Arena Narciarska Jaworki-HomoleW
Arena Narciarska Jaworki-Homole

Arena Narciarska Jaworki-Homole – kompleks tras narciarskich położony w pobliżu Jaworek w Małych Pieninach w Dolinie Skalskie, na północnym zboczu Bukowinek u stóp najwyższego szczytu Małych Pienin – Wysokiej.

Bania w JarmucieW
Bania w Jarmucie

Bania w Jarmucie, syn. Sztolnie na górze Jarmuta – pozostałości po dawnych kopalniach rudy srebra na górze Jarmuta. Znajdują się one na wschodnich zboczach jej drugiego wierzchołka – Czuprany w dolnej części góry, ponad doliną Palkowskiego Potoku, będącego dopływem Grajcarka.

Baza namiotowa pod WysokąW
Baza namiotowa pod Wysoką

Baza namiotowa pod Wysoką – studencka baza namiotowa w Małych Pieninach nad Jaworkami pod Wysoką. Baza położona jest w dolnej części Polany pod Wysoką na tzw. Rówienkach nad potokiem Kamionka.

Budynek dyrekcji Pienińskiego Parku NarodowegoW
Budynek dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego

Budynek dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego – budynek oznaczony numerem 107B przy ul. Jagiellońskiej w Krościenku nad Dunajcem. Znajduje się w nim siedziba dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego oraz wystawa przyrodnicza, potocznie określana jako Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. W obiekcie mieści się również placówka Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego oraz kancelaria Obwodu Ochronnego „Pieninki”.

Czerwony Klasztor (Słowacja)W
Czerwony Klasztor (Słowacja)

Czerwony Klasztor – kompleks klasztorny na Słowacji w miejscowości Czerwony Klasztor nad Dunajcem, na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej.

Groby (Pieniny)W
Groby (Pieniny)

Groby – nieduża skała wapienna w Pieninach Spiskich i prywatny grobowiec Salamonów. Znajdują się w Niedzicy, w dolnej części grzbietu Tabor nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Skała wznosi się na wysokość 604 m n.p.m. Obok skały znajduje się ogrodzony prywatny cmentarz Salamonów – ostatnich baronów na zamku w Niedzicy. Cmentarz został założony w 1936 przez Ilonę Salamonową, ostatnią właścicielkę tego zamku. Przeniosła ona tutaj prochy swojego zmarłego w 1920 męża Gezy Salamona, jego brata Andora i jego stryja Gezy. Pod koniec wojny Ilona na zawsze opuściła Niedzicę, zamek i należące do niej tereny zostały po wojnie znacjonalizowane. Zmarła w 1964 na Węgrzech, a rodzina w 1977 sprowadziła jej prochy oraz jej syna Istvana na ten prywatny cmentarzyk w Niedzicy.

Grota świętej KingiW
Grota świętej Kingi

Grota św. Kingi i figura świętej Kingi – grota skalna znajdująca się w ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w Pieninach, w której umieszczony jest posążek św. Kingi. Prawdopodobnie to właśnie księżna Kinga ze swojego posagu ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku. Wraz z siostrą Jolentą i innymi zakonnicami zakonu klarysek ze Starego Sącza znalazła w nim schronienie w 1287 r. w czasie trzeciego najazdu mongolskiego na Polskę. Szczęsny Morawski, który pierwszy prowadził amatorskie prace archeologiczne na zamku Pienińskim tak opisuje to miejsce (1863): "Szczytną krawędź góry prostopadłą na kilkadziesiąt do kilkuset sążni, a w najszerszem miejscu ledwo półsążnia szeroką zwie lud ogródkiem Kingi. Widok stamtąd przecudny. Urwiste skały z pochyłej strony lasem porosłe (...) Dołem Ligarki, w lewo Czerwona Skała i Sokolica a tuż przeciwko Pieniny wyższe, w samej głębi wije się wąziutki zielony Dunajec, a poza nim, w bujny wieniec roztoczyły się leśnickie Golice i Haligowskie wzgórza, w tle nieba ginie ciemne pasmo Krępaka, a narożny historyczny Rohacz strzeże miedzy polskiej ponad Piwniczną szyją nad Popradem."

Kapliczka św. KingiW
Kapliczka św. Kingi

Kapliczka św. Kingi – kapliczka w Pieninach, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów. Znajduje się na kamiennej podmurówce poniżej doliny Ociemne, przy Ociemnym Potoku. Jest to stara kapliczka, data jej wybudowania nie jest znana. Zaznaczana jest na mapach z początku XIX wieku, była odnawiana w latach 1905 i 1949. Według legendy wybudowano ją w miejscu, w którym święta Kinga przebyła Dunajec uciekając przed Tatarami do swojej kryjówki na Zamku Pienińskim. Szczęsny Morawski w 1863 pisze: „A u stóp Pienin, zaraz na brzegu Dunajca wysiadłszy, gdy stąpiła na wielki kamień, opoka twarda zmiękła i pozostał ślad stopy jej wyraźnie wyciśnięty, a spod kamienia, na którym gorzko zapłakała, wytrysło źródełko gorzkawej wody”. Kamień ten został później przewieziony do klasztoru w Starym Sączu. Źródełko podobno skutecznie leczyło choroby oczu. Nie ma go już, gdyż według podań wyschło, po tym, jak zostało zbezczeszczone przez włoskiego robotnika pracującego przy budowie gościńca do drewnianego mostu, którym dawniej przy Zawiesach droga z Krościenka do Szczawnicy przekraczała Dunajec.

Kolej krzesełkowa na PalenicęW
Kolej krzesełkowa na Palenicę

Kolej krzesełkowa na Palenicę – całoroczna kolej krzesełkowa z krzesełkami 4-osobowymi, ze Szczawnicy na Palenicę w Pieninach. Funkcjonuje w ramach Stacji Narciarskiej Palenica w Szczawnicy. Została poprowadzona środkiem północnego stoku Palenicy. Narciarskie trasy zjazdowe zostały wytyczone na wschód od linii kolei.

Nowy PrzewózW
Nowy Przewóz

Nowy Przewóz – przystań promowa w Szczawnicy umożliwiająca przedostanie się na drugą stronę Dunajca. Dla turystów, którzy chcą odbyć pieszą wycieczkę niebieskim szlakiem tzw. Sokolej Perci ze Szczawnicy na Sokolicę, skorzystanie z tego przewozu jest jedyną możliwością odbycia tej wędrówki.

Osada CzorsztynW
Osada Czorsztyn

Osada Czorsztyn – skansenowo-turystyczny kompleks 31 obiektów architektonicznych, znajdujący się w gminie Czorsztyn, na półwyspie Stylchyn, w pobliżu osady Podbrzezie, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego.

Schronisko PTTK „Orlica”W
Schronisko PTTK „Orlica”

Schronisko PTTK „Orlica” – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Pieninach, w granicach administracyjnych Szczawnicy. Znajduje się na wysokości 520 m n.p.m., na skarpie nad brzegiem Dunajca i wyspą Cypel, powyżej Drogi Pienińskiej.

Schronisko PTTK „Trzy Korony”W
Schronisko PTTK „Trzy Korony”

Schronisko PTTK „Trzy Korony” – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Pieninach Właściwych, w miejscowości Sromowce Niżne, na wysokości 470 m n.p.m. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego.

Sosna na SokolicyW
Sosna na Sokolicy

Sosna na Sokolicy, sosna na szczycie Sokolicy – licząca ponad 500 lat sosna zwyczajna w ekotypie sosny reliktowej rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach.

Stacja Narciarska Palenica w SzczawnicyW
Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy

Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy – kompleks tras narciarskich położony na zboczach gór Palenica i Szafranówka na południe od Szczawnicy na granicy polsko-słowackiej w Małych Pieninach.

Zamek PienińskiW
Zamek Pieniński

Zamek Pieniński, także Zamek Pieniny – ruiny zamku położonego w Pieninach Właściwych, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry.

Zamek w CzorsztynieW
Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie – ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Zamek w NiedzicyW
Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza. Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza.

Zapora NiedzicaW
Zapora Niedzica

Zapora Niedzica – zapora wodna wybudowana w latach 1975–1997 w przysiółku Zamek, należącym do wsi Niedzica. Znajduje się w Pieninach, spiętrza wody Dunajca, tworząc Jezioro Czorsztyńskie.

Zespół Elektrowni Wodnych NiedzicaW
Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. – spółka akcyjna, której przedmiotem działalności jest przede wszystkim wytwarzanie energii elektrycznej. Powstała 24 listopada 1997 jako Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica Sromowce Wyżne S.A. Od 2004 pod obecną nazwą. Jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W skład zespołu wchodzą cztery elektrownie wodne: elektrownia szczytowo-pompowa Niedzica, elektrownia przepływowa Sromowce Wyżne, elektrownia Łączany i elektrownia Smolice.