
Al-Askarī – meczet zlokalizowany jest w większościowo sunnickim mieście Samarra w Iraku, święte miejsce szyitów. W meczecie znajdują się groby dwóch z dwunastu szyickich imamów; dziesiątego Alego al-Hadiego i jego syna, jedenastego Hasana al-Askariego. W kompleksie pochowano także innych członków rodziny Mahometa. W 2006 roku, tygodnik Time relacjonował:

Al-Kufa – miasto we współczesnym Iraku około 170 km na południe od Bagdadu i 10 km na północny wschód od Nadżafu. Leży nad brzegami rzeki Eufrat. Szacunkowa liczba ludności wynosi 132.000 (2005).

An-Nadżaf dawniej Nedżef – miasto w środkowym Iraku, w pobliżu rzeki Eufrat, 144 km na południe od Bagdadu, zamieszkany przez ok. 0,5 mln mieszkańców.

Grób Ezdrasza – grób na zachodnim brzegu Tygrysu niedaleko Basry w Iraku, uznawany przez lokalną tradycję za miejsce pochówku biblijnego Ezdrasza; cel pielgrzymek muzułmanów – Madanów i żydów.

Grób Ezechiela – grób w Al-Kifl w Iraku, uznawany za miejsce pochówku proroka Zu al-Kifla, utożsamianego ze starotestamentowym prorokiem Ezechielem; cel pielgrzymek żydów i muzułmanów.
Jerozolima – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela według izraelskiego prawa. Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, Sąd Najwyższy, parlament i inne.

Kairuan – miasto znajdujące się w Tunezji, ok. 160 km na południe od Tunisu, 57 km na zachód od Susy. Jedno z lokalnych świętych miejsc islamu.

Karbala – miasto w środkowej części Iraku, na Nizinie Mezopotamskiej, w pobliżu Eufratu, stolica muhafazie Karbala, zamieszkana przez około 1 mln osób.

Kom – miasto w środkowym Iranie, w ostanie Kom, u podnóża gór Kuh-e Rud, na zachód od jeziora Namak. Jest stolicą ostanu Kom. W 2005 miasto miało około 1 042 309 mieszkańców.

Mazar-i Szarif – największe miasto w północnym Afganistanie i jednocześnie stolica prowincji Balch. Głównym językiem używanym w mieście jest dari. W Mazar-e Szarif znajduje się ważny dla szyitów Błękitny Meczet, dlatego dla wyznawców islamu miasto jest jednym z głównych ośrodków kultu religijnego. Szacowana liczba mieszkańców w roku 2015 wyniosła ok. 693 000 – trzecie co do wielkości miasto kraju.

Meczet Abbasa – meczet z miejscem pochówku Abbasa ibn Alego, syna Alego i brata przyrodniego Hasana i Husajna, w mieście Karbala w Iraku. Meczet jest częścią sanktuarium Imama Husajna, które wyrosło bezpośrednio w miejscu bitwy pod Karbalą.

Meczet Abu Hanify – meczet z miejscem pochówku Abu Hanify; uczonego sunnickiego, eponimicznego twórcy hanafickiej szkoły prawa, w Bagdadzie w Iraku. Sanktuarium wyrosło bezpośrednio w miejscu pochówku teologa. Meczet jest celem sunnickich pielgrzymek.

Meczet Al-Kazimijja – meczet z miejscem pochówku dwóch potomków Mahometa, jak i imamów szyickich, siódmego Musy al-Kazima i dziewiątego Muhammada al-Dżawada. W meczecie pochowani są także dwaj uczeni szyiccy, Asz-Szajch al-Mufid i Nasir ad-Din at-Tusi.

Meczet imama Alego – meczet z miejscem pochówku Alego – brata stryjecznego, przybranego syna, a następnie zięcia Mahometa, jak i pierwszego imama szyitów, w mieście An-Nadżaf w Iraku. Sanktuarium wzniesione zostało bezpośrednio w miejscu pochówku Alego.

Meczet Uwajsa al-Karaniego – zniszczony meczet z miejscem pochówku dwóch towarzyszy Mahometa którymi byli Ammar ibn Jasir i Uwajs al-Karani, późniejszy święty suficki, polegli w bitwie pod Siffin walcząc po stronie Alego.

Medyna – miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, siedziba administracyjna prowincji Medyna. W 2010 roku liczyło ok. 1,1 mln mieszkańców.

Mekka – miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w krainie Hidżaz, u podnóża gór Dżabal al-Hidżaz, siedziba administracyjna prowincji Mekka. W 2010 roku liczyło ok. 1,5 mln mieszkańców.

Meszhed – miasto w północno-wschodnim Iranie, drugie co do wielkości miasto tego kraju i ważny ośrodek akademicki. Jest również jednym z najświętszych miejsc dla szyitów. Położone jest 850 km na wschód od Teheranu i stanowi centrum ostanu Chorasan-e Razawi. Leży w dolinie rzeki Kaszaf niedaleko od granicy z Turkmenistanem.

Sanktuarium Imama Husajna – meczet z miejscem pochówku Husajna ibn Alego, wnuka Mahometa jak i trzeciego imama szyitów, w mieście Karbala w Iraku. Sanktuarium wyrosło bezpośrednio w miejscu pochówku Husajna, zabitego w 680 roku podczas bitwy pod Karbalą.

Szinkit – zabytkowe miasto w Mauretanii, w regionie administracyjnym Adrar, w średniowieczu ważny ufortyfikowany przystanek handlowy na trasie karawan (ksar).

Zamzam, Zemzem – święta studnia w Mekce w pobliżu świątyni Al-Kaba; według tradycji powstała w czasach Abrahama. Tradycja mówi, że w jej miejscu w czasach proroka wytrysnęło źródło, gdy Hagar pozostawiona na pustyni z małym synem Izmaelem rozpaczliwie poszukiwała wody. Nazwa tego źródła wywodzi się od arabskiego słowa zam (dość), ponieważ gdy woda tryskała z ziemi pod wysokim ciśnieniem, Hagar krzyczała właśnie „dość, dość”. Później studnia została zapomniana i zasypana. Ponownie odkrył ją dziadek Mahometa, Abd al-Muttalib. Obecnie odwiedzana przez pielgrzymów muzułmańskich podczas hadżdżu. Picie wody z Zamzamu jest obyczajem religijnym zapewniającym zdrowie wiernego. Wodę z Zamzamu przechowuje się w specjalnych buteleczkach zwanych zamzamijja.