
Tsunami – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, osuwiskiem ziemi lub cieleniem się lodowców, rzadko w wyniku upadku meteorytu.

Trzęsienie ziemi na Wyspach Andrejanowa na Alasce (1957) – trzęsienie ziemi, do jakiego doszło 9 marca 1957 roku. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na południe od Andreanof Islands, należących do łańcucha Aleutów. Zdarzenie to stanowi jeden z najsilniejszych wstrząsów sejsmicznych znanych sejsmologii.

Trzęsienie ziemi na Alasce, 1964, zwane też trzęsieniem wielkopiątkowym lub wielkim trzęsieniem alaskim – trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2, które nawiedziło południową Alaskę 27 marca 1964. Epicentrum tego drugiego najsilniejszego w historii wstrząsu sejsmicznego znajdowało się w Zatoce Księcia Williama. Trzęsienie oraz wywołane przez nie tsunami zabiło 131 osób. Straty materialne oszacowane zostały wówczas na około 300 mln dolarów.

Trzęsienia ziemi Ansei – seria trzech ogromnych trzęsień ziemi, które wystąpiły w Japonii w erze Ansei (1854–1855).Trzęsienie ziemi Ansei Tōkai o sile 8,4 stopni w skali Richtera, które wystąpiło 23 grudnia 1854 roku. Epicentrum wstrząsu rozciągało się od zatoki Suruga w głąb Oceanu Spokojnego. Uderzyło głównie region Tokai, ale zniszczenia dotknęły również Edo. Występujące po trzęsieniu ziemi tsunami spowodowało ogromne straty na wybrzeżu półwyspu Bōsō i w prowincji Tosa.Trzęsienie ziemi Ansei Nankai o sile 8,4 stopni w skali Richtera, które wystąpiło 24 grudnia 1854 roku. Zginęło ponad 10 tys. ludzi na obszarze od Tokai do Kiusiu.Trzęsienie ziemi Ansei Edo o sile 6,9 stopni w skali Richtera, które wystąpiło w Edo 11 listopada 1855 roku. Pierwsze wstrząsy nastąpiły po godz. 22:00 i do świtu powtórzyły się około 30 razy. Epicentrum znajdowało się niedaleko ujścia rzeki Ara (Ara-kawa). W mieście zanotowano 6 641 zgonów i 2 759 rannych, duża część miasta została zniszczona przez pożar. Ten wstrząs, wyjątkowo niszczycielski, spowodowany był silnym naporem pomiędzy płytami: pacyficzną i filipińską.

Trzęsienie ziemi w Chile, zwane też wielkim trzęsieniem chilijskim – silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,5 które nawiedziło południowe Chile 22 maja 1960 roku o 15:11 czasu lokalnego.

Trzęsienie ziemi w Chile – trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8, którego hipocentrum znajdowało się pod dnem oceanu, na głębokości 35 km, około 8 km od wybrzeża Chile. Do trzęsienia doszło 27 lutego 2010 o godzinie 3:34 czasu lokalnego i trwało od 10 do 30 sekund. Po głównym wstrząsie nastąpiły wstrząsy wtórne, najsilniejsze o magnitudzie 6,2. 11 marca 2010 roku nastąpiły dwa wstrząsy wtórne o magnitudzie 7,2.

Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,0, jakie 4 sierpnia 1946 roku zniszczyło region miasta Samaná w Republice Dominikany, a którego epicentrum znajdowało się na północnym wschodzie wyspy Hispaniola. Cztery dni później, 8 sierpnia 1946, nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 7,6. Na skutek obu zdarzeń śmierć poniosło stu ludzi, a dwadzieścia tysięcy straciło dach nad głową.

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, 1906 – trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce u wybrzeży Ekwadoru 31 stycznia 1906 roku, powodując zniszczenia i ofiary śmiertelne zarówno w Ekwadorze, jak i w Kolumbii. Szacuje się, że życie straciło tam od pół do półtora tysiąca ludzi. Było to szóste pod względem siły trzęsienie ziemi w historii ich badań.

Tsunami na Hawajach – tsunami, które nawiedziło wyspy hawajskie 1 kwietnia 1946, będące wynikiem trzęsienia ziemi na Aleutach.

Trzęsienie ziemi u pacyficznego wybrzeża regionu Tōhoku w 2011 r. – trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które nastąpiło 11 marca 2011 roku o 5:46 UTC, w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii. Nosi ona także nazwę „wielkiego trzęsienia we wschodniej Japonii”, czy też krótko „trzęsienia ziemi w Tōhoku 2011”.

Trzęsienie ziemi, które dotknęło indonezyjską wyspę Jawa 17 lipca 2006 r. o godzinie 8:24 UTC miało magnitudę 7,7.

Krakatau, nazywana też Krakatoa lub Krakatao – wyspa wulkaniczna, znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji.

Trzęsienie ziemi w Lizbonie – trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1 listopada 1755 roku o godzinie 9:40 rano; pozostawiło po sobie niemal zupełnie zrujnowaną Lizbonę oraz zniszczoną większą część południowego wybrzeża – aż do Algarve. Bezpośrednio po trzęsieniu ziemi wystąpiło tsunami. Fale tsunami, według późniejszych obliczeń, mogły osiągać wysokość do 20 metrów. Na obszarze niedotkniętym przez morze szalały setki pożarów. Katastrofa pociągnęła za sobą ok. 90 tys. ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi w Mesynie w 1908 roku okazało się jednym z najtragiczniejszych w historii XX wieku. Zostały zniszczone miasta Mesyna, Reggio di Calabria i Palmi.

Ōfunato – miasto portowe w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Iwate.

Trzęsienie ziemi w Palestynie (1927) – trzęsienie ziemi, jakie dotknęło region Palestyny w dniu 11 lipca 1927 roku, zabijając około pół tysiąca osób i raniąc ponad siedemset. Było ostatnim tak niszczycielskim trzęsieniem ziemi w tej części systemu Wielkiej Doliny Ryftowej, biegnącej tu doliną rzeki Jordan. Duże zniszczenia zanotowano także w Transjordanii.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei (1998) – trzęsienie ziemi, jakie wydarzyło się 17 lipca 1998 roku u północnych wybrzeży Papui-Nowej Gwinei. Skutkiem wstrząsu było powstanie serii fal tsunami, które po dotarciu do wybrzeży wyspy zabiły ponad dwa i pół tysiąca osób.

Trzęsienie ziemi na Wyspach Samoa (2009) – trzęsienie ziemi, jakie 29 września 2009 roku nawiedziło archipelag wysp Tonga. Moc wstrząsu określono na 8,1 magnitudy. Powstała w wyniku trzęsienia seria fal tsunami zabiła w całym regionie Oceanii 192 osoby.

Santoryn, Thira – wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, tworząca z kilkoma mniejszymi wyspami należący do Grecji mały archipelag o tej samej nazwie, wchodzący w skład archipelagu Cyklad. Wyspa położona jest 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety.

Storegga – grupa trzech podwodnych osuwisk na krawędzi szelfu kontynentalnego na Morzu Norweskim, około 100 km od wybrzeża Møre. Nazwa Storegga oznacza w języku norweskim „wielką krawędź”.

Trzęsienie ziemi na Sumatrze (2005) – trzęsienie ziemi, jakie wystąpiło 28 marca 2005 roku u zachodnich wybrzeży Sumatry w Indonezji. Zdarzenie to było drugim tak potężnym wstrząsem sejsmicznym w tym regionie świata od pamiętnego trzęsienia ziemi w grudniu 2004 roku. Sejsmolodzy określili siłę tego zjawiska na 8,6 magnitudy. Trzęsienie wygenerowało serię fal tsunami, które na pobliskich wyspach zabiły ponad tysiąc osób.

Tsunami w Cieśninie Sundajskiej – tsunami, które nawiedziło wybrzeże Lampung i Banten oraz regiony Serang i Pandelang, prawdopodobnie na skutek erupcji wulkanu Anak Krakatau w Indonezji.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 1:58:53 czasu warszawskiego. Według sejsmologów było to trzecie pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które najpierw dotarły do wybrzeży Indonezji, a w ciągu kolejnych kilku godzin uderzyły w wybrzeża kilku innych państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

Upadek planetoidy Eltanin – upadek ciała niebieskiego, który miał miejsce w plejstocenie w południowo-wschodnim Oceanie Spokojnym. Jest to jedyny jak dotąd (2013) udokumentowany upadek na głębokim oceanie, pomimo że ocean pokrywa 71% powierzchni planety i takie uderzenia z pewnością miały miejsce także w przeszłości. Planetoida, która zderzyła się z Ziemią, uderzyła w ocean, wywołując potężne fale tsunami i (prawdopodobnie) zmiany klimatyczne na skalę globalną.