Amerykańskie StonehengeW
Amerykańskie Stonehenge

Amerykańskie Stonehenge – stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta Salem na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, gdzie na powierzchni 120 000 m² rozsiane są liczne głazy i kamienne struktury. Obecnie jest ono częścią terenów rekreacyjnych i atrakcją turystyczną, popularną zwłaszcza wśród wyznawców ideologii New Age. Zdaniem zwolenników teorii pseudohistorycznych jest to pozostałość po starożytnej celtyckiej kolonizacji Nowego Świata.

Aztec Ruins National MonumentW
Aztec Ruins National Monument

Aztec Ruins National Monument – narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych położony w hrabstwie San Juan na północnym zachodzie stanu Nowy Meksyk, w pobliżu miasta Aztec. Nazwa pomnika jest nieco myląca, ponieważ w rzeczywistości miasto zostało zbudowane przez Indian z kultury Pueblo. Ruiny są datowane na XI-XIII wiek.

Blackwater DrawW
Blackwater Draw

Blackwater Draw – rozległe stanowisko archeologiczne związane z ludnością paleoindiańską, znajdujące się we wschodniej części amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. W 1961 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.

CahokiaW
Cahokia

Cahokia – stanowisko archeologiczne w stanie Illinois (USA), ok. 11 km od St. Louis (Missouri).

Danger CaveW
Danger Cave

Danger Cave – jaskinia położona w hrabstwie Tooele w amerykańskim stanie Utah, tuż przy granicy ze stanem Nevada. Stanowisko archeologiczne, w 1961 roku uznane za National Historic Landmark.

Fort Defiance (Illinois)W
Fort Defiance (Illinois)

Fort Defiance, zwany podczas wojny secesyjnej Camp Defiance – fortyfikacja ziemna położona przy zbiegu rzek Ohio i Missisipi niedaleko miasta Cairo w hrabstwie Alexander, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt stanu Illinois. Obszar fortu znajduje się obecnie na terenie Fort Defiance Park, poprzednio zwanym State Park i jest własnością miasta Cairo.

Fort HillW
Fort Hill

Fort Hill – konstrukcja ziemna położona w południowo-zachodniej części hrabstwa Higland w amerykańskim stanie Ohio, około 50 kilometrów na południowy zachód od Chillicothe, będąca dziełem kultury Hopewell.

Fort Rock CaveW
Fort Rock Cave

Fort Rock Cave – jaskinia i stanowisko archeologiczne położone w środkowej części stanu Oregon w hrabstwie Lake. Jaskinia zlokalizowana jest około 2,4 km na zachód od wulkanu Fort Rock. Na stanowisku Fort Rock Cave zostały odkryte jedne z najstarszych śladów działalności człowieka w stanie Oregon. Datowanie wykonane metodą radiowęglową pozwoliło określić wiek stanowiska na okres 13–9 tys. lat BP. Fort Rock Cave w 1961 roku został wpisany na listę National Historic Landmark, w 1966 roku został zarejestrowany przez National Register of Historic Places pod numerem 66000641.

Grave Creek MoundW
Grave Creek Mound

Grave Creek Mound – monumentalny kopiec grobowy, znajdujący się w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, niedaleko granicy stanu Ohio, w dolinie rzeki Ohio. Największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych. Stożkowaty obiekt ma 20 metrów wysokości i 88,5 metra średnicy u postawy, został wzniesiony przez ludność kultury Adena.

GungywampW
Gungywamp

Gungywamp – stanowisko archeologiczne znajdujące się w miejscowości Groton w Stanach Zjednoczonych. Dzieli się ono na dwie odrębne części zwane kompleksem południowym i północnym. Oba kompleksy zajmują łącznie 40 ha i zawierają m.in. megality, wały ziemne i kamienne struktury wzniesione zarówno przez rdzennych mieszkańców Ameryki, jaki i przez europejskich kolonizatorów.

Historyczny Park Narodowy Kultury ChacoW
Historyczny Park Narodowy Kultury Chaco

Historyczny Park Narodowy kultury Chaco – obszar chroniony znajdujący się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Hogup CaveW
Hogup Cave

Hogup Cave – wapienna jaskinia położona w paśmie Hogup na Wielkiej Pustyni Słonej w północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Utah, niedaleko wybrzeży Wielkiego Jeziora Słonego. Stanowisko archeologiczne.

Kopiec MnichówW
Kopiec Mnichów

Kopiec Mnichów – prekolumbijska konstrukcja ziemna, znajdująca się w indiańskim mieście Cahokia w amerykańskim stanie Illinois. Jest to największy tego typu obiekt, jaki wzniesiono w Ameryce Północnej. Mierzy około 30 m wysokości, 291 m długości oraz 236 m szerokości u podstawy, czyli więcej niż Wielka Piramida w Gizie. Jednakże w przeciwieństwie do egipskich piramid, które zostały zbudowane z kamienia, kopiec wzniesiono niemal wyłącznie z warstw ziemi i gliny, a jego szczyt spłaszczono. Dzięki takiej konstrukcji udało się utrzymać stały poziom wilgotności, a tym samym zminimalizować niestabilność gliny, która szybko chłonie wodę i pęcznieje.

Kopiec WężaW
Kopiec Węża

Kopiec Węża – wał ziemny znajdujący się na płaskowyżu w rejonie Bush Creek niedaleko Peebles w hrabstwie Adams w amerykańskim stanie Ohio. W 1964 roku wpisany na listę National Historic Landmark. Kształtem przedstawia wijącego się węża ze spiralnie skręconym ogonem, połykającego jajo. Jego pochodzenie i przeznaczenie jest przedmiotem sporów.

KosterW
Koster

Koster – stanowisko archeologiczne, położone na południe od Eldred w południowej części amerykańskiego stanu Illinois.

Lovelock CaveW
Lovelock Cave

Lovelock Cave – jaskinia położona w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych, na obszarze Wielkiej Kotliny. Stanowisko archeologiczne.

Masakra w Crow CreekW
Masakra w Crow Creek

Masakra w Crow Creek – rzeź mieszkańców osady Crow Creek położonej nad rzeką Missouri w Dakocie Południowej, do której doszło około 1325 roku. Wydarzenie to nie jest znane z żadnych relacji historycznych i fakt jego zajścia został poznany dzięki przeprowadzonym współcześnie badaniom archeologicznym. Miejsce masakry posiada status National Historic Landmark.

MeadowcroftW
Meadowcroft

Meadowcroft – nawis skalny znajdujący się w Pensylwanii, około 48 kilometrów na południowy zachód od Pittsburgha. Stanowisko archeologiczne zawierające jedne z najwcześniejszych śladów pobytu ludności paleoindiańskiej na kontynencie amerykańskim. W 2005 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.

Moundville (stanowisko archeologiczne)W
Moundville (stanowisko archeologiczne)

Moundville – stanowisko archeologiczne położone niedaleko miejscowości Moundville w zachodniej części amerykańskiego stanu Alabama. Posiada status National Historic Landmark.

OzetteW
Ozette

Ozette – stanowisko archeologiczne położone na przylądku Alava w hrabstwie Clallam w amerykańskim stanie Waszyngton.

Poverty PointW
Poverty Point

Poverty Point – kompleks monumentalnych prehistorycznych konstrukcji ziemnych, położony w dolnym biegu rzeki Missisipi w parafii West Carroll w amerykańskim stanie Luizjana. Uznany za pomnik narodowy Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pueblo BonitoW
Pueblo Bonito

Pueblo Bonito – ruiny osiedla położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Juan w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Część Historycznego Parku Narodowego Kultury Chaco.

Rycerz z WestfordW
Rycerz z Westford

Rycerz z Westford lub Kamień Sinclaira – głaz narzutowy znajdujący się w Westford w amerykańskim stanie Massachusetts. Pokryty jest tajemniczymi rysami będących zdaniem niektórych tworem naturalnym, zdaniem innych rysunkiem wykonanym ręką ludzką.

Sandia (jaskinia)W
Sandia (jaskinia)

Jaskinia Sandia – mała jaskinia położona w kanionie Las Huertas na północny wschód od Albuquerque w Nowym Meksyku, w której odkryto ślady ludzkiej egzystencji.

Tremper MoundW
Tremper Mound

Tremper Mound – kopiec ziemny położony w hrabstwie Scioto w amerykańskim stanie Ohio, około 5 mil na północ od Portsmouth, będący dziełem kultury Hopewell. Od 1972 roku wpisany jako zabytek na listę National Register of Historic Places.