KociewieW
Kociewie

Kociewie – region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na zachodnim brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta CzubińskiegoW
Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego

Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 102,21 ha położony w Szczerkowie na terenie leśnictwa Orli Dwór i Wdeckiego Parku Krajobrazowego w gminie Osie, ok. 9 km na północ od Osia.

Rezerwat przyrody DuryW
Rezerwat przyrody Dury

Rezerwat przyrody Dury – torfowiskowy ścisły rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, powołany w 1975 roku w celu zachowania rzadkich zespołów roślinności wodnej i torfowiskowo-bagiennej. Zajmuje powierzchnię 13,02 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 51,67 ha.

Herb KociewiaW
Herb Kociewia

Herb Kociewia, regionu etnograficzno-kulturowego w południowo-wschodniej części Pomorza Gdańskiego, został przyjęty 7 marca 2003 roku na Walnym Zgromadzeniu Federacji Stowarzyszeń i Związków „Więźba Kociewska” w Rokocinie. Został wybrany spośród trzech propozycji wyselekcjonowanych z prac nadesłanych na konkurs ogłoszony przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. Autorem zwycięskiego projektu był student Uniwersytetu Gdańskiego Stanisław Buczkowski, artystycznie dopracowali go Józef Olszynka i Grzegorz Walkowski.

KociewiacyW
Kociewiacy

Kociewiacy – grupa etnograficzna zamieszkująca obszar Pomorza Nadwiślańskiego, głównie region Kociewie, obejmujące tereny powiatu starogardzkiego, powiatu tczewskiego, powiat świecki i część powiatu kwidzyńskiego.

Martwe (rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim)W
Martwe (rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim)

Rezerwat przyrody Martwe – wodny rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim. Powołany w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznej dla jezior dystroficznych, torfowisk przejściowych i wysokich oraz brzozy bagiennej w okolicach Jeziora Martwego. Zajmuje powierzchnię 3,96 ha, natomiast jego otulina liczy 14,20 ha. Od 2012 roku jest objęty ochroną ścisłą.

Nadwiślański Park KrajobrazowyW
Nadwiślański Park Krajobrazowy

Nadwiślański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim. Został powołany w celu ochrony wartości krajobrazowych i kulturowych Doliny Dolnej Wisły. Obejmuje tereny o powierzchni 33 306,5 ha położone wzdłuż rzeki Wisły, głównie na lewym jej brzegu.

Pojezierze StarogardzkieW
Pojezierze Starogardzkie

Pojezierze Starogardzkie (314.52) – mezoregion fizycznogeograficzny, część Pojezierza Wschodniopomorskiego położona wzdłuż biegu Wierzycy na zachód od pradoliny Wisły. Występują tu przede wszystkim niewielkie jeziora, pojezierze jest płaszczyzną morenową o powierzchni 1443 km² z wzniesieniami nie przekraczającymi 150 m n.p.m.

Powiat starogardzkiW
Powiat starogardzki

Powiat starogardzki – powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Starogard Gdański. Obejmuje tereny Kociewia. Na terenie powiatu znajduje się arboretum w Wirtach.

Powiat świeckiW
Powiat świecki

Powiat świecki – powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.

Powiat tczewskiW
Powiat tczewski

Powiat tczewski − powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.

PrusinaW
Prusina

Prusina – rzeka, prawy dopływ Wdy o długości 28,91 km, powierzchni dorzecza 191,2 km² i średnim spadku 0,51‰

Ryszka (rzeka)W
Ryszka (rzeka)

Ryszka – rzeka, prawy dopływ Wdy.

SkarszewyW
Skarszewy

Skarszewy – miasto w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, nad rzeką Wietcisą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skarszewy. Na południowym obszarze miejskim Skarszew znajduje się jezioro Borówno Wielkie. Dawny dworzec kolejowy w mieście jest punktem końcowym zielonego Szlaku Skarszewskiego.

Sobińska StrugaW
Sobińska Struga

Sobińska Struga – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wdy.

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie GdańskimW
Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim – muzeum z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Jego siedzibą są dwie z baszt, stanowiących pozostałość systemu dawnych murów miejskich: Narożna i Gdańska.

StynaW
Styna

Styna – rzeka północnego Kociewia, odnoga Wierzycy, prawostronny dopływ Kłodawy o długości 23,77 km.

Wda (rzeka)W
Wda (rzeka)

Wda, inaczej Czarna Woda – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły.

Wdecki Park KrajobrazowyW
Wdecki Park Krajobrazowy

Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych polskich parków krajobrazowych. Został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 52/93 Wojewody Bydgoskiego z dnia 16 lutego 1993 r. Powierzchnia parku wynosi 19 177,24 ha, a jego otuliny – 4609,15 ha. Położony na Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi. Pod względem administracyjnym Wdecki Park Krajobrazowy znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje dwa powiaty: świecki, w tym gminy Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie i Warlubie oraz powiat tucholski, w tym gminy Cekcyn i Śliwice. Ok. 75% powierzchni parku oraz 59% jego otuliny leży na terenie gminy Osie. Siedziba Zarządu Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Osiu.

Zbrodnia w Lesie SzpęgawskimW
Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu.

Zbrodnia w MniszkuW
Zbrodnia w Mniszku

Zbrodnia w Mniszku – zbiorowe egzekucje przeprowadzane przez Niemców w kompleksie lasów na północny wschód od Świecia, w pobliżu miejscowości Mniszek i Grupa. Oblicza się, że w latach okupacji niemieckiej zamordowano tam blisko 10 000 osób – przedstawicieli polskiej elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej; pacjentów szpitala psychiatrycznego w Świeciu; Żydów; jeńców wojennych różnych narodowości oraz członków ruchu oporu. Większość ofiar zbrodni w Mniszku zginęła podczas masowych egzekucji dokonywanych przez niemiecki Selbstschutz w pierwszych miesiącach wojny. Mniszek jest drugim, po Piaśnicy, największym cmentarzem ofiar nazistowskiego ludobójstwa na Pomorzu.

Zrzeszenie Kaszubsko-PomorskieW
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – organizacja społeczno-kulturalna, zrzeszająca Pomorzan oraz wszystkie osoby, które utożsamiają się z jej celami statutowymi, przede wszystkim wszechstronnym rozwojem Pomorza.