
Bridgwater Bay – zatoka na Kanale Bristolskim w Anglii, w hrabstwie Somerset, przy ujściu rzeki Parrett. Do zatoki wpadają również sztucznie wykopane kanały melioracyjne.

Diego Garcia − największa wyspa (atol) Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, obejmującego − położony w środkowej części Oceanu Indyjskiego − archipelag Czagos.

Firth of Forth – zatoka Morza Północnego w Szkocji. Wcina się 80 km w ląd, ma wejście o szerokości 40 km i osiąga głębokość do 46 m. Połączona jest kanałem śródlądowym z zatoką Firth of Clyde. Główny port Edynburg.

Firth of Tay – zatoka Morza Północnego u wschodnich wybrzeży Szkocji. Uchodzi do niej najdłuższa rzeka Szkocji Tay. W zatoce położona jest jedna większa wyspa Mugdrum.

Gough – wulkaniczna wyspa na południu Oceanu Atlantyckiego, której najwyższy szczyt sięga 910 m n.p.m. Znajduje się około 350 kilometrów na południowy wschód od brytyjskich wysp Tristan da Cunha, 2700 km od Kapsztadu i ponad 3200 km od najbliższego lądu Ameryki Południowej, na wysokościach 40°19S 9°55W.

Humber – estuarium rzek Ouse i Trent na wschodnim wybrzeżu Anglii, uchodzące do Morza Północnego. Długość 64 km, szerokość w najszerszym miejscu 13 km, wysokość pływów do 6,5 m. Główne porty nad Humber: Kingston upon Hull, Grimsby, Immingham.

Lindisfarne – wyspa pływowa u północno-wschodnich wybrzeży Anglii, w hrabstwie Northumberland. Ze stałym lądem połączona jest groblą komunikacyjną. W 2001 roku Lindisfarne zamieszkiwały 162 osoby.

Loch Leven – zatoka (loch) na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Przy ujściu Loch Leven łączy się z sąsiednim Loch Linnhe. Nad brzegami Loch Leven położone są m.in. Ballachulish, Glencoe i Kinlochleven. Długość Loch Linnhe wynosi 14 km, szerokość dochodzi do 1,8 km.
Loch Lomond – jezioro położone na uskoku tektonicznym Highland Boundary Fault, najrozleglejszy zbiornik słodkowodny na lądzie stałym w Wielkiej Brytanii. Na powierzchni jeziora znajdują się liczne wyspy, m.in. Inchmurrin – największa wyspa, jaka powstała na zbiorniku słodkowodnym na terenie Wysp Brytyjskich. Jezioro jest znanym miejscem wypoczynkowym; powstała o nim także piosenka pt."Wax & Wire”.

Loch Maree - jezioro znajdujące się na wyżynach w północno-zachodniej Szkocji. Liczy 20 km długości i jest czwartym co do wielkości jeziorem słodkowodnym na terenie kraju. Jego powierzchnia wynosi 28,6 km². Znane jest z dużej obfitości pstrągów. Na jeziorze położonych jest 5 dużych, zalesionych wysp, oraz ponad 25 mniejszych.

Lough Foyle – zatoka na granicy Republiki Irlandii i Irlandii Północnej, na wschód od półwyspu Inishowen. Geologicznie jest to estuarium rzeki Foyle.

Lough Neagh – jezioro w Irlandii Północnej, na zachód od Belfastu. Jest to największe jezioro Wysp Brytyjskich.
Mały Kajman - wyspa na Morzu Karaibskim, najmniejsza z trzech wysp tworzących brytyjskie terytorium Kajmanów. Położona jest 140 km na północny wschód od Wielkiego Kajmanu i 8 km na zachód od wyspy Cayman Brac. Wyspę zamieszkuje około 170 osób. Jej powierzchnia wynosi 26 km².

Moray Firth – zatoka Morza Północnego o trójkątnym kształcie, u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji. Jest największą zatoką Szkocji. Jej wschodnia granica rozciąga się od Duncansby Head na północy, na terenie hrabstwa Highland, do miasta Fraserburgh na południu, na terenie hrabstwa Aberdeenshire. Najbardziej wysuniętym na zachód punktem jest miejsce, gdzie łączy się z zatoką Beauly Firth, niedaleko Inverness. Długość wybrzeża zatoki wynosi ok. 800 kilometrów, w większości o charakterze klifowym.

Morecambe Bay – zatoka Morza Irlandzkiego wcinająca się w północno-zachodnią Anglię. Północny wybrzeże zatoki, w tym półwysep Furness, należy do hrabstwa Kumbria, wschodnie i południowe – do Lancashire.

Orwell – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Suffolk, stanowiąca dolny, pływowy odcinek rzeki Gipping. Jej zasadniczą część stanowi estuarium, uchodzące do Morza Północnego.

Park Narodowy New Forest – park narodowy położony w południowej Anglii, na terenie hrabstw Hampshire i Wiltshire. Posiada kategorię V według systematyki IUCN. Park powstał 1 marca 2005, zaś głównym celem jego istnienia jest ochrona ostatnich dzikich wrzosowisk i starodrzewów w tej gęsto obecnie zaludnionej części Wielkiej Brytanii. Powierzchnia wynosi 571 km2.

Rannoch Moor - pasmo w Grampianach Centralnych, w Szkocji. Pasmo to graniczy z Pasmem Glencoe i pasmem Mamores na zachodzie, z Pasmem Ben Nevis na północnym zachodzie, Wzgórzamni Loch Treig na północy, pasmem West Drumochter na północnym wschodzie, z Glen Lyon na południowym wschodzie oraz z Bridge of Orchy i Black Mount na południu. Najwyższym szczytem jest The Fara, który osiąga wysokość 911 m.

Rutland Water – sztuczne jezioro w środkowej Anglii, w hrabstwie Rutland. Jezioro utworzone zostało w 1975 roku, w wyniku budowy zapory wodnej w dolinie rzeki Gwash. Właścicielem jeziora jest przedsiębiorstwo wodociągowe Anglian Water.

Solent – cieśnina oddzielająca wyspę Wight od brytyjskiego wybrzeża.
Somerset Levels, rzadziej Somerset Level and Moors – płaski obszar pokryty mokradłami, położony pomiędzy wzgórzami Quantock Hills i Mendip. Obszar graniczy z ujściem rzeki Severn, które jest miejscem dużych pływów, co powoduje powodzie na tym obszarze. Równinę dzielą na połowę wzgórza Polden.

Spey – rzeka w Szkocji, o długości 172 km, jest drugą rzeką w Szkocji pod względem długości. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 3 tys. km².

The Wash – estuarium i zatoka na wschodnim wybrzeżu Anglii, zasilane wodami rzek Witham, Welland, Nene oraz Great Ouse. Zbliżone kształtem do kwadratu. Jest jednym z największych spośród estuariów Wielkiej Brytanii.