
Kociewie – region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na zachodnim brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 102,21 ha położony w Szczerkowie na terenie leśnictwa Orli Dwór i Wdeckiego Parku Krajobrazowego w gminie Osie, ok. 9 km na północ od Osia.
Rezerwat przyrody Dury – torfowiskowy ścisły rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, powołany w 1975 roku w celu zachowania rzadkich zespołów roślinności wodnej i torfowiskowo-bagiennej. Zajmuje powierzchnię 13,02 ha. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 51,67 ha.

Herb Kociewia, regionu etnograficzno-kulturowego w południowo-wschodniej części Pomorza Gdańskiego, został przyjęty 7 marca 2003 roku na Walnym Zgromadzeniu Federacji Stowarzyszeń i Związków „Więźba Kociewska” w Rokocinie. Został wybrany spośród trzech propozycji wyselekcjonowanych z prac nadesłanych na konkurs ogłoszony przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. Autorem zwycięskiego projektu był student Uniwersytetu Gdańskiego Stanisław Buczkowski, artystycznie dopracowali go Józef Olszynka i Grzegorz Walkowski.

Kociewiacy – grupa etnograficzna zamieszkująca obszar Pomorza Nadwiślańskiego, głównie region Kociewie, obejmujące tereny powiatu starogardzkiego, powiatu tczewskiego, powiat świecki i część powiatu kwidzyńskiego.
Rezerwat przyrody Martwe – wodny rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim. Powołany w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznej dla jezior dystroficznych, torfowisk przejściowych i wysokich oraz brzozy bagiennej w okolicach Jeziora Martwego. Zajmuje powierzchnię 3,96 ha, natomiast jego otulina liczy 14,20 ha. Od 2012 roku jest objęty ochroną ścisłą.

Nadwiślański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim. Został powołany w celu ochrony wartości krajobrazowych i kulturowych Doliny Dolnej Wisły. Obejmuje tereny o powierzchni 33 306,5 ha położone wzdłuż rzeki Wisły, głównie na lewym jej brzegu.

Pojezierze Starogardzkie (314.52) – mezoregion fizycznogeograficzny, część Pojezierza Wschodniopomorskiego położona wzdłuż biegu Wierzycy na zachód od pradoliny Wisły. Występują tu przede wszystkim niewielkie jeziora, pojezierze jest płaszczyzną morenową o powierzchni 1443 km² z wzniesieniami nie przekraczającymi 150 m n.p.m.

Powiat starogardzki – powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Starogard Gdański. Obejmuje tereny Kociewia. Na terenie powiatu znajduje się arboretum w Wirtach.

Powiat świecki – powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.

Powiat tczewski − powiat w Polsce, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.
Prusina – rzeka, prawy dopływ Wdy o długości 28,91 km, powierzchni dorzecza 191,2 km² i średnim spadku 0,51‰

Ryszka – rzeka, prawy dopływ Wdy.
Skarszewy – miasto w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, nad rzeką Wietcisą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skarszewy. Na południowym obszarze miejskim Skarszew znajduje się jezioro Borówno Wielkie. Dawny dworzec kolejowy w mieście jest punktem końcowym zielonego Szlaku Skarszewskiego.

Sobińska Struga – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wdy.

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim – muzeum z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Jego siedzibą są dwie z baszt, stanowiących pozostałość systemu dawnych murów miejskich: Narożna i Gdańska.

Styna – rzeka północnego Kociewia, odnoga Wierzycy, prawostronny dopływ Kłodawy o długości 23,77 km.

Wda, inaczej Czarna Woda – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły.

Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych polskich parków krajobrazowych. Został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 52/93 Wojewody Bydgoskiego z dnia 16 lutego 1993 r. Powierzchnia parku wynosi 19 177,24 ha, a jego otuliny – 4609,15 ha. Położony na Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi. Pod względem administracyjnym Wdecki Park Krajobrazowy znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje dwa powiaty: świecki, w tym gminy Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie i Warlubie oraz powiat tucholski, w tym gminy Cekcyn i Śliwice. Ok. 75% powierzchni parku oraz 59% jego otuliny leży na terenie gminy Osie. Siedziba Zarządu Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Osiu.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu.

Zbrodnia w Mniszku – zbiorowe egzekucje przeprowadzane przez Niemców w kompleksie lasów na północny wschód od Świecia, w pobliżu miejscowości Mniszek i Grupa. Oblicza się, że w latach okupacji niemieckiej zamordowano tam blisko 10 000 osób – przedstawicieli polskiej elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej; pacjentów szpitala psychiatrycznego w Świeciu; Żydów; jeńców wojennych różnych narodowości oraz członków ruchu oporu. Większość ofiar zbrodni w Mniszku zginęła podczas masowych egzekucji dokonywanych przez niemiecki Selbstschutz w pierwszych miesiącach wojny. Mniszek jest drugim, po Piaśnicy, największym cmentarzem ofiar nazistowskiego ludobójstwa na Pomorzu.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – organizacja społeczno-kulturalna, zrzeszająca Pomorzan oraz wszystkie osoby, które utożsamiają się z jej celami statutowymi, przede wszystkim wszechstronnym rozwojem Pomorza.