AbarimW
Abarim

Abarim – niewysokie pasmo górskie wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Martwego, przecięte przez Wadi el Modszib, a ku północy przez Serka Main. Najwyższy szczyt Dżebel Attarus wznosi się pomiędzy dolinami dwóch rzek.

AraratW
Ararat

Góra Ararat – masyw wulkaniczny leżący w centrum Wyżyny Armeńskiej między jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji, 32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem.

Góra EbalW
Góra Ebal

Góra Ebal – góra w środkowej Palestynie, położona naprzeciw góry Gerazim. Symbol przekleństwa w Starym Testamencie, zgodnie z opisem w Pwt 27, Joz 8,30-35.

GarizimW
Garizim

Garizim – jedna z dwóch gór wznoszących się na południe od miasta Nablus w Samarii, w centralnej części Izraela. Góra wznosi się na wysokość 881 m n.p.m.

Gilboa (wzgórza)W
Gilboa (wzgórza)

Wzgórza Gilboa – pasmo górskie w północno-wschodniej części Samarii, położone w północnym Izraelu i północnej Autonomii Palestyńskiej.

Giwat ha-MoreW
Giwat ha-More

Giwat ha-More – góra położona we wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 515 metrów n.p.m. Czasami jest nazywana Małym Hermonem, od położonego na północy szczytu Hermon.

Wzgórza GolanW
Wzgórza Golan

Wzgórza Golan – górzysty region o powierzchni 1800 km², zlokalizowany na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu. Jego przynależność państwowa jest sporna pomiędzy Izraelem, a Syrią. Od czasu wojny sześciodniowej (1967) i wojny Jom Kipur (1973) w większości de facto znajduje się pod władzą państwa żydowskiego. Na Wzgórzach Golan istnieje 19 moszawów i 10 kibuców. Pod względem administracyjnym Izrael zalicza je do Dystryktu Północnego, natomiast Syria do części muhafazy Al-Kunajtira.

GolgotaW
Golgota

Golgota – wzgórze znajdujące się nieopodal Jerozolimy, gdzie dokonywano egzekucji skazańców.

Góra BłogosławieństwW
Góra Błogosławieństw

Góra Błogosławieństw – wzgórze na północnym brzegu jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum, które tradycja chrześcijańska wiąże z nauczaniem Jezusa i wygłoszeniem przez Niego Kazania na górze.

Har TuranW
Har Turan

Har Turan – góra położona pomiędzy dolinami Bikat Turan i Bet Netofa w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 548 metrów n.p.m.

HermonW
Hermon

Hermon – najwyższy szczyt łańcucha górskiego Antylibanu. Wznosi się na wysokość 2814 m n.p.m.. Szczyt góry należy do Syrii, gdzie obecnie znajduje się posterunek Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ. W zasięgu wzroku od posterunku przebiegają granice Izraela oraz Libanu. Najwyższy szczyt Izraela i Syrii.

HorebW
Horeb

Horeb – góra wymieniana w Biblii jako miejsce powołania Mojżesza przez Jahwe, jako wyzwoliciela Izraelitów z niewoli egipskiej - Wj 3,1, oraz miejsce, gdzie Bóg Jahwe ukazał się Eliaszowi, który chronił się w jaskini przed królową Izebel – 1Krl 19,8-14.

Góra KarmelW
Góra Karmel

Góra Karmel – nadmorskie pasmo górskie rozciągające się nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela. Wznosi się 546 metrów nad Zatoką Hajfy i rozciąga się na długości 39 km w kierunku południowo-wschodnim. UNESCO uznało obszar góry Karmel rezerwatem biosfery. Obszar ten obejmuje Park Narodowy Góry Karmel.

Liban (góry)W
Liban (góry)

Liban – pasmo górskie w Libanie, rozciągające się południkowo wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, oddzielone od niego wąskim pasem nizinnym. Od wschodu ograniczone rowem tektonicznym doliny Bekaa, oddzielającym go od gór Antylibanu. Długość ok. 160 km. Góry zbudowane z piaskowców i skał wapiennych ; porozcinane poprzecznie głębokimi dolinami rzek. Najwyższy szczyt Kurnat as-Sauda.

MegiddoW
Megiddo

Megiddo – starożytne miasto i stanowisko archeologiczne znajdujące się w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Od 1966 roku obszar chroniony jest przez Park Narodowy Megiddo. W 2005 roku obszar został zarejestrowany wraz z ruinami miast Chasor i Beer Szewa na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Góra NeboW
Góra Nebo

Góra Nebo – góra w zachodniej Jordanii, w niewielkiej odległości od Morza Martwego i Madaby.

Góra OliwnaW
Góra Oliwna

Góra Oliwna – wzniesienie położone we Wschodniej Jerozolimie.

SyjonW
Syjon

Syjon – pierwotnie południowo-wschodnie wzgórze w Jerozolimie, na którym według przekazu biblijnego znajdowała się twierdza Jebuzytów, zdobyta przez Dawida, który umieścił tam Arkę Przymierza.

Synaj (góra)W
Synaj (góra)

Synaj, Góra Mojżesza – góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w muhafazie Południowy Synaj. Wysokość 2285 m n.p.m. Jest to poszarpany nagi masyw górski z szaroczerwonego granitu. W 2002 obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Góra TaborW
Góra Tabor

Góra Tabor – góra położona we wschodnim krańcu doliny Jezreel w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 588 metrów n.p.m. Obszar góry jest zalesiony i chroniony przez Park Narodowy Góry Tabor.

Wzgórze OfelW
Wzgórze Ofel

Wzgórze Ofel – niewielkie wzniesienie w południowo-wschodniej Jerozolimie w Izraelu. Kolebka miasta, która pierwotnie obejmowała swym terytorium tylko najwyższą część Ofelu. Nazwa Ofel oznacza kopiec, stos i jest zapewne odwołaniem do skalistej rzeźby wzgórza.

Wzgórze ŚwiątynneW
Wzgórze Świątynne

Wzgórze Świątynne – jeden z największych obszarów sakralnych na świecie, znajdujący się we Wschodniej Jerozolimie. W starożytności na jego terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria (‏מוֹרִיָּה‎). Po hebrajsku Moria oznacza Wybrane przez Jahwe. Wzgórze to pierwotnie nazywane było także Syjon, lecz od IV w. nazwa ta stosowana jest jako określenie innego wzgórza, położonego na zachód od Ofelu