
Oruro – departament w południowo-zachodniej Boliwii. Zajmuje powierzchnię 53 588 km². W 2012 roku liczył 494 587 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 9,2 mieszk./km². Stolicą departamentu jest Oruro. Dzieli się na 16 prowincji.

Acotango lub Cerro Acotango – najwyższy szczyt na granicy Boliwii i Chile. Należy do grupy Nevados de Quimsachata, do której należą też Humarata i Cerro Capurata. Stratowulkan jest dość mocno wyerodowany, ale wycieki lawy na północnym zboczu świadczą o tym, że morfologicznie jest dość młody.

Cabaray – nieczynny stratowulkan w boliwijskich Andach. Leży między dwoma innymi wulkanami Isluga i Tata Sabaya, niedaleko granicy z Chile.

Caracollo – miasto w Boliwii, w departamencie Oruro, w prowincji Cercado.

Challapata – miasto w Boliwii, w departamencie Oruro, w prowincji Eduardo Avaroa.

Desaguadero – rzeka w Boliwii o długości 320 km oraz powierzchni dorzecza 35 000 km².

Eucaliptus – miasto w Boliwii, w departamencie Oruro, w prowincji Tomas Barron.
Lauca – rzeka w Chile i Boliwii o długości 250 km oraz średnim przepływie 0,79 m³/s.

Machacamarca – miasto w Boliwii, w departamencie Oruro, w prowincji Pantaleon Dalence.

Macizo de Larancagua to stratowulkan w boliwijskich Andach.

Macizo de Pacuni – stratowulkan w boliwijskich Andach.

Oruro – miasto w Boliwii, położone w zachodniej części kraju, na płaskowyżu Altiplano. Ośrodek administracyjny departamentu Oruro. Dawny główny ośrodek przemysłowy Boliwii – centrum górnictwa srebra i cyny. W 2012 roku miasto liczyło 264 943 mieszkańców.

Parinacota – stratowulkan na granicy chilijsko-boliwijskiej. Ostatnia erupcja Parinacoty miała miejsce ok. 230 r. n.e. ± 300 lat. Około 8000 lat temu erupcja spowodowała lawinę o objętości 6 km³. Ta lawina zablokowała niektóre odpływy wody w okolicy, przez co powstało jezioro Chungará.

Park Narodowy Sajama - park narodowy położony w północno-zachodniej części departamentu Oruro w Boliwii. Park został utworzony w 1939, na obszarze o powierzchni 1002 km². Nazwa parku pochodzi od leżącego w jego obrębie wulkanu Sajama

Patilla Pata – stratowulkan w boliwijskich Andach, w pobliżu granicy z Chile.

Pilcomayo – rzeka wychodząca ze źródła w środkowych Andach, przepływająca przez Boliwię, Paragwaj i Argentynę.

Pomerape – stratowulkan leżący na granicy boliwijsko-chilijskiej. Należy do grupy Nevados de Payachata razem z wulkanem Parinacota, leżącym na południe od niego. Wulkan uformował się w epoce plejstocenu. Ostatnia erupcja miała miejsce około 290 r. n.e ± 300 lat. Podawana wysokość szczytu różni się w zależności od źródła i waha się od ok. 6200 m n.p.m. do 6348 m n.p.m.

Poopó – wyschnięte bezodpływowe słone jezioro w Boliwii. Położone w środkowych Andach, było trzecim pod względem wielkości wysokogórskim jeziorem na Ziemi.Powierzchnia: 1340 km² Głębokość maksymalna: 3 m Wysokość: 3690 m n.p.m.

Sajama – szczyt w Andach, w południowo-zachodniej Boliwii, w departamencie Oruro. Jest najwyższym wierzchołkiem tego państwa. Wznosi się na wysokość 6542 m n.p.m. Jest wygasłym stratowulkanem. Po raz pierwszy zdobyty w 1939 roku przez Piero Ghiglione i Josepha Prema. Góra znajduje się w Parku Narodowym Sajama, około 16–24 kilometrów od granicy z Chile i około 290 km od stolicy kraju, La Paz.

Santiago de Huari – miasto w Boliwii, w departamencie Oruro, w prowincji Sebastián Pagador.

Tata Sabaya – stratowulkan w boliwijskich Andach. Leży niedaleko wulkanu Cabaray. W 1995 r. wulkan wykazywał pewną aktywność, jednak do erupcji nie doszło.