

Placówka Straży Celnej „Beuthen” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Ostrzał Bytomia w 1939 – ostrzał artyleryjski niemieckiego wtedy Bytomia (Beuthen) przeprowadzony przez Polaków w czasie wojny obronnej 1939. Ostrzał miał miejsce 1 września 1939 z armaty 75 mm znajdującej się w polskim schronie bojowym – tradytorze artyleryjskim należącym do punktu oporu Bobrowniki Obszaru Warownego Śląsk. Był to jeden z niewielu przypadków, gdy w czasie wojny obronnej ostrzelano ogniem artyleryjskim terytorium niemieckie z terytorium polskiego.

Kościół ewangelicko-augsburski z Bytomia-Bobrka – drewniany kościół filialny parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach. Znajduje się obecnie w Chorzowie, na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Dekanat sławkowski – jeden z 22 dekanatów diecezji sosnowieckiej, należący do 1992 do diecezji kieleckiej. Patronem dekanatu jest Podwyższenie Krzyża Świętego.

Gmina Bobrek-Karb – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1928–1945 jako tzw. gmina jednostkowa oraz 1945–1951 jako tzw. gmina zbiorowa w woj. śląskim (śląsko-dąbrowskim) i katowickim. Siedzibą władz gminy był Bobrek.

Gmina Chruszczów – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945–1951 w woj. śląskim (śląsko-dąbrowskim) i katowickim. Siedzibą władz gminy był Chruszczów.

Gmina Łagiewniki – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945–1951 w woj. śląskim i katowickim. Siedzibą władz gminy były Łagiewniki.

Gmina Miechowice – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945–1951 w woj. śląskim (śląsko-dąbrowskim) i katowickim. Siedzibą władz gminy były Miechowice.

Gmina Stolarzowice – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945–1954 i 1973–1975 w woj. śląskim (śląsko-dąbrowskim), katowickim i stalinogrodzkim. Siedzibą władz gminy były Stolarzowice.
Kasztelania bytomska – kasztelania początkowo wchodząca w skład ziemi krakowskiej, której była południowo-zachodnią rubieżą. W 1179 roku została przekazana przez Kazimierza II Sprawiedliwego na rzecz swojego bratanka Mieszka Plątonogiego, który włączył ją do śląskiego księstwa raciborskiego. W XV wieku część terenów powróciła do Małopolski. Kasztelem był gród Bytom.

Katastrofa górnicza w kopalni Heinitz – katastrofa w niemieckiej kopalni węgla kamiennego Heinitz w Bytomiu. W wyniku wybuchu gazów oraz pyłu węglowego w dniu 31 stycznia 1923 roku zginęło 145 górników. Jest to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych na obszarze dzisiejszej Polski oraz największa w bytomskim górnictwie.

Konsulat RP w Bytomiu – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Beuthen O.S.

Księstwo bytomskie – księstwo śląskie powstałe w 1284 roku w wyniku podziału Księstwa Opolskiego, od 1289 roku stało się lennem króla czeskiego.

Placówka Straży Celnej „Łagiewniki” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Placówka Straży Granicznej I linii „Łagiewniki” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Powiat bytomski – dawny powiat ziemski ze stolicą w Bytomiu, istniejący w latach 1742-1951 roku na obrzeżach miast Bytomia i Zabrza oraz na terenie obecnego powiatu tarnogórskiego.

Placówka Straży Celnej „Sucha Góra” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Szarlej – gmina wiejska, która istniała od 1 stycznia 1896 roku do 1934 roku, częściowo na obszarze późniejszej dzielnicy Szarlej w Piekarach Śląskich.

Zakłady Górnicze im. Juliana Marchlewskiego – zlikwidowana podziemna kopalnia rud cynku i ołowiu w Bytomiu, która działała od połowy 1926 roku do grudnia 1981 roku, wchodziła w skład Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały.

Zbrodnia w Miechowicach – zbrodnia wojenna popełniona w dniach od 25 do 27 stycznia 1945 przez żołnierzy Armii Czerwonej na 380 cywilnych mieszkańcach miejscowości Miechowice, obecnie dzielnicy Bytomia.