
Województwo lubuskie – województwo w zachodniej Polsce, utworzone w 1999 roku – w wyniku reformy administracyjnej – z większości terytoriów dawnych województw: gorzowskiego i zielonogórskiego oraz niewielkiej części leszczyńskiego, a funkcjonujące od 1 stycznia 1999. Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, zaś władz samorządu województwa – Zielona Góra.

Flaga województwa lubuskiego – symbol województwa lubuskiego. Flaga ta to prostokątny płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 8:5 i barwach województwa ułożonych w poziomych pasach, gdzie górny jest żółty, dolny zielony, natomiast pas środkowy podzielony został na dwa mniejsze w barwach białej i czerwonej.

Herb województwa lubuskiego – symbol województwa lubuskiego. Herb województwa lubuskiego to tarcza dwudzielna w słup – na czerwono i zielono. W polu prawym połowa srebrnego orła w koronie, w polu lewym dwie sześcioramienne złote gwiazdy w słup. Barwa zielona symbolizuje lasy, które pokrywają połowę powierzchni województwa, orzeł – związki regionu z Polską, a gwiazdy – dwie stolice województwa.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, ochraniający granicę państwową z Niemcami i Czechami.

Okręg wyborczy nr 8 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar województwa lubuskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar województwa lubuskiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 13 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Gorzowie Wielkopolskim.

Okręg wyborczy nr 20 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów krośnieńskiego, świebodzińskiego i zielonogórskiego oraz miasta na prawach powiatu Zielonej Góry. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 21 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów gorzowskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego i sulęcińskiego oraz miasta na prawach powiatu Gorzowa Wielkopolskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 22 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów nowosolskiego, wschowskiego, żagańskiego i żarskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Powiat Bomst – dawny powiat istniejący w latach 1815-1938, należący kolejno do Królestwa Prus, Republiki Weimarskiej (1919-1933) i III Rzeszy (1933-1938). Siedzibą powiatu do 1919 było miasto Wolsztyn. Obszar dawnego powiatu leży na pograniczu dzisiejszych polskich województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Powiat Crossen (Oder) – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat Friedeberg Nm., Powiat Friedeberg Neumark – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1816 do 1945. Do 1938 należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Od 1938 natomiast do rejencji pilskiej, w prowincji Pomorze. Siedzibą władz powiatu było miasto Friedeberg. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

Powiat Guben – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1950. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiatach Oder-Spree oraz Spree-Neiße oraz w Polsce, w województwie lubuskim. Siedzibą władz powiatu było miasto Guben.

Powiat Landsberg (Warthe) – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818-1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat Międzyrzecz – istniejący w latach 1815–1945 powiat pruski z siedzibą w Międzyrzeczu. Teren dawnego powiatu leży obecnie w województwie lubuskim.

Powiat Oststernberg – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia, istniał jako prusko-niemiecki powiat w latach 1873-1945. Jego poprzednik powiat Sternberg istniał w latach 1818-1873. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Powiat Sorau (Lausitz) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy, istniejący od 1818 do 1946. Należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Spree-Neiße oraz w Polsce, w województwie lubuskim. Siedzibą władz powiatu było miasto Sorau.

Powiat Weststernberg – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał jako prusko-niemiecki powiat w latach 1873–1945. Jego poprzednik powiat Sternberg istniał w latach 1816–1873. Teren dawnego powiatu leży obecnie Polsce, w województwie lubuskim oraz w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiatach Oder-Spree oraz Märkisch-Oderland.

Powiat Züllichau-Schwiebus – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1816–1945. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.

Pozycja Trzcielska – umocnienia niemieckie wzniesione w latach 1937-39 i 1944, które powstały w celu powstrzymania ewentualnego ataku z marszu na pozycje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Pożar Puszczy Noteckiej – drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej, który miał miejsce w Puszczy Noteckiej 10 i 11 sierpnia 1992.

Północno-Zachodnia Chorągiew Harcerzy ZHR – jednostka terytorialna Organizacji Harcerzy ZHR. Zrzesza hufce ZHR działające na terenie województwa zachodniopomorskiego i części województwa lubuskiego. Chorągiew zrzesza jednostki ze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Świnoujścia, Świebodzina, Karlina, Szczecinka i Połczyna-Zdroju.

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze – terenowy organ wykonawczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach operacyjno-obronnych i rządowej administracji niezespolonej, z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Batorego 56, podporządkowany Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.