Al-Dżamur al-KabirW
Al-Dżamur al-Kabir

Al-Dżamur al-Kabir – wyspa na Morzu Śródziemnym w Zatoce Tuniskiej, należąca do Tunezji. Leży w odległości około 60 km od Tunisu, na zachód od przylądka Ar-Ras at-Tajjib. Wraz z przyległą wysepką Al-Dżamur as-Saghir tworzy rezerwat biosfery UNESCO.

Al-Dżamur as-SaghirW
Al-Dżamur as-Saghir

Al-Dżamur as-Saghir – skalista wysepka w Zatoce Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, ok. 5 km na wschód od wyspy Al-Dżamur al-Kabir, wraz z którą tworzy rezerwat biosfery UNESCO. Jej powierzchnia wynosi 2 hektary.

BalearyW
Baleary

Baleary – region Hiszpanii obejmujący archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego o powierzchni 5014 km². Baleary liczą ok. 1,07 mln mieszkańców. Znajduje się w pobliżu wschodniego hiszpańskiego wybrzeża. Archipelag składa się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka i Ibiza.

Wyspa BenidormW
Wyspa Benidorm

Wyspa Benidorm – niewielka, niezamieszkana wyspa, znajdująca się we wschodniej Hiszpanii, na Costa Blanca, 2 mile morskie od portu w Benidormie. Należy do wspólnoty autonomicznej Walencja w prowincji Alicante.

BozcaW
Bozca

Bozca – wyspa wchodząca w skład Turcji, na Morzu Egejskim, w pobliżu wejścia do cieśniny Dardanele i wyspy Gökçe. Ludność to ok. 2350 osób. Główne gałęzie przemysłu to rybołówstwo i turystyka. Znana jest z winorośli, wina i czerwonych maków.

Cypr (wyspa)W
Cypr (wyspa)

Cypr – azjatycka wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego, często traktowana jako część Bliskiego Wschodu. Czasami bywa jednak zaliczana do Europy, gdyż historycznie, kulturowo i politycznie stanowi jej część. Jest trzecią pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym po Sycylii i Sardynii.

Dżazirat NilsunW
Dżazirat Nilsun

Dżazirat Nilsun lub Dżazirat Dżarisza − mała wyspa w zatoce Abu Kir na Morzu Śródziemnym należąca do Egiptu. Wyspa leży około 32 km od portu w Aleksandrii i około 4 km od przylądka Abu Kir.

DżerbaW
Dżerba

Dżerba – tunezyjska wyspa na Morzu Śródziemnym, w zatoce Mała Syrta, od czasów rzymskich połączona groblą z kontynentem afrykańskim.

GemilerW
Gemiler

Gemiler – wyspa należąca do Turcji, leżąca na Morzu Śródziemnym na południe od miasta Fethiye w prowincji Muğla. Na wyspie znajdują się pozostałości kilku kościołów z IV-VI wieku. Istnieje przypuszczenie, że w jednym z nich było pierwotne miejsce pochówku św. Mikołaja.

GharbiW
Gharbi

Gharbi – tunezyjska wyspa, położona na Morzu Śródziemnym, w Małej Syrcie, należąca do archipelagu wysp Karkana. Jest to druga pod względem wielkości i najbardziej wysunięta na zachód wyspa archipelagu.

Île de BendorW
Île de Bendor

Île de Bendor – niewielka wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Francji, w departamencie Var w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Wyspa oddalona jest około 300 metrów od Bandol i niecałe 20 km na zachód od Tulonu.

Dżuzur KurajjatW
Dżuzur Kurajjat

Dżuzur Kurajjat – dwie małe, bezludne śródziemnomorskie wyspy na tunezyjskim wybrzeżu, położone około 15 kilometrów na wschód od Monastyru.

MarmaraW
Marmara

Marmara, w czasach starożytnych Proconnesus – turecka wyspa położona na morzu Marmara.

NubesW
Nubes

Nubes, Nube jest malutką wysepką położoną u północno-wschodniego krańca wyspy Alborán i oddzieloną od niej płytką cieśniną nazywaną Canal de las Morenas.

PalmariaW
Palmaria

Palmaria – włoska wyspa leżąca na Morzu Liguryjskim. Jej powierzchnia to 1,6 km² i jest największą wyspą archipelagu 3 blisko położonych siebie wysp leżących blisko na południe od stałego lądu, niedaleko Portovenere. Od 1997 roku archipelag wraz z miejscowością Portovenere i Cinque Terre został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

PaşalimanıW
Paşalimanı

Paşalimanı – niewielka wyspa należąca do Turcji, leżąca w południowej części Morza Marmara. Należy do dystryktu Marmara w prowincji Balıkesir. Na wyspie jest 5 osiedli ludzkich: Paşalimanı, Poyrazlı, Harmanlı, Balıklı i Tuzla. Ma ona powierzchnię 21 km², tym samym jest 110. największą wyspą Morza Śródziemnego. Ucierpiała ona mocno podczas trzęsienia ziemi w 1935 roku.

Peñón de AlhucemasW
Peñón de Alhucemas

Peñón de Alhucemas jest jednym z terytoriów Hiszpanii znajdujących się w Afryce Północnej. Stanowi integralną część Hiszpanii, choć nie wchodzi w skład żadnej z jej jednostek administracyjnych – podlega bezpośrednio ministerstwu obrony. Do Hiszpanii należy od 1559 roku.

PerejilW
Perejil

Perejil – niezamieszkana mała skalista wyspa w Cieśninie Gibraltarskiej, 200 metrów od wybrzeża Maroka i 5 km od hiszpańskiej eksklawy Ceuta. Wyspa uważana jest przez Hiszpanię za obszar zależny, tzw. plaza de soberanía, choć pretensje do niej zgłasza też Maroko. Hiszpania dowodzi swoich praw do wyspy, opierając się na fakcie, że wzmianka o niej nie znalazła się w traktacie o niepodległości Maroka.

PitiuzyW
Pitiuzy

Pitiuzy – grupa hiszpańskich wysp ulokowanych w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, na południowo-zachodnim krańcu archipelagu Baleary. Pod względem administracyjnym należą do prowincji Baleary. Powierzchnia ok. 760 km². Największe wyspy: Ibiza i Formentera.

SardyniaW
Sardynia

Sardynia – skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Wraz z pobliskimi wyspami tworzy region administracyjny we Włoszech.

SzakliW
Szakli

Szakli – niewielka tunezyjska wyspa w północnej części Jeziora Tuniskiego, o powierzchni 0,03 km². Obecnie bezludna.

Szarki (Tunezja)W
Szarki (Tunezja)

Szarki, Dżazirat asz-Szarki – tunezyjska wyspa, położona na Morzu Śródziemnym, w Małej Syrcie, należąca do archieplagu wysp Karkanna. Jest to największa i najliczniej zaludniona wyspa archipelagu, znajdująca się w jego środkowej części.

Tabarca (Hiszpania)W
Tabarca (Hiszpania)

Tabarca – wyspa na Morzu Śródziemnym, zlokalizowana na terenie wspólnoty autonomicznej Walencja, w pobliżu Alicante i Santa Pola oraz przylądka Cabo de Santa Pola.

TinettoW
Tinetto

Tinetto to włoska wyspa leżąca na Morzu Ligurskim. Jest najmniejszą wyspą archipelagu 3 blisko położonych siebie wysp leżących na południe od stałego lądu, niedaleko miasta Portovenere. Od 1997 roku archipelag wraz z miastem Portovenere i Cinque Terre został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

TinoW
Tino

Tino – włoska wyspa leżąca na Morzu Ligurskim. Jej powierzchnia to 1,27 km² i jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu trzech blisko położonych siebie wysp leżących blisko na południe od stałego lądu, niedaleko miasta Portovenere. Od 1997 roku archipelag wraz z miastem Portovenere i Cinque Terre została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

UzunadaW
Uzunada

Uzunada – wyspa na zachodnim wybrzeżu Turcji, usytuowana u wejścia do Zatoki Izmirskiej, dzięki czemu ma strategiczne znaczenie i jest chroniona przez turecką marynarkę. Położona jest pomiędzy półwyspem Karaburun na zachodzie i gminą Foça na wschodzie. Rozciąga się na ok. 9 kilometrów w linii północ-południe. Ma powierzchnię 25,4 km², co czyni ją 100. pod względe wielkości wyspą Morza Śródziemnego, trzecią pod względem wielkości na Morzu Egejskim, a także czwartą pod względem wielkości należącą do Turcji. Jej dawna grecka nazwa brzmi Drymusa (Δρυμούσσα), znana jest także pod późniejszymi greckimi terminami Makronisi i Englezonisi. To ostatnie miano może jednak od miasta Klazomenaj po drugiej stronie wybrzeża. Według historyka Polibiusza miasto to otrzymało wyspę po traktacie pokojowym z Apamei w 188 r. p.n.e.