
7 Dywizja Piechoty – wielka jednostka piechoty Polskich Sił Zbrojnych w latach 1941-1947.

Ak Kojunlu – po turecku znaczy dosłownie: „Biała Owca”. Federacja mongolskich i tureckich plemion, zamieszkująca Mezopotamię, Azerbejdżan, Kaukaz i część Persji w latach 1378–1508. Wygrała walkę o dominację z plemionami Kara Kojunlu w 1469. W roku 1508 tereny ich państwa zostały podzielone pomiędzy Imperium Osmańskie a Safawidów.

Alija bint Ali – księżniczka arabska i poprzez małżeństwo ostatnia królowa Iraku. Pochodziła z dynastii Haszymidów.

Ardulfurataini Watan to hymn państwowy Iraku w latach 1981-2003. Słowa napisał Szafik Abdul Dżabar Al-Kamali, a muzykę skomponował Walid Georges Gholmieh.

Darb Zubajda – szlak pielgrzymkowy z Iraku do świętych miejsc islamu na Półwyspie Arabskim nazwany imieniem Zubajdy bint Dżafar znanej z działalności na rzecz pielgrzymów żony kalifa z dynastii Abbasydów Haruna ar-Raszida (763–809).
Dżalajirydzi – dynastia pochodzenia mongolskiego, rządząca w latach 1335-1432 na terytorium dzisiejszego Iraku oraz północno-zachodniego Iranu.

Farhud – pogrom ludności żydowskiej dokonany w Bagdadzie 1–2 czerwca 1941, podczas żydowskich świąt Szawuot. Do zamieszek doszło w próżni politycznej powstałej po upadku pronazistowskiego rządu Raszida Alego al-Gajlaniego. Zanim siły brytyjskie i transjordańskie zdołały opanować pogrom, między 175 a 780 Żydów zamordowano, a ok. 1000 raniono. Na skutek plądrowania ok. 900 domów zostało zniszczonych.

Arabska Federacja Iraku i Jordanii – krótkotrwała federacja Jordanii i Iraku, istniejąca w 1958 roku.

Kampania mezopotamska – działania wojenne prowadzone na terenie Mezopotamii w trakcie I wojny światowej przez Ententę, reprezentowaną głównie przez imperium brytyjskie przeciwko Imperium Osmańskiemu, wspieranemu przez inne państwa centralne.

Kara Kojunlu – turkmeńska federacja plemienna, od połowy XIV wieku do roku 1469 tworząca państwo u szczytu potęgi obejmujące część wschodniej Anatolii, Dżezirę, Irak i większość Iranu.

Królestwo Iraku – historyczne państwo położone na Bliskim Wschodzie, na terenie obecnego Iraku, istniejące w latach 1932–1958.

Ludobójstwo Asyryjczyków, znane również jako Sayfo lub Seyfo („miecz”) – masowa rzeź ludności asyryjskiej w Imperium Osmańskim i sąsiedniej Persji, dokonana przez wojska tureckie podczas I wojny światowej. W tym samym czasie władze tureckie prowadziły również podobnie ludobójczą politykę wobec Ormian i Greków. Dokładna liczba ofiar wśród Asyryjczyków jest trudna do oszacowania, przyjmuje się, że zamordowanych mogło zostać nawet do 300 tysięcy osób.

Osirak, również Osiraq – iracki reaktor jądrowy (MTR), o mocy 40 MW, zniszczony przez amerykańskie lotnictwo podczas I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.


Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku – wydzielony komponent Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczony do wsparcia wielonarodowej koalicji prowadzącej działania zbrojne przeciwko Państwu Islamskiemu poprzez szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa w Iraku od 2016 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji Inherent Resolve w Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz Państwie Katar – wydzielony komponent Sił Powietrznych, przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczych na korzyść wojsk koalicji międzynarodowej działających w ramach operacji Inherent Resolve w latach 2016-2018. Jeden z dwóch, obok PKW Irak, polskich kontyngentów wydzielonych do tej operacji.

Protesty przeciwko wojnie w Iraku – zorganizowane protesty społeczne które rozpoczęły się w 2002 roku w wielu miastach na całym świecie. Często były one koordynowane w taki sposób, aby mogły odbywać się jednocześnie na całym świecie. Po największej fali demonstracji, 15 lutego 2003 roku, dziennikarz New York Timesa – Patrick Tyler stwierdził, że pokazują one istnienie dwóch supermocarstw na Ziemi: Stanów Zjednoczonych oraz światowej opinii publicznej.

Seldżukidzi – dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku.

Strefa Neutralna między Irakiem a Arabią Saudyjską, Strefa Neutralna między Arabią Saudyjską a Irakiem, Saudyjsko-Iracka Strefa Neutralna – obszar bezpaństwowy o powierzchni 7044 km² na Półwyspie Arabskim położony między terytoriami Iraku i Arabii Saudyjskiej, stykający się z granicami: kuwejcko-saudyjską i kuwejcko-iracką.

Sura - miasto w południowej części starożytnej Babilonii, nad Eufratem, będące wraz z Pumbeditą jednym z najważniejszych centrów badań nad Torą. W tych miastach powstała ostateczna redakcja Talmudu Babilońskiego.

Uzun Hasan – turmeński sułtan Ak Kojunlu w latach 1454–1478.

Wielcy Seldżucy, od: Seldżucy (tur. Selçuklular, aze. Səlcuqlar pers. سلجوقيان, arab. سلجوق / السلاجقة – dynastia panująca w państwie założonym przez przywódców Turków Seldżuckich w XI wieku, albo nazwa tego państwa. Przymiotnik „wielcy” nadano jej, żeby odróżnić ją od innych dynastii wywodzących się z rodu Seldżukidów panujących w państwach powstałych w wyniku rozpadu sułtanatu Wielkich Seldżuków. Czasami określenie „Wielki Seldżuk” stosuje się jako nazwę własną, zastrzeżoną jedynie dla pierwszych trzech członków dynastii.