
Józef Adamek – polski polityk, związkowiec, poseł na Sejm I kadencji w latach 1922–1927 oraz poseł na Sejm Śląski w latach 1922–1923 i 1930–1935.
Feliks Władysław Bocheński – polski sędzia, doktor praw, działacz społeczny.

Józef Alojzy Gawrych, ps. „Hawrych”, „Laudański” – polski dziennikarz i działacz narodowy, żołnierz wywiadu wojskowego, uczestnik powstań: wielkopolskiego, warszawskiego, śląskiego organizator akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, polityk Stronnictwa Pracy i poseł do Krajowej Rady Narodowej (1946–1947).

Emanuel Konstanty Imiela, ps. „Karol Dym” – górnośląski pisarz, urzędnik państwowy, działacz oświatowy i plebiscytowy.

Jan Kapica – działacz polityczny i społeczny, ksiądz katolicki.

Paweł Kempka – polski prawnik, działacz narodowy i samorządowy, współtwórca ustroju prawnego Autonomii Śląskiej, poseł do Sejmu Śląskiego, pierwszy prezes Stronnictwa Demokratycznego w Chorzowie.

Józef Kiedroń – polski inżynier górnik,działacz społeczny, polityk, polski minister przemysłu i handlu.

Tomasz Klenczar – polski inżynier górniczy, mierniczy, działacz plebiscytowy.

Wojciech Korfanty – polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Jecheskiel Lewin – doktor filozofii, rabin synagogi postępowej Katowic (1925-28) i Lwowa (1928–1941), zamordowany w czasie pogromu po zajęciu Lwowa przez Wehrmacht po ataku III Rzeszy na ZSRR.

Adolf Ligoń – działacz społeczny, pisarz, dziennikarz, wydawca. Syn Juliusza Ligonia, brat Jana Ligonia.

Hans Lukaschek – niemiecki urzędnik państwowy, działacz polityczny, doktor nauk prawnych.

Pola Maciejowska, właśc. Paulina Maciejowska – polska działaczka społeczna, uczestniczka II powstania śląskiego, współpracownica Wojciecha Korfantego.

Józef Michalski – podporucznik piechoty Wojska Polskiego, powstaniec śląski, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na okręg wodzisławski, dowódca 14 Wodzisławskiego pułku piechoty, prezes Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim, redaktor „Gazety Śląskiej”, poseł na Sejm Śląski IV kadencji, dowódca III (wodzisławskiego) batalionu Obrony Narodowej, współpracownik Alfonsa Zgrzebnioka i Stanisława Krzyżowskiego, zwolennik Wojciecha Korfantego.

Bogusław Parczewski – polski lekarz, działacz społeczny, powstaniec śląski, filantrop.

Alojzy Pawelec – lekarz, śląski działacz polityczny, poseł na Sejm Śląski i wieloletni senator II RP.

Paweł Pośpiech – ksiądz, poseł do Reichstagu i Sejmu, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku, polski działacz narodowy, redaktor i wydawca „Gazety Ludowej”.

Stanisław Rymar – polski pisarz, publicysta, historyk, polityk, działacz Narodowej Demokracji, poseł na Sejm I i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego.

Józef Rymer – polski górnik, działacz społeczny, polityk, jeden z przywódców III powstania śląskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy RP, pierwszy wojewoda śląski mianowany w 1922.

Stanisław Sobota – polski lekarz weterynarii i działacz społeczny.

Walenty Sojka – śląski farmaceuta, działacz plebiscytowy i zawodowy.

Jan Nepomucen Stęślicki − lekarz, polski działacz niepodległościowy i plebiscytowy na Górnym Śląsku.

Artur Trunkhardt – polski dziennikarz i wydawca niemieckiego pochodzenia, powstaniec śląski.