
Geografia Kanady – dziedzina nauki zajmująca się badaniem Kanady pod względem geograficznym.

Droga Wodna Świętego Wawrzyńca – oficjalna nazwa ważnego śródlądowego szlaku wodnego w Kanadzie i w USA. Szlak daje statkom morskim możliwość dopłynięcia do wszystkich Wielkich Jezior z Atlantyku, przez Rzekę Świętego Wawrzyńca. Po szlaku pływa też wiele dużych statków przystosowanych tylko do żeglugi śródlądowej.

Ekspedycja Franklina z 1845 roku – zaginiona brytyjska ekspedycja badawcza do Arktyki, kierowana przez kapitana Johna Franklina. Wyprawa opuściła Anglię w 1845 roku na dwóch okrętach, HMS „Erebus” i HMS „Terror”. Franklin był oficerem Royal Navy i doświadczonym badaczem, który służył w trzech poprzednich wyprawach arktycznych, w tym w dwóch jako dowódca. Czwarta i ostatnia ekspedycja, którą dowodził w wieku 59 lat, miała za zadanie pokonanie ostatniej, nieprzebytej części Przejścia Północno-Zachodniego. Po kilku wczesnych zgonach wśród uczestników, oba okręty zostały zatrzymane przez lód w Cieśninie Wiktorii, w pobliżu Wyspy Króla Williama w kanadyjskiej Arktyce. Wszyscy członkowie wyprawy, 129 osób, w tym Franklin, zaginęli.

Granica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą – najdłuższa na świecie granica międzypaństwowa. Jej długość wynosi 8891 kilometrów.

"Urwisko Bizonów" - obszar chroniony o znaczeniu historycznym, położony u stóp Gór Skalistych, 18 km na północny zachód od Fort Macleod w kanadyjskiej prowincji Alberta. Przez co najmniej 5,5 tys. lat miejsce wykorzystywane przez ludy tubylcze Ameryki Północnej do zabijania bizonów przez zapędzanie ich nad 10-metrowe urwisko.

High Park największy park w Toronto, Ontario, Kanadzie zajmujący 161 hektarów. Od południa rozciąga się od Bloor Street West, na zachód od Parkside Drive, a na wschód od Ellis Park Road i Grenadier Pond. W swoim południowym krańcu park oddzielony jest od Lake Ontario przez Lake Shore Boulevard West, Gardiner Expressway, linie kolejowe Canadian National i The Queensway.

Indian Arm – forma fiordu o stromych brzegach, pochodzenia polodowcowego. Znajduje się w pobliżu miasta Vancouver, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w Kanadzie. Powstała w czasie Epoki lodowej w czasie ostatniego zlodowacenia. Rozciąga się na północ od zatoczki Burrard na odległość ok. 20 km.

Kanada Środkowa – region Kanady zawierający w sobie dwie największe i najbardziej zaludnione prowincje tego państwa – Ontario i Quebec. Ze względu na największą populację, Ontario i Quebec tradycyjnie dzierżą sporą część władzy politycznej w Kanadzie, prowadząc do pewnego rodzaju urazy ze strony innych regionów kraju. Przed Konfederacją, termin "Kanada" odnosił się przede wszystkim do środkowej części kraju. Dziś sformułowania "Kanada Środkowa" używa się rzadziej niż nazw poszczególnych prowincji.

Kanał Rideau – kanał wodny łączący Ottawę z miastem Kingston nad jeziorem Ontario. Kanał został zbudowany przez Anglików w latach 1826–1832 na wypadek wojny ze Stanami Zjednoczonymi.

Kantony Wschodnie – kraina historyczna w Kanadzie, w prowincji Quebec. Leżą one w południowo-wschodnim Quebecu, na obszarze między Rzeką Świętego Wawrzyńca a granicą ze Stanami Zjednoczonymi. Kantony Wschodnie często są utożsamiane z regionem administracyjnym Estrie lub z oficjalnym regionem turystycznym Cantons-de-l'Est.

Kuesta Niagary – wypiętrzenie pochodzenia erozyjnego w Ameryce Północnej w Krainie Wielkich Jezior. Rozpoczyna się w stanie Nowy Jork i przecina Ontario, a następnie obszary stanów Michigan i Wisconsin.

L’Anse aux Meadows, z fr. L’Anse-aux-Méduses – stanowisko archeologiczne znajdujące się na północnym krańcu Nowej Fundlandii w Kanadzie, gdzie w 1960 roku norweski podróżnik, dr Helge Ingstad i jego żona, archeolog Anne Stine Ingstad odnaleźli pozostałości osady wikingów. Potwierdziła się tym samym teoria, iż wikingowie docierali do północno-wschodnich wybrzeży Ameryki na długo przed wyprawą Krzysztofa Kolumba.

Labrador – region w Kanadzie Atlantyckiej, położony we wschodniej części półwyspu Labrador. Razem z Nową Fundlandią wchodzi w skład prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.

Park Tatshenshini-Alsek – zespół obszarów chronionych w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Założony w 1993 r. na obszarze 9 580 km² po kampanii kanadyjskich i amerykańskich organizacji ochrony przyrody przeciw prowadzeniu działalności górniczej i przemysłowemu rozwojowi regionu, cechującego się wysokimi wartościami przyrodniczymi i dużą bioróżnorodnością. Od 1994 r. część obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.

Penny Ice Cap – czapa lodowa na terytorium Nunavut w Kanadzie. Znajduje się na Ziemi Baffina w Górach Baffina. Ma powierzchnię 6000 km2. Leży w Parku Narodowym Auyuittuq zajmując znaczną jego część. W połowie 1990 Kanadyjscy naukowcy badali strukturę zmian lodowca na przestrzeni setek lat poprzez analizę wierconych rdzeni.

Płaskowyż Laurentyński - region geograficzny, płaskowyż w Ameryce Północnej, pomiędzy północnym, kanadyjskim brzegiem Rzeki św. Wawrzyńca i brzegami Morza Labradorskiego, nad Zatoką św. Wawrzyńca.

Prerie Kanadyjskie, także: prowincje preriowe – region w zachodniej Kanadzie, obejmujący prowincje Alberta, Manitoba i Saskatchewan. Te trzy prowincje łączy wspólnota historyczna i częściowo gospodarcza oraz – w znacznej mierze – cechy geograficzne. Razem z prowincją Kolumbia Brytyjska tworzą tzw. prowincje zachodnie.

Prowincjalny Park Dinozaurów – obszar chroniony położony w dolinie rzeki Red Deer, około 200 km na wschód od Calgary, w kanadyjskiej prowincji Alberta. Utworzony w roku 1955, w 1979 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno z uwagi na swoje walory krajobrazowe, jak i obfitość szczątków kopalnych. Park jest jednym z najczęstszych w świecie miejsc występowania skamieniałych szczątków dinozaurów: odnaleziono tam szczątki co najmniej 39 gatunków dinozaurów, a ponad 500 obiektów wydobyto i umieszczono w muzeach.

Rocher Percé - monolit znajdujący się w zatoce św. Wawrzyńca, u wschodniego krańca półwyspu Gaspé w Kanadzie. Ma około 430 m długości, około 90 metrów szerokości i blisko 90 metrów wysokości.

Równiny Wewnętrzne – obszar fizjograficzny położony pomiędzy między zachodnią krawędzią Tarczy Kanadyjskiej a fałdowym systemem Gór Skalistych; szeroka synklina, wypełniona skałami osadowymi datowanymi od paleozoiku do kenozoiku. Na tym podłożu wykształciły się trzy regiony tzw. „równin prerii”, przedzielone dwoma wyraźnymi progami morfologicznymi. Równiny te obniżają się ku północy, przechodząc w rzekę Mackenzie i dochodząc do brzegu Morza Beauforta. Och południową granicę wyznaczają miasta Dallas i San Antonio.

Tarcza kanadyjska – rejon geologiczny i geograficzny w Ameryce Północnej. Obejmuje jej północną część, włączając w to dużą część Archipelagu Arktycznego. Zajmuje większą część Kanady i niewielki fragment Stanów Zjednoczonych.

Valley of the Ten Peaks – dolina w Canadian Rockies w kanadyjskiej prowincji Alberta. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Banff. W dolinie znajduje się jezioro Moraine.

Wielkie Równiny – rozległa kraina geograficzna, a zarazem krąg kulturowy na obszarze Kanady i USA, u podnóża Kordylierów. Obszar ten, zbudowany z mezozoicznych i trzeciorzędowych wapieni i piaskowców, charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem terenu i niemal wyłącznie trawiastą roślinnością, tzw. prerią. Obszar ten leży w kilku strefach klimatycznych. Silny wpływ na jego klimat ma bliskość Kordylierów.