
Antofalla – stratowulkan, drugi pod względem wysokości czynny wulkan na Ziemi w północno-zachodniej Argentynie w Andach Środkowych na płaskowyżu Puna de Atacama. Wysokość 6450 m n.p.m. Szczyt pokrywają wieczne śniegi.
Cerro Bayo – wulkan na granicy argentyńsko-chilijskiej. Składa się z czterech blisko położonych stratowulkanów. Najwyższy szczyt znajduje się po stronie chilijskiej, choć główny wulkan znajduje się po stronie argentyńskiej.

Cerro Escorial - szczyt w centralnych Andach. Leży na granicy między Argentyną a Chile. Jest wygasłym stratowulkanem, uformowanym prawdopodobnie w epoce holocenu. Data ostatniej erupcji nie jest znana.

Copahue – aktywny stratowulkan znajdujący się na granicy Argentyny i Chile. Nazwa pochodzi z indiańskiego języka mapudungun: co „woda” i pahue „siarka”.

Cordón del Azufre – szczyt w Andach. Leży na granicy między Argentyną a Chile. Jest to wygasły wulkan.

Domuyo – stratowulkan w Patagonii w argentyńskiej prowincji Neuquén. Znajduje się na Pustyni Patagońskiej. Z wysokością 4702 m n.p.m.. jest najwyższym szczytem Patagonii i nazywany jest jej dachem.

Falso Azufre – szczyt w Andach. Leży na granicy argentyńsko-chilijskiej. Jest wulkanem, prawdopodobnie uformowanym w epoce holocenu. Data ostatniej erupcji jest nieznana.

Cerro Galán – wulkan w argentyńskiej prowincji Catamarca. Na szczycie znajduje się jedna z największych kaldera na świecie. Jej wiek ocenia się na 2,2 miliona lat.

Incahuasi lub Nevado de Incahuasi – szczyt leżący na granicy argentyńsko-chilijskiej. Jest stratowulkanem, uformowanym najprawdopodobniej w epoce holocenu. Data ostatniej erupcji nie jest znana. Pierwszego wejścia dokonał niemiecki geograf Walther Penck w 1913 r. Leży w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi – Ojos del Salado.

Lanín – wygasły stratowulkan w Andach Południowych, znajdujący się na granicy między Argentyną i Chile. Wokół wulkanu utworzono Park Narodowy Lanín.

Lastarria lub Azufre – szczyt w Andach. Leży na granicy między Argentyną a Chile. Jest stratowulkanem.

Llullaillaco – najwyższy na Ziemi czynny wulkan.
Maipo – czynny stratowulkan w Andach Południowych. Znajduje się on na granicy Argentyny i Chile, na południe od masywu Aconcagua. Jego wysokość wynosi 5264 m n.p.m. Leży około 90 km na południe od Tupungato i około 100 km na południowy wschód od Santiago. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1912 r. U stóp wulkanu leży jezioro Diamante.

Marmolejo – wygasły stratowulkan w Andach, na granicy argentyńsko-chilijskiej. Leży zaraz obok wciąż czynnego wulkanu San José. Jest to najbardziej na południe wysunięty sześciotysięcznik na świecie.

Ojos del Salado, Nevados Ojos del Salado – najwyższy wulkan na Ziemi (drzemiący); położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Ma wysokość 6893 m n.p.m. Jest drugim co do wysokości szczytem górskim na półkuli zachodniej, drugim na półkuli południowej oraz najwyższym szczytem Chile. Leży około 600 km na północ od Aconcagui. Według badań tefrochronologicznych ostatnia erupcja tego stratowulkanu miała miejsce w 750 ±250 roku naszej ery.

Monte Pissis to wygasły wulkan w prowincji La Rioja w Argentynie. Stratowulkan położony jest w Andach. Jest to trzeci szczyt zachodniej półkuli. Leży ok. 550 km na północ od szczytu Aconcagua.

Sierra Nevada de Lagunas Bravas to kompleks wulkaniczny leżący na granicy argentyńsko-chilijskiej. Cały zespół wulkaniczny zajmuje powierzchnię 225 km². Powstał w plejstocenie i holocenie.

Socompa - stratowulkan w Andach na granicy argentyńsko-chilijskiej. Socompa jest znany z częstych lawin i osuwisk. Wulkan jest trudno dostępny. Dojazd wymaga dużej ilości czasu tak samo jak wspinaczka na szczyt.

Tronador to wygasły stratowulkan w południowych Andach, położony na granicy Chile z Argentyną, niedaleko argentyńskiego miasta Bariloche. Góra uzyskała od okolicznych mieszkańców swą nazwę Tronador, ze względu na dźwięk upadających seraków. Wulkan, ze swoją wysokością 3470 m, jest o ponad 1000 m wyższy od otaczających go gór i z tego powodu stał się popularnym celem wspinaczkowym. Znajduje się w granicach dwóch parków narodowych: argentyńskiego Nahuel Huapi i chilijskiego Vicente Pérez Rosales, a na jego stokach jest ogółem 8 lodowców, które obecnie cofają się ze względu na ocieplenie górnej troposfery.

Tupungato – jeden z najwyższych szczytów w Ameryce Południowej. Stratowulkan powstały w plejstocenie. Leży w Andach na granicy argentyńsko-chilijskiej ok. 80 km na wschód od Santiago.

Walther Penck, Cerro Cazadero lub Tipas – szczyt pochodzenia wulkanicznego w Andach Środkowych. Leży w Argentynie, blisko granicy z Chile. Kompleks wulkaniczny składa się ze stratowulkanów, kopuł wulkanicznych i potoków lawowych. Znajduje się na południe od szczytu Ojos del Salado i na północ od Nascimento.