AkwitaniaW
Akwitania

Akwitania – kraina historyczna i dawny region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Region graniczył z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pireneje.

Galia PrzedalpejskaW
Galia Przedalpejska

Galia Przedalpejska – część Galii leżąca na południe od Alp. Jej tereny zamieszkiwali Galowie, którzy wdarli się tam w VII w. p.n.e., zagrażając m.in. młodemu Rzymowi.

Gallia BelgicaW
Gallia Belgica

Gallia Belgica – prowincja rzymska w Galii na terenie dzisiejszej Belgii, Holandii i północnej Francji. Jej stolicą było miasto Augusta Treverorum, a potem Durocortorum. Podzielona później na 2 części:Belgica Prima, w której skład wszedł Trewir oraz m.in. Verdun, Metz i Nancy, Belgica Secunda, obejmująca: część Brabancji, Flandrię, Artois – czyli późniejsze Niderlandy Południowe.

Gallia LugdunensisW
Gallia Lugdunensis

Gallia Lugdunensis – prowincja rzymska ze stolicą w Lugdunum na terenie Galii.

Gallia NarbonensisW
Gallia Narbonensis

Gallia Narbonensis – prowincja rzymska na terenie Galii ze stolicą w Narbonie.

Amfiteatr w NîmesW
Amfiteatr w Nîmes

Amfiteatr w Nîmes – starożytny rzymski amfiteatr znajdujący się we francuskim Nîmes, jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

ArmorykaW
Armoryka

Armoryka – kraina historyczna na terenie starożytnej Galii, obejmująca tereny między Loarą i Sekwaną, tj. późniejszą Bretanię i część Normandii. Zamieszkana przez kilka ludów celtyckich, m.in. Wenetów, Redonów, Namnetów i Unellów.

Cesarstwo galijskieW
Cesarstwo galijskie

Cesarstwo galijskie – samozwańcze cesarstwo powołane między 259 a 260 w zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego przez uzurpatora Postumusa, w okresie kryzysu wieku III. Istniało do 274. Składało się z części rzymskich prowincji Galia, Hispania, Betyka, Brytania.

Diecezja GaliiW
Diecezja Galii

Diecezja Galii – w Cesarstwie Rzymskim jednostka administracyjna ze stolicą w Augusta Treverorum (Trewir), część prefektury Galii. Dzieliła się na prowincje.

LugdunumW
Lugdunum

Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum – miasto założone przez Lucjusza Plancusa w 43 p.n.e. Było stolicą rzymskiej prowincji Gallia Lugdunensis. Miejsce urodzenia dwóch cesarzy: Klaudiusza i Karakalli, a także Germanika, ojca cesarza Kaliguli.

LutecjaW
Lutecja

Lutecja łac. Lutetia Parisorum – w starożytnej Galii osada na wyspie na środkowej Sekwanie, stanowiąca główny ośrodek celtyckiego plemienia Paryzjów. Po opanowaniu Galii przez Rzymian rozbudowana jako miasto, obecnie Paryż. W królestwie Franków była to siedziba dynastii Merowingów. Z okresu rzymskiego na lewym brzegu Sekwany pozostałości amfiteatru i term.

Łuk triumfalny w CarpentrasW
Łuk triumfalny w Carpentras

Łuk triumfalny w Carpentras – rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w miejscowości Carpentras w departamencie Vaucluse w południowej Francji. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Łuk triumfalny w GlanumW
Łuk triumfalny w Glanum

Łuk triumfalny w Glanum – rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w ruinach antycznego Glanum w Saint-Rémy-de-Provence we francuskim departamencie Delta Rodanu. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Łuk Tyberiusza w OrangeW
Łuk Tyberiusza w Orange

Łuk Tyberiusza w Orange – rzymski łuk triumfalny znajdujący się w mieście Orange w departamencie Vaucluse w południowej Francji. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Maison CarréeW
Maison Carrée

Maison Carrée – starożytna rzymska świątynia znajdująca się we francuskim Nîmes, poświęcona Gajuszowi i Lucjuszowi, synom Marka Agrypy i przybranym wnukom Oktawiana Augusta. Należy do najlepiej zachowanych rzymskich świątyń. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Mauzoleum Juliuszów w GlanumW
Mauzoleum Juliuszów w Glanum

Mauzoleum Juliuszów w Glanum – monumentalny pomnik pamiątkowy z czasów rzymskich, znajdujący się w ruinach antycznego Glanum w Saint-Rémy-de-Provence we francuskim departamencie Delta Rodanu. Od 1840 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

Orange (Vaucluse)W
Orange (Vaucluse)

Orange – miasto na południu Francji, w departamencie Vaucluse, położone w dolinie Rodanu, na północ od Awinionu, ok. 90 km od Morza Śródziemnego.

Paulin z NoliW
Paulin z Noli

Paulin z Noli, Paulin Miłościwy, właśc. Poncjusz Metropiusz Anicjusz Paulin, łac. Pontius Meropius Anicius Paulinus, fr. Paulin de Nole, wł. San Paolino di Nola, cs. Swiatitiel Pawlin Miłostiwyj, jepiskop Nołanskij – rzymski kapłan i poeta chrześcijański, biskup Noli, święty katolicki i prawosławny.

Bitwa na Polach Katalaunijskich (451)W
Bitwa na Polach Katalaunijskich (451)

Bitwa na Polach Katalaunijskich lub bitwa pod Châlons – bitwa stoczona 20 czerwca 451 między cesarstwem zachodniorzymskim a Hunami będąca ostatnim wielkim zwycięstwem cesarstwa. Według brytyjskiego historyka Edwarda Shepherda Creasy’ego bitwa na Polach Katalaunijskich była jedną z przełomowych bitew w historii świata.

Pont du GardW
Pont du Gard

Pont du Gard – zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Wzniesiono go po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50 km i całkowitym spadku 17 m, składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Powstała w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy.

Prefektura GaliiW
Prefektura Galii

Prefektura Galii – jedna z czterech wielkich jednostek podziału terytorialnego w późnym okresie istnienia cesarstwa rzymskiego.

Teatr rzymski w OrangeW
Teatr rzymski w Orange

Teatr rzymski w Orange – starożytny teatr rzymski, znajdujący się w mieście Orange w departamencie Vaucluse w południowej Francji. Od 1862 roku posiada status monument historique, w kategorii classé.

TongerenW
Tongeren

Tongeren – miasto w północno-wschodniej Belgii, w prowincji Limburgia, nad rzeką Jeker. Tongeren jest najstarszym miastem Belgii. Istniało już w 15 r. p.n.e.

Bitwa pod VercellaeW
Bitwa pod Vercellae

Bitwa pod Vercellae – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 lipca 101 p.n.e. pomiędzy legionami rzymskimi i auxilia dowodzonymi przez Gajusza Mariusza i Kwintusa Lutacjusza Katulusa a siłami germańskiego plemienia Cymbrów. Bitwa zakończyła się wielką klęską Germanów. Rok wcześniej Mariusz pokonał w bitwie pod Aquae Sextiae germańskich Teutonów i Ambronów, którzy wraz z Cymbrami najechali rzymskie terytorium.

Bitwa pod VesontioW
Bitwa pod Vesontio

Bitwa pod Vesontio – starcie zbrojne, które miało miejsce w 68 roku n.e. w Galii, na terenach dzisiejszej Francji.