
Missisipi – stan w południowej części Stanów Zjednoczonych, położony nad Zatoką Meksykańską. Stolicą stanu jest Jackson. Od zachodu sąsiaduje ze stanami Luizjana i Arkansas, od północy z Tennessee, od wschodu z Alabamą.

Czerwone lato – określenie krwawych zamieszek na tle rasowym, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych latem i wczesną jesienią 1919 roku. W większości przypadków były to ataki białych obywateli na Afroamerykanów. Zamieszki wystąpiły w ponad 30 amerykańskich miastach, przy czym najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Chicago, Waszyngtonie i Elaine.

Czikasawowie – plemię Indian Ameryki Północnej blisko spokrewnione z Krikami i Czoktawami.

Czoktawowie – plemię północnoamerykańskich Indian posługujących się językiem czoktawskim, największe wśród południowych plemion z językowej rodziny muskogejskiej. Zamieszkiwali środkowe i południowe połacie stanu Missisipi, gdzie zajmowali się uprawą ziemi. Ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od hiszpańskiego słowa chato („płaski”), jako że spłaszczali sobie głowy.

Diecezja Biloxi jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w południowo-wschodniej części stanu Missisipi. Obejmuje 17 hrabstw.

Diecezja Jackson jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w północnej części stanu Missisipi. Wcześniej znana jako diecezja Natchez (1837-1956) i diecezja Natchez-Jackson (1956-1977).

Mieszkańcy stanu Missisipi zagłosowali za przyjęciem flagi "In God We Trust" jako oficjalnej flagi stanowej Missisipi w referendum 3 listopada 2020 r. Po oficjalnym wprowadzeniu jej w życie stanie się ona oficjalną flagą stanową. Flaga zastępuje poprzednią wersję, która została wycofana 30 czerwca 2020.

Floryda Zachodnia – region historyczny nad Zatoką Meksykańską, rozciągający się przez terytoria obecnych stanów Luizjana, Missisipi i Alabama.

Katastrofa nad Hardinsburgiem – zderzenie w powietrzu amerykańskiego samolotu przewożącego dwie bomby atomowe z amerykańskim powietrznym tankowcem, w wyniku którego zginęło 8 osób.

Huragan Gustav – potężny cyklon tropikalny, który na przełomie sierpnia i września 2008 zagroził wybrzeżu amerykańskich stanów Luizjana, Missisipi i Alabama, po uderzeniu w Kubę i Haiti. W jego wyniku śmierć poniosły 153 osoby.

Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej niszczycielskich huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską prędkość wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

Ingalls Shipbuilding - amerykańska stocznia położona w mieście Pascagoula, stan Missisipi. Stocznia, obecnie część Huntington Ingalls Industries należącego do koncernu Northrop Grumman, należy do czołowych producentów okrętów dla US Navy.

Język czoktawski, język czoktaw – język z rodziny muskogejskiej używany przez Czoktawów w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

John C. Stennis Space Center (SSC) – ośrodek badań kosmicznych NASA w stanie Missisipi, około 80 km od Nowego Orleanu (Luizjana), zajmujący się testowaniem napędów pojazdów kosmicznych.

Kampania na Missisipi – szereg bitew lądowych i rzecznych o panowanie nad doliną rzeki Missisipi podczas wojny secesyjnej w Ameryce Północnej, trwająca od lutego 1862 do lipca 1863. Kampania zakończona została wraz ze zdobyciem Vicksburga opanowaniem całej Missisipi – w kierunkach od północy i południa – przez wojska Unii. Duże znaczenie w walkach odgrywały rzeczne flotylle okrętów, wspierające wojska lądowe i toczące bitwy na rzece.

Lista symboli amerykańskiego stanu Missisipi.

Luizjana – region geograficzny w Ameryce Północnej, obejmujący początkowo tereny na południe od Wielkich Jezior, w przybliżeniu zajmujący dorzecze Missisipi. Współcześnie jest to 1/3 obecnych Stanów Zjednoczonych. Zajmowany w całości lub częściowo przez stany: Alabama, Arkansas, Dakota Północna, Dakota Południowa, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, części Kolorado, Minnesota, części Montany, Nowy Meksyk, Luizjana, Missisipi, Missouri, Nebraska, Ohio, Oklahoma, północny Teksas, Tennessee, Wisconsin, części Wyoming, a także ziemie należące dziś do Kanady w prowincjach Manitoba, Saskatchewan i Alberta.

Pieczęć stanowa Missisipi jest jedną z najstarszych. Uchwalono w 1798 roku w czasach Terytorium Missisipi. W roku 1817 stała się pieczęcią nowo powstałego dwudziestego stanu.

Terminem Republiki Missisipi przyjęło określać się krótki czas, kiedy stan Missisipi był de facto niezależnym państwem. Działo się to, kiedy Missisipi wystąpiło z Unii po wyborze Abrahama Lincolna na prezydenta. Stan wstąpił do Skonfederowanych Stanów Ameryki dopiero po ich utworzeniu miesiąc później. Tak też w tym czasie, po zerwaniu z Unią, stan musiał egzystować jako samodzielny organizm.
Terytorium Alabamy – terytorium zorganizowane powstałe poprzez secesję 3 marca 1817 roku z Terytorium Missisipi. Stolicą zostało leżące nad rzeką Tombigbee St. Stephens, a jedynym gubernatorem William Wyatt Bibb. Aktem Kongresu Stanów Zjednoczonych z dnia 14 grudnia 1819 roku, Alabama została przyjęta do USA jako dwudziesty drugi stan.