
Sztokholm – stolica i największe miasto (tätort) Szwecji, główny ośrodek polityczny, ekonomiczny i kulturalny kraju. Siedziba rządu i parlamentu Szwecji oraz szwedzkiej rodziny królewskiej.

af Chapman - fregata zacumowana na zachodnim brzegu wyspy Skeppsholmen w centrum Sztokholmu. Na jej pokładzie działa obecnie schronisko młodzieżowe.

Akademia Szwedzka – akademia królewska z siedzibą w Sztokholmie, niezależna instytucja kulturalna i naukowa, której głównym zadaniem jest dbanie o rozwój literatury i języka szwedzkiego. Akademia składa się z osiemnastu członków wybieranych dożywotnio.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie – polska misja dyplomatyczna w stolicy Szwecji.
Bukowskis – szwedzki dom aukcyjny, największy w Skandynawii. Został założony w 1870 roku przez polskiego szlachcica Henryka Bukowskiego. Siedziba domu mieści się w Sztokholmie przy Arsenalsgatan 4 i Berzelii park 1.

Dagens Nyheter Tower – 84-metrowy, 27-kondygnacyjny szwedzki biurowiec mieszczący się na wyspie Kungsholmen należącej do okręgu administracyjnego Sztokholmu. Budynek został zaprojektowany przez Paula Hedqvista a jego budowa została ukończona w 1964 r.

Drottninggatan, „Ulica Królowej” – ulica znajdująca się w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Biegnie w kierunku północ-południe, od mostu Riksbron w Norrström, w dzielnicy Norrmalm, do Observatorielunden w dzielnicy Vasastaden. Jeden z najpopularniejszych deptaków miasta.

Gmina Sztokholm – jedna z 290 gmin Szwecji. Siedzibą władz gminy (centralort) jest Sztokholm.

Kafé 44 – kawiarnia, sala koncertowa i księgarnia anarchistyczna w Sztokholmie. Mieści się w lokalu spółdzielni pracy Kapsylen założonej przez grupę artystyczną w 1976. Na początku lat 80. XX w. otwarta w piwnicy została kawiarnia Dagfiket, następnie w 1990 poszerzona o znajdującą się w sali koncertowej Scenę 44, a kilka lat później o anarchistyczną księgarnię Bokhandeln INFO.

Kista Science Tower – kompleks budynków w Kista w północno-zachodnim Sztokholmie. Najwyższy z budynków ma 119 m wysokości, 116.5 m licząc do najwyższego piętra lub 156 m i składa się z 32 kondygnacji naziemnych i 1 podziemnej. Kista Science Tower jest najwyższym w Szwecji budynkiem biurowym oraz drugim pod względem wysokości wieżowcem w Szwecji po Turning Torso w Malmö. Powierzchnia biurowa budynku wynosi 41 000 m², znajduje się na niej 2500 stanowisk pracy. Kista Science Tower został zaprojektowany przez biuro architektoniczne White arkitekter. Wykonawcą było przedsiębiorstwo NCC. Prace budowlane rozpoczęły się latem 2000 roku, a pierwsi najemcy wprowadzili się w 2002 roku. W sierpniu 2004 biurowiec kupiło przedsiębiorstwo nieruchomości Vasakronan. W Kista Science Tower znajdują się najszybsze w Szwecji windy.

Riksantikvarieämbetet – państwowy organ zajmujący się zagadnieniami ochrony zabytków w Szwecji. Większość jego wydziałów mieści się w Sztokholmie i w Visby. Organ podlega Ministerstwu Kultury, a jego zadania określa rząd.

Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) – instytut założony w 1966 roku przez szwedzki parlament dla uczczenia 150. rocznicy nieprzerwanego pokoju w Szwecji. Jego celem są badania naukowe nad kwestiami konfliktu i współpracy, by pomóc w zrozumieniu warunków potrzebnych dla pokojowego rozwiązania światowych konfliktów. SIPRI udostępnia informacje o rozwoju broni, wydatkach na zbrojenia w poszczególnych krajach, produkcji i sprzedaży broni przez różne kraje, o jej kontroli i rozbrojeniach, a także o konfliktach, zapobieganiu im i bezpieczeństwie regionalnym. Wyniki badań SIPRI publikowane są głównie w książkach, w raportach oraz innych publikacjach Instytutu, a także na jego stronie internetowej.
Stockholms Auktionsverk – szwedzki dom aukcyjny, najstarszy z obecnie działających domów aukcyjnych na świecie. Został założony w 1674 roku z inicjatywy barona Claesa Rålamba, ówczesnego gubernatora Sztokholmu. Siedziba domu mieści się w Sztokholmie przy Nybrogatan 32.

Dom szwedzki – budynek znajdujący się w pobliżu Kungsträdgården w Sztokholmie. Zaprojektowany przez Svena Markeliusa i zbudowany w latach 1961-1969.

Syndrom sztokholmski – stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania lub u zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami je przetrzymującymi. Może osiągnąć taki stopień, że osoby więzione pomagają swoim prześladowcom w osiągnięciu ich celów lub w ucieczce przed policją.

Herb Sztokholmu przedstawia w błękitnej tarczy herbowej złotą koronowaną głowę.

Giełda papierów wartościowych w Sztokholmie – giełda papierów wartościowych w Szwecji zlokalizowana w stolicy kraju – Sztokholmie. Została założona w 1863 roku. Od roku 1998 giełda wchodzi w skład giełd OMX.

Uniwersytet Sztokholmski, Uniwersytet w Sztokholmie – szwedzki uniwersytet państwowy w Sztokholmie.

Victoria Tower – budynek hotelowy w Kista w północno-zachodnim Sztokholmie, zbudowany na zamówienie norweskiego inwestora Arthura Buchardta. Jest najwyższym hotelem w Skandynawii.

Wenecja Północy – określenie stosowane w odniesieniu do wybranych miast Europy północnej, które z racji swojego położenia w otoczeniu wód powierzchniowych oraz występowania licznych przepraw, żeglugi i bulwarów, nasuwają porównanie do słynnego i uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast – włoskiego miasta Wenecja. Samo określenie w odniesieniu do konkretnego miasta ma znaczenie przede wszystkim marketingowe w zakresie turystyki i promocji danego miasta. Jest kilka takich miast, wobec których stosuje się taką formę wyróżnienia i promocji. Najbardziej znane to: Amsterdam w Holandii, Petersburg w Rosji, Sztokholm w Szwecji, a także polski Wrocław.

Wieża Kaknäs - wieża telewizyjna znajdująca się w Sztokholmie. Wybudowana w 1967 roku z wysokością 155 metrów była najwyższym budynkiem Skandynawii do roku 2000, kiedy wybudowano, również w Sztokholmie, budynek Kista Science Tower o łącznej wysokości 156 metrów. W 2005 roku ukończono Turning Torso w Malmö o wysokości 190 metrów, spychając Kaknästornet na trzecie miejsce.

Zamach w Sztokholmie – akt terrorystyczny, który miał miejsce 7 kwietnia 2017 na terenie Sztokholmu, na ulicy Drottninggatan. Sprawca zamachu to 39-letni Uzbek sympatyzujący z Państwem Islamskim. Był on wcześniej znany służbom bezpieczeństwa.