
Amerykańskie Stonehenge – stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta Salem na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, gdzie na powierzchni 120 000 m² rozsiane są liczne głazy i kamienne struktury. Obecnie jest ono częścią terenów rekreacyjnych i atrakcją turystyczną, popularną zwłaszcza wśród wyznawców ideologii New Age. Zdaniem zwolenników teorii pseudohistorycznych jest to pozostałość po starożytnej celtyckiej kolonizacji Nowego Świata.

Aztec Ruins National Monument – narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych położony w hrabstwie San Juan na północnym zachodzie stanu Nowy Meksyk, w pobliżu miasta Aztec. Nazwa pomnika jest nieco myląca, ponieważ w rzeczywistości miasto zostało zbudowane przez Indian z kultury Pueblo. Ruiny są datowane na XI-XIII wiek.

Blackwater Draw – rozległe stanowisko archeologiczne związane z ludnością paleoindiańską, znajdujące się we wschodniej części amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. W 1961 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.

Cahokia – stanowisko archeologiczne w stanie Illinois (USA), ok. 11 km od St. Louis (Missouri).

Danger Cave – jaskinia położona w hrabstwie Tooele w amerykańskim stanie Utah, tuż przy granicy ze stanem Nevada. Stanowisko archeologiczne, w 1961 roku uznane za National Historic Landmark.

Fort Defiance, zwany podczas wojny secesyjnej Camp Defiance – fortyfikacja ziemna położona przy zbiegu rzek Ohio i Missisipi niedaleko miasta Cairo w hrabstwie Alexander, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt stanu Illinois. Obszar fortu znajduje się obecnie na terenie Fort Defiance Park, poprzednio zwanym State Park i jest własnością miasta Cairo.
Fort Hill – konstrukcja ziemna położona w południowo-zachodniej części hrabstwa Higland w amerykańskim stanie Ohio, około 50 kilometrów na południowy zachód od Chillicothe, będąca dziełem kultury Hopewell.

Fort Rock Cave – jaskinia i stanowisko archeologiczne położone w środkowej części stanu Oregon w hrabstwie Lake. Jaskinia zlokalizowana jest około 2,4 km na zachód od wulkanu Fort Rock. Na stanowisku Fort Rock Cave zostały odkryte jedne z najstarszych śladów działalności człowieka w stanie Oregon. Datowanie wykonane metodą radiowęglową pozwoliło określić wiek stanowiska na okres 13–9 tys. lat BP. Fort Rock Cave w 1961 roku został wpisany na listę National Historic Landmark, w 1966 roku został zarejestrowany przez National Register of Historic Places pod numerem 66000641.

Grave Creek Mound – monumentalny kopiec grobowy, znajdujący się w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, niedaleko granicy stanu Ohio, w dolinie rzeki Ohio. Największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych. Stożkowaty obiekt ma 20 metrów wysokości i 88,5 metra średnicy u postawy, został wzniesiony przez ludność kultury Adena.

Gungywamp – stanowisko archeologiczne znajdujące się w miejscowości Groton w Stanach Zjednoczonych. Dzieli się ono na dwie odrębne części zwane kompleksem południowym i północnym. Oba kompleksy zajmują łącznie 40 ha i zawierają m.in. megality, wały ziemne i kamienne struktury wzniesione zarówno przez rdzennych mieszkańców Ameryki, jaki i przez europejskich kolonizatorów.

Historyczny Park Narodowy kultury Chaco – obszar chroniony znajdujący się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.
Hogup Cave – wapienna jaskinia położona w paśmie Hogup na Wielkiej Pustyni Słonej w północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Utah, niedaleko wybrzeży Wielkiego Jeziora Słonego. Stanowisko archeologiczne.
Kopiec Mnichów – prekolumbijska konstrukcja ziemna, znajdująca się w indiańskim mieście Cahokia w amerykańskim stanie Illinois. Jest to największy tego typu obiekt, jaki wzniesiono w Ameryce Północnej. Mierzy około 30 m wysokości, 291 m długości oraz 236 m szerokości u podstawy, czyli więcej niż Wielka Piramida w Gizie. Jednakże w przeciwieństwie do egipskich piramid, które zostały zbudowane z kamienia, kopiec wzniesiono niemal wyłącznie z warstw ziemi i gliny, a jego szczyt spłaszczono. Dzięki takiej konstrukcji udało się utrzymać stały poziom wilgotności, a tym samym zminimalizować niestabilność gliny, która szybko chłonie wodę i pęcznieje.

Kopiec Węża – wał ziemny znajdujący się na płaskowyżu w rejonie Bush Creek niedaleko Peebles w hrabstwie Adams w amerykańskim stanie Ohio. W 1964 roku wpisany na listę National Historic Landmark. Kształtem przedstawia wijącego się węża ze spiralnie skręconym ogonem, połykającego jajo. Jego pochodzenie i przeznaczenie jest przedmiotem sporów.

Koster – stanowisko archeologiczne, położone na południe od Eldred w południowej części amerykańskiego stanu Illinois.

Lovelock Cave – jaskinia położona w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych, na obszarze Wielkiej Kotliny. Stanowisko archeologiczne.

Masakra w Crow Creek – rzeź mieszkańców osady Crow Creek położonej nad rzeką Missouri w Dakocie Południowej, do której doszło około 1325 roku. Wydarzenie to nie jest znane z żadnych relacji historycznych i fakt jego zajścia został poznany dzięki przeprowadzonym współcześnie badaniom archeologicznym. Miejsce masakry posiada status National Historic Landmark.

Meadowcroft – nawis skalny znajdujący się w Pensylwanii, około 48 kilometrów na południowy zachód od Pittsburgha. Stanowisko archeologiczne zawierające jedne z najwcześniejszych śladów pobytu ludności paleoindiańskiej na kontynencie amerykańskim. W 2005 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.
Moundville – stanowisko archeologiczne położone niedaleko miejscowości Moundville w zachodniej części amerykańskiego stanu Alabama. Posiada status National Historic Landmark.

Ozette – stanowisko archeologiczne położone na przylądku Alava w hrabstwie Clallam w amerykańskim stanie Waszyngton.

Poverty Point – kompleks monumentalnych prehistorycznych konstrukcji ziemnych, położony w dolnym biegu rzeki Missisipi w parafii West Carroll w amerykańskim stanie Luizjana. Uznany za pomnik narodowy Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pueblo Bonito – ruiny osiedla położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Juan w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Część Historycznego Parku Narodowego Kultury Chaco.
Rycerz z Westford lub Kamień Sinclaira – głaz narzutowy znajdujący się w Westford w amerykańskim stanie Massachusetts. Pokryty jest tajemniczymi rysami będących zdaniem niektórych tworem naturalnym, zdaniem innych rysunkiem wykonanym ręką ludzką.
Jaskinia Sandia – mała jaskinia położona w kanionie Las Huertas na północny wschód od Albuquerque w Nowym Meksyku, w której odkryto ślady ludzkiej egzystencji.

Tremper Mound – kopiec ziemny położony w hrabstwie Scioto w amerykańskim stanie Ohio, około 5 mil na północ od Portsmouth, będący dziełem kultury Hopewell. Od 1972 roku wpisany jako zabytek na listę National Register of Historic Places.