
Rezerwat przyrody Bagna Izbickie – torfowiskowy rezerwat przyrody położony na południe od jeziora Łebsko, w gminie Główczyce w województwie pomorskim.

Bielice – obszar ochrony ścisłej o charakterze glebowo-florystycznym na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Zajmuje powierzchnię 3,71 ha. Ochronie podlegają wzniesienia nad jeziorem Łebsko porośnięte ponad 100-letnim borem sosnowym. Celem utworzenia tego obszaru jest ochrona specyficznego ciągu rozwojowego gleb – bielic żelazisto-próchnicznych. Najbliższymi miejscowościami są Gać i Żarnowska.

Bory Torfowe – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 9,28 ha na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Ochronie podlega fragment boru bagiennego na torfowisku wysokim, położony nad rzeką Łebą. Najbliższymi miejscowościami są Gać i Izbica.

Rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią – leśny rezerwat przyrody na obszarze Wybrzeża Słowińskiego, na terenie gminy miejskiej Ustka. Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z 29 grudnia 1987 roku, które weszło w życie 15 lutego 1988 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 18,82 ha. Rezerwat obejmuje obszar leśny nad Słupią. Ochronie rezerwatu podlega przede wszystkim ok. 100-letni las bukowy. Występują tu również brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy.
Park Krajobrazowy Dolina Słupi – park krajobrazowy położony w okolicach miasta Słupska, obejmujący dolinę rzeki Słupi.

Gackie Lęgi – obszar ochrony ścisłej w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego nad południowym brzegiem jeziora Łebsko. Zajmuje powierzchnię 125,60 ha. Rezerwat obejmuje miejsca lęgowe i żerowania różnych gatunków ptaków znajdujące się na nadbrzeżnych wilgotnych łąkach. Najbliższe miejscowości to Gać i Żarnowska.

Gardnieńskie Lęgi – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 382,35 ha, znajdujący się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego nad wschodnim brzegiem jeziora Gardno. Ochronie podlegają miejsca lęgowe i żerowiska batalionów, biegusów, brodźców, kaczek, mew i rybitw. Przez obszar ten przebiega ścieżka ornitologiczno-ekologiczna „Gardnieńskie Lęgi”. Najbliższe miejscowości to Gardna Wielka i Smołdzino.

Rezerwat przyrody „Jałowce” – leśny rezerwat w gminie Smołdzino, u podnóża wzniesienia Będomińskiej Góry na południowym skraju Pobrzeża Słowińskiego. Zajmuje powierzchnię 1,29 ha, a został ustanowiony w 1984 roku w celu zachowania skupienia wyjątkowo okazałych jałowców pospolitych. Najbliższa miejscowość to Wierzchocino, stąd czasem spotykana nazwa rezerwatu „Wierzchocińskie Jałowce”.
Obszar ochrony ścisłej „Dołgie Małe” – obszar ochrony ścisłej w Słowińskim Parku Narodowym, o powierzchni 6,45 ha, obejmujący Jezioro Dołgie Małe wraz z otaczającymi zbiorowiskami szuwarowymi oraz przejściowotorfowiskowymi. Jest położony na obszarze Wybrzeża Słowińskiego.

Rezerwat przyrody Jezioro Modła – faunistyczny rezerwat przyrody położony na obszarze Pobrzeża Koszalińskiego, w gminie Ustka. Obejmuje zarastające eutroficzne jezioro przymorskie Modła wraz z otaczającym kompleksem łąkowo-szuwarowo-bagiennym. Został utworzony w 1982 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 194,80 ha, natomiast jego otulina zajmuje 569,71 ha.

Klukowe Buki – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 76,40 ha na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Ochronie podlega znajdujący się u zachodniego brzegu jeziora Łebsko reliktowy las bukowo-dębowy. Przez obszar ten przebiega ścieżka ekologiczno-kulturowa „Klucki Las”. Najbliższymi miejscowościami są Kluki i Łokciowe.

Klukowe Lęgi – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 835,21 ha, znajdujący się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego nad północno-zachodnim brzegiem jeziora Łebsko. Obszar jest położony na trasie wiosennych i jesiennych przelotów ptaków. Ochronie podlegają miejsca lęgowe i żerowiska batalionów, biegusów, brodźców, kaczek, mew i rybitw. Najbliższe miejscowości to Czołpino i Przybynin.

Mierzeja – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 3583,19 ha na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Ochronie rezerwatu podlega pasmo zalesionych wydm znajdujących się na obszarze Mierzei Łebskiej, oddzielających jeziora Łebsko i Gardno od akwenu Morza Bałtyckiego. Występują tu stanowiska specyficznych i rzadkich odmian roślin nadmorskiego pasa ochronnego.

Moroszka – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 56,28 ha na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Ochronie podlega stanowisko rzadko występującej w Polsce maliny moroszki stanowiącej gatunek reliktowy. Obszar jest położony nad małą rzeką Pustynką, na południowy zachód od miejscowości Kluki.

Obszar Chronionego Krajobrazu Fragment Pradoliny Łeby i Wzgórza Morenowe na południe od Lęborka – obszar chronionego krajobrazu położony w północnej części województwa pomorskiego. Zajmuje powierzchnię 16 731 ha.
Olszyna – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 19,18 ha na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na Wybrzeżu Słowińskim. Ochronie rezerwatu podlega znajdujący się u południowego brzegu jeziora Łebsko fragment olsu rosnącego na torfowisku niskim. Najbliższymi miejscowościami są Gać i Żarnowska.

Rowokół – zlikwidowany leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody, położony na terenie gminy Smołdzino.

Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 i zajmuje powierzchnię 327,44 km².
Rezerwat przyrody Torfowisko Pobłockie – torfowisko wysokie typu bałtyckiego na południe od wsi Pobłocie i Rzuszcze, na terenie gminy Główczyce w województwie pomorskim. Ustanowione jako rezerwat przyrody o powierzchni 112,31 ha w 1982 roku. Wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 311,04 ha.

Torfowisko Potoczek – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice, na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej. Ze względu na główny przedmiot ochrony jest rezerwatem biocenotycznym i fizjocenotycznym, podtypu biocenoz naturalnych i półnaturalnych; ze względu na typ ekosystemu – różnych ekosystemów, podtyp lasów i torfowisk. Zajmuje powierzchnię 15,24 ha, wraz z otuliną – 124,90 ha.

Wyspa Kamienna – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 0,16 ha, obejmujący małą wysepkę na jeziorze Gardno na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Ochronie podlegają miejsca lęgowe kormorana czarnego i mewy srebrzystej. Najbliższe miejscowości to Rowy i Gardna Wielka.

Zaleskie Bagna – torfowiskowy rezerwat przyrody o powierzchni całkowitej 402,09 ha, w tym w województwie zachodniopomorskim (ZP) 114,34 ha, w województwie pomorskim (P) 287,75 ha. Został utworzony dwoma odrębnymi rozporządzeniami: Wojewody Zachodniopomorskiego z 27 września 2006 oraz Wojewody Pomorskiego z 4 grudnia 2006. Rezerwat położony jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino oraz w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka, 2–3,5 km od brzegu Bałtyku, 1 km na północ od Złakowa i 2 km na północny zachód od Zaleskich.

Żarnowskie Lęgi – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 82,47 ha, znajdujący się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego na półwyspie na południowo-wschodnim brzegu jeziora Łebsko. Ochronie podlegają miejsca lęgowe i żerowiska kaczek, mew i ptaków drapieżnych. Najbliższą miejscowością są Żarnowska, położone przy wschodniej granicy obszaru, zaś na zachód od niego leży obszar ochrony ścisłej Gackie Lęgi.