Obwód kaliningradzkiW
Obwód kaliningradzki

Obwód kaliningradzki – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.

NasypnojW
Nasypnoj

Nasypnoj – sztuczna wyspa położona w północnej części Zalewu Wiślanego w odległości 3,5 km od najbliższego lądu, 4,5 km od przylądka Siewiernyj na wysokim brzegu na północ od Balgi i 4,8 km od wschodniego wejścia do Cieśniny Piławskiej.

Bałtycka Elektrownia AtomowaW
Bałtycka Elektrownia Atomowa

Bałtycka Elektrownia Atomowa – planowana elektrownia atomowa położona w obwodzie kaliningradzkim, w Rosji, 13 km na południe od miasta Nieman.

BarcjaW
Barcja

Barcja – terytorium historyczne w Prusach, na wschodnim brzegu Łyny, zamieszkiwane pierwotnie przez jedno z plemion pruskich – Bartów. Terytorium Barcji weszło w skład krainy historycznej Prusy Dolne i być może częściowo Warmii.

Czerniachowsk (baza lotnicza)W
Czerniachowsk (baza lotnicza)

Baza lotnicza w Czerniachowsku – baza lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Rosji, położona 4 km na południowy zachód od Czerniachowska w obwodzie kaliningradzkim. W czasach ZSRR była bazą bombowców strategicznych. Współcześnie pełni funkcję lotniska rezerwowego, gotowego przyjąć przebazowane bombowce strategiczne.

Dom KantaW
Dom Kanta

Dom Kanta — budynek w miejscowości Wesiołowka, wzniesiony prawdopodobnie w końcu XIX - początku XX wieku na miejscu domu pastora D. E. Anderscha. W tym domu przez trzy lata od 1747 do 1751 roku mieszkał i pracował jako nauczyciel domowy niemiecki filozof Immanuel Kant. To właśnie w tym czasie, w latach 1747-1755, opracował i opublikował swoją hipotezę kosmogoniczną o pochodzenia Układu Słonecznego z pierwotnej mgławicy. Dom pastora był jedynym miejscem, do którego Kant wyjeżdżał z rodzinnego Królewca.

Flaga obwodu kaliningradzkiegoW
Flaga obwodu kaliningradzkiego

Flaga obwodu kaliningradzkiego zatwierdzona 4 maja 2010 roku to prostokątny materiał w proporcjach – 2:3, składający się z trzech horyzontalnych pasów w stosunku 3:1:3. Górny koloru czerwonego, środkowy – żółtego i dolny – niebieskiego. W lewym górnym rogu jest przedstawiony biała twierdza z monogramem carycy Elżbiety.

Herb BagrationowskaW
Herb Bagrationowska

Herb Bagrationowska przedstawia w tarczy herbowej dwudzielnej w pas w polu górnym czarnym wspiętego lwa złotego o czerwonych pazurach i języku, w polu dolnym srebrnym trzy czarne krzyże równoramienne w pas.

Herb obwodu kaliningradzkiegoW
Herb obwodu kaliningradzkiego

Herb obwodu kaliningradzkiego przedstawia w polu czerwonym otwartą srebrną blankowaną bramę zamkową z dwiema blankowanymi wieżami, pomiędzy którymi znajdują się złote inicjały E I pod koroną. W podstawie błękitne fale z pięcioma złotymi kulami. Tarcza okolona wstęgą orderu Lenina. Na tarczy złota korona.

Herb OziorskaW
Herb Oziorska

Herb Oziorska przedstawia czarnego orła ze złotym dziobem na łące. Na drugim planie widać góry, a nad nimi słońce. Herb jest otoczony wieńcem dębowym z lewej strony i lipowym z prawej. Wieniec ten jest na dole spleciony wstążką z napisem Озёрск (Oziorsk). Tarcza zwieńczona jest złotą koroną.

Hohenbruch (KL)W
Hohenbruch (KL)

Obóz koncentracyjny Hohenbruch – niemiecki obóz koncentracyjny w Prusach Wschodnich, położony w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie.

Kościół zamkowy (Królewiec)W
Kościół zamkowy (Królewiec)

Kościół zamkowy w Królewcu – zbudowany w XVI wieku przez Jerzego Fryderyka Hohenzollerna.

Latarnia morska w BałtyjskuW
Latarnia morska w Bałtyjsku

Latarnia morska w Bałtyjsku – latarnia morska u wejścia do Zalewu Wiślanego na brzegu Bałtyku, położona na północnej części Mierzei Wiślanej w mieście Bałtyjsk w Rosji.

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej (Rosja)W
Park Narodowy Mierzei Kurońskiej (Rosja)

Park Narodowy Mierzei kurońskiej – rosyjski park narodowy położony w rejonie zielenogradskim w obwodzie kaliningradzkim, Rosja. Został utworzony 6 listopada 1987 roku, obejmuje południową część Mierzei Kurońskiej o powierzchni 66,21 km². W 2000 roku Mierzeja Kurońska, zarówno część rosyjska, jak i litewska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

NadrowiaW
Nadrowia

Nadrowia – kraina pruska znajdująca się na wschód od dolnego Niemna w dorzeczu Pregoły.

NarmelnW
Narmeln

Narmeln, także Polsk, Polski – dawna wieś rybacka na Mierzei Wiślanej nad Zalewem Wiślanym, przy granicy z Polską, najdalej na zachód wysunięty punkt Federacji Rosyjskiej. Historycznie jest to jedyna miejscowość w granicach Federacji Rosyjskiej, która wchodziła bezpośrednio w skład Królestwa Polskiego do 1793 roku.

NatangiaW
Natangia

Natangia – terytorium historyczne położone na terenie krainy historycznej Prusy Dolne. Pierwotnie obejmowało obszar zamieszkany przez jedno z plemion pruskich – Natangów, położony pomiędzy Sambią, Warmią, Barcją i być może Nadrowią. Granice terytorium plemiennego znane są tylko w przybliżeniu. Nie wiadomo, czy Natangia obejmowała ziemię Sclunien i sięgała do Zalewu Wiślanego, podobnie jak nie jest pewne, czy obejmowała ziemię Unsatrapis nad dolną Łyną. Na terenie Natangii plemiennej prawdopodobnie położony był ośrodek kultu Romowe.

Zbrodnia w NemmersdorfW
Zbrodnia w Nemmersdorf

Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – mord cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf w Prusach Wschodnich dokonany przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. Dokładna liczba ofiar jest przedmiotem sporów – według nowszych ustaleń wynosi 24–26 osób. Podawana dawniej liczba 65–73 ofiar została zawyżona w celach propagandowych. Dzięki machinie propagandowej Josepha Goebbelsa, a następnie okresowi zimnej wojny, który sprzyjał rozpowszechnianiu wersji propagandy nazistowskiej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny wydarzenia z Nemmersdorf stały się symbolem zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną na niemieckiej ludności cywilnej Prus Wschodnich.

Pałac FriedrichsteinW
Pałac Friedrichstein

Pałac Friedrichstein – spalony w 1945 roku barokowy pałac nad Pregołą w Prusach Wschodnich, 20 km na wschód od Królewca, jeden z pałaców, które zaprojektował Jean de Bodt (1670–1745) dla arystokratycznej rodziny Dönhoffów.

Pałac w Bejnunach MałychW
Pałac w Bejnunach Małych

Pałac w Bejnunach Małych – nieistniejący klasycystyczny pałac rodziny Farenheidów, znajdujący się w Bejnunach Małych na terenie Prus Wschodnich, obecnie w obwodzie kaliningradzkim Rosji, 4 km od granicy polsko-rosyjskiej. Niegdyś jedna z największych i najcenniejszych rezydencji pałacowych w tej części Europy. Dzięki słynnej kolekcji sztuki antycznej pałac nazywany był Wschodniopruskimi Atenami. W 1945 roku rezydencja, po uprzednim złupieniu, została wysadzona w powietrze przez Armię Czerwoną.

Port KaliningradW
Port Kaliningrad

Port Kaliningrad – port morski nad Zalewem Wiślanym na rzece Pregole, położony na terenie Rosji, w obwodzie kalinigardzkim, w Kaliningradzie. Posiada nabrzeża przeładunkowe o łącznej długości 6,3 km.

Półwysep SambijskiW
Półwysep Sambijski

Półwysep Sambijski, Sambia – półwysep na terenie Rosji rozdzielający Zalew Wiślany od Zalewu Kurońskiego. Mierzeja Kurońska jest jego półwyspem podrzędnym. Na zachodzie półwysep graniczy z Bałtykiem, a na wschodzie przechodzi w Nizinę Staropruską.

Sambia (kraina historyczna)W
Sambia (kraina historyczna)

Sambia – kraina historyczna w Prusach, zamieszkana przez jedno z plemion pruskich. W 2 poł. IX wieku osiedlali się na niej Szwedzi, a w 2 poł. X wieku Duńczycy, w tym Haakon, syn Haralda Sinozębego. W X wieku Sambia była centrum handlowym Prus, skąd eksportowano skórki kun i bursztyn. Od IX do XIII wieku Duńczycy kilkakrotnie wyprawiali się do Sambii co oznacza, że były to podboje nietrwałe. Do Sambii prowadził szlak handlowy z Brześcia przez Drohiczyn, Wiznę, Rajgród, Szurpiły, Jegliniec, Gąbin.

Jezioro WisztynieckieW
Jezioro Wisztynieckie

Jezioro Wisztynieckie – jezioro na granicy Litwy i Rosji. Do II wojny światowej było jeziorem granicznym pomiędzy Niemcami a Litwą. Na północnym brzegu jeziora położone jest miasteczko Wisztyniec, które wzięło swą nazwę od nazwy jeziora.

Zamek krzyżacki w KrólewcuW
Zamek krzyżacki w Królewcu

Zamek królewiecki – gotycki zamek krzyżacki z XIII w., kilkukrotnie przebudowywany, będący – obok miejscowej katedry – jednym z symboli Królewca.