Województwo lubuskieW
Województwo lubuskie

Województwo lubuskie – województwo w zachodniej Polsce, utworzone w 1999 roku – w wyniku reformy administracyjnej – z większości terytoriów dawnych województw: gorzowskiego i zielonogórskiego oraz niewielkiej części leszczyńskiego, a funkcjonujące od 1 stycznia 1999. Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, zaś władz samorządu województwa – Zielona Góra.

Flaga województwa lubuskiegoW
Flaga województwa lubuskiego

Flaga województwa lubuskiego – symbol województwa lubuskiego. Flaga ta to prostokątny płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 8:5 i barwach województwa ułożonych w poziomych pasach, gdzie górny jest żółty, dolny zielony, natomiast pas środkowy podzielony został na dwa mniejsze w barwach białej i czerwonej.

Herb województwa lubuskiegoW
Herb województwa lubuskiego

Herb województwa lubuskiego – symbol województwa lubuskiego. Herb województwa lubuskiego to tarcza dwudzielna w słup – na czerwono i zielono. W polu prawym połowa srebrnego orła w koronie, w polu lewym dwie sześcioramienne złote gwiazdy w słup. Barwa zielona symbolizuje lasy, które pokrywają połowę powierzchni województwa, orzeł – związki regionu z Polską, a gwiazdy – dwie stolice województwa.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa EkonomicznaW
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą.

Nadodrzański Oddział Straży GranicznejW
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, ochraniający granicę państwową z Niemcami i Czechami.

Okręg wyborczy nr 8 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 8 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 8 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar województwa lubuskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar województwa lubuskiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 13 do Parlamentu Europejskiego w PolsceW
Okręg wyborczy nr 13 do Parlamentu Europejskiego w Polsce

Okręg wyborczy nr 13 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Gorzowie Wielkopolskim.

Okręg wyborczy nr 20 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 20 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 20 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów krośnieńskiego, świebodzińskiego i zielonogórskiego oraz miasta na prawach powiatu Zielonej Góry. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 21 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 21 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 21 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów gorzowskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego i sulęcińskiego oraz miasta na prawach powiatu Gorzowa Wielkopolskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 22 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 22 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 22 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów nowosolskiego, wschowskiego, żagańskiego i żarskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Powiat BomstW
Powiat Bomst

Powiat Bomst – dawny powiat istniejący w latach 1815-1938, należący kolejno do Królestwa Prus, Republiki Weimarskiej (1919-1933) i III Rzeszy (1933-1938). Siedzibą powiatu do 1919 było miasto Wolsztyn. Obszar dawnego powiatu leży na pograniczu dzisiejszych polskich województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Powiat Crossen (Oder)W
Powiat Crossen (Oder)

Powiat Crossen (Oder) – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat Friedeberg Nm.W
Powiat Friedeberg Nm.

Powiat Friedeberg Nm., Powiat Friedeberg Neumark – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1816 do 1945. Do 1938 należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Od 1938 natomiast do rejencji pilskiej, w prowincji Pomorze. Siedzibą władz powiatu było miasto Friedeberg. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

Powiat GubenW
Powiat Guben

Powiat Guben – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1950. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiatach Oder-Spree oraz Spree-Neiße oraz w Polsce, w województwie lubuskim. Siedzibą władz powiatu było miasto Guben.

Powiat Landsberg (Warthe)W
Powiat Landsberg (Warthe)

Powiat Landsberg (Warthe) – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818-1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat MeseritzW
Powiat Meseritz

Powiat Międzyrzecz – istniejący w latach 1815–1945 powiat pruski z siedzibą w Międzyrzeczu. Teren dawnego powiatu leży obecnie w województwie lubuskim.

Powiat OststernbergW
Powiat Oststernberg

Powiat Oststernberg – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia, istniał jako prusko-niemiecki powiat w latach 1873-1945. Jego poprzednik powiat Sternberg istniał w latach 1818-1873. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat Sorau (Lausitz)W
Powiat Sorau (Lausitz)

Powiat Sorau (Lausitz) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1946. Należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Spree-Neiße oraz w Polsce, w województwie lubuskim. Siedzibą władz powiatu było miasto Sorau.

Powiat WeststernbergW
Powiat Weststernberg

Powiat Weststernberg – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał jako prusko-niemiecki powiat w latach 1873–1945. Jego poprzednik powiat Sternberg istniał w latach 1816–1873. Teren dawnego powiatu leży obecnie Polsce, w województwie lubuskim oraz w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiatach Oder-Spree oraz Märkisch-Oderland.

Powiat Züllichau-SchwiebusW
Powiat Züllichau-Schwiebus

Powiat Züllichau-Schwiebus – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1816–1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Pozycja TrzcielskaW
Pozycja Trzcielska

Pozycja Trzcielska – umocnienia niemieckie wzniesione w latach 1937-39 i 1944, które powstały w celu powstrzymania ewentualnego ataku z marszu na pozycje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pożar Puszczy NoteckiejW
Pożar Puszczy Noteckiej

Pożar Puszczy Noteckiej – drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej, który miał miejsce w Puszczy Noteckiej 10 i 11 sierpnia 1992.

Północno-Zachodnia Chorągiew Harcerzy ZHRW
Północno-Zachodnia Chorągiew Harcerzy ZHR

Północno-Zachodnia Chorągiew Harcerzy ZHR – jednostka terytorialna Organizacji Harcerzy ZHR. Zrzesza hufce ZHR działające na terenie województwa zachodniopomorskiego i części województwa lubuskiego. Chorągiew zrzesza jednostki ze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Świnoujścia, Świebodzina, Karlina, Szczecinka i Połczyna-Zdroju.

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej GórzeW
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze – terenowy organ wykonawczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach operacyjno-obronnych i rządowej administracji niezespolonej, z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Batorego 56, podporządkowany Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.