
Angels Landing – formacja skalna znajdująca się w parku narodowym Zion w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Pochodzenie nazwy, którą można przetłumaczyć na język polski jako Podest aniołów, obrosło legendą. Według niej pochodzi ona z 1916 roku, gdy pastor Frederick Fisher zobaczył monolit po raz pierwszy i wykrzyknął „Tylko anioł mógłby na nim wylądować”.

Bajeczne kominy – stożkowata skalna formacja, typowa dla krajobrazu Kapadocji w Turcji. Formacja składa się z bazaltowej przykrywki spoczywającej na stożkowatym szczycie bardziej miękkiej skały zazwyczaj tufu. Na przestrzeni wieków drążono w nich podziemne domy a nawet miasta jak na przykład Kaymaklı. Obecnie są dużą atrakcją turystyczną tego terenu.

Balanced Rock – ostaniec w Parku Narodowym Arches, w amerykańskim stanie Utah. Dookoła formacji skalnej wytyczono łatwy szlak turystyczny o łącznej długości ok. 500 metrów. Jego pokonanie zajmuje przeciętnie 15-30 minut. Ze względu na swoją dostępność Balanced Rock jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Parku Narodowego Arches.

Pietra di Bismantova – formacja geologiczna w centralnych Włoszech w paśmie górskim Apeniny w regionie Emilia-Romania, w prowincji Reggio Emilia oddalona około 45 km od miasta Reggio nell'Emilia. Uwagę zwraca ciekawy kształt formacji, odmienny od otaczających ją wzniesień. Ma kształt wąskiego cylindrycznego plateau o wymiarach ok. 1 km x 240 m, którego strome ściany o wysokości ok. 300 m wyłaniają się ze zbocza. Góra w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1047 m n.p.m. Jest częścią Narodowego Parku Appennino Tosco-Emiliano.

Breadknife – formacja skalna znajdująca się w Australii, w Nowej Południowej Walii, w paśmie górskim Warrumbungle Range. Jest jedną z wielu tu występujących skalnych iglic o najbardziej efektownym widoku. Wysokość dochodzi do 90 metrów, przy czym w górnej części jej szerokość osiąga zaledwie 1 metr. Skała została odkryta przez Johna Oxleya.

Cisowa Skała lub Cisowa Skałka – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się pośród dużych i równych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na południe od niej znajduje się niższa Grzebieniowa Skała. Obydwie wchodzą w skład tzw. Skalic Nowotarskich.

Đavolja Varoš – zespół osobliwych form skalnych położonych w paśmie Radan w południowej Serbii, w pobliżu miasta Kuršumlija. Składa się z 202 stożkowatych kolumn i iglic o wysokości 2-15 m i średnicy 0,5-3,0 m u podstawy, z charakterystycznymi "czapkami" na ich szczytach, w postaci głazów andezytowych.

Devil’s Garden – obszar znajdujący się w Parku Narodowym Arches w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Składa się z kilkunastu łuków skalnych, które ulegają ciągłemu kruszeniu ze względu na erozję, tworząc w rezultacie wiele spektakularnych form.
Diabelskie Wrota – naturalna formacja skalna, rodzaj ciasnego wąwozu rzeki Sweetwater, kilka kilometrów na południowy zachód od Independence Rock w Wyomingu w Stanach Zjednoczonych.

Externsteine - kompleks skał pochodzenia kredowego w Lesie Teutoburskim, w okolicy Detmold (Niemcy). Kompleks składa się z grupy naturalnych wież piaskowcowych, które w zamierzchłych wiekach były wykorzystywane do celów rytualnych. Niektóre teorie zakładają, że kompleks ten mógł spełniać rolę obserwatorium astronomicznego.

Grobla Olbrzyma – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.

Grzebieniowa Skała – pojedyncza skała na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jest widoczna z szosy Nowa Biała – Białka Tatrzańska. Wznosi się na płaskim terenie, pośród dużych łąk po prawej stronie tej szosy, naprzeciwko znajdującej się tuż przy szosie skały Obłazowej i parkingu. Na północ od niej, w odległości około 60 m znajduje się wyższa i większa Cisowa Skała. Obydwie stanowią właściwie jedno wzgórze przedzielone przełęczą. Wznoszą się w miejscowości Gronków. Mimo niewielkiej wysokości względnej wyraźnie wyodrębniają się w terenie.

Half Dome – granitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA. Będąca jednym z najlepiej znanych widoków parku góra wznosi się 2693 m n.p.m. i 1444 m nad dnem doliny.
Iglice Tabarki – formacja skalna w północno-zachodniej Tunezji, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w północnej części miasta Tabarka. Tworzy ją szereg strzelistych turni.

Kameni Kukli – formacje skalne, znajdujące się w pobliżu wsi Kuklica, w gminie Kratowo, w Macedonii Północnej. Rezerwat sąsiaduje z rzeką Kriwa i zajmuje część doliny tego cieku. Teren jest na wysokości 415–420 metrów. Cała formacja mieści się na obszarze około 0,3–0,4 km². Znajduje się tam ok. 15 większych i 120 mniejszych form w kształcie kolumn, z których część osiąga wysokość ok. 10 m. Zostały uformowane w procesie wietrzenia i erozji przez 10 milionów lat.

Kamienny Las – formacja skalna zlokalizowana w Bułgarii, na południowych krańcach Wyżyny Dobrudży, w pobliżu szosy E70 z Warny do Nowego Pazaru, około 18 km na zachód od Warny. Najbliższe wsie to Słynczewo i Straszimirowo.

Kannesteinen – nietypowa forma skalna w kształcie grzyba, zlokalizowana w Norwegii, w gminie Vågsøy.
Lenskije stołby – formacja skalna wzdłuż brzegów rzeki Leny, w Jakucji, w Rosji. Wpisane w 2012 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako spełniające kryterium świadectwa toczących się procesów geologicznych w historii planety. Formacja składa się ze słupów skalnych, osiągających średnio wysokość około 100 metrów, jednak najwyższe mają około 200 metrów. Na terenie, gdzie znajdują się Lenskije stołby, ustanowiono park przyrody, który obejmuje przestrzeń 1 387 000 ha.

Seneca Rocks - szczyt o wysokości 732 m n.p.m. w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia Zachodnia. Należy do Appalachów i położony jest na terenie Spruce Knob-Seneca Rocks National Recreation Area, która z kolei leży w obrębie Monongahela National Forest. Na drewnianą platformę widokową położoną poniżej północnego wierzchołka prowadzi znakowany pieszy szlak turystyczny o długości ponad 2 km, chociaż wejście na sam wierzchołek wymaga umiejętności wspinaczkowych.

Three Sisters – formacja skalna w Górach Błękitnych, na terenie stanu Nowa Południowa Walia, w Australii. Znajduje się w Parku Narodowym Gór Błękitnych, w pobliżu miejscowości Katoomba, około 100 km na zachód od Sydney.

Torres del Paine – masyw należący do grupy górskiej Cordillera del Paine leżący w Chile w Patagonii. Jest położony 400 km na północ od Punta Arenas i około 2500 km na południe od stolicy Chile: Santiago.

Torsäule – szczyt w Alpach Berchtesgadeńskich, części Alp Bawarskich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, przy granicy z Niemcami. Szczyt ten jest 500 metrową wieżowatą wapienną formacją skalną, Leży na wschód od Hochkönig.
Wave Rock – granitowy klif położony w miejscowości Hyden w stanie Australia Zachodnia w Australii.

Weaver’s Needle – 303-metrowa turnia, widoczna ze znacznej odległości, w paśmie Superstition Mountains na wschód od Phoenix w stanie Arizona. Weaver’s Needle powstała, gdy tuf wulkaniczny, efekt wybuchu pierwotnego wulkanu, zaczął ulegać gwałtownej erozji, pozostawiając wysoką na 1388 metrów turnię. Szczyt otrzymał nazwę na pamiątkę znanego wspinacza, Pauline'a Weavera. Szczyt otacza pustynia z wszechobecnymi kaktusami i krzewami „mesquite”, wśród których wyróżniają się wysokie kaktusy Saguaro.
Wisząca Skała – wulkaniczna formacja skalna w stanie Wiktoria w Australii, w pobliżu góry Mount Macedon. Skała położona jest w sąsiedztwie dwóch małych miejscowości: Newham oraz Hesket.