
Ägerisee – jezioro polodowcowe na północnym skraju Alp w kantonie Zug w Szwajcarii.

Bielersee (niem.), Lac de Bienne (fr.) – jezioro w zachodniej Szwajcarii, położone u podnóża pasma górskiego Jura, w regionie Seeland, na terenie kantonów Berno i Neuchâtel.

Jezioro Bodeńskie – jezioro u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, trzecie pod względem wielkości w Europie Środkowej. Jezioro Bodeńskie jest rezerwuarem wody pitnej dla ok. 4,5 mln ludzi.

Brienzersee – jezioro w południowej Szwajcarii, w Alpach Berneńskich o powierzchni 30 km² oraz maksymalnej głębokości – 261 m. Nazwa jeziora pochodzi od miasteczka Brienz znajdującego się na północnym brzegu jeziora.

Champfer – jezioro w szwajcarskiej gminie Silvaplana, w dystrykcie Maloja, w kantonie Gryzonia.

Jezioro Czterech Kantonów – jezioro w środkowej części Szwajcarii.

Jezioro Genewskie – jezioro położone na granicy Szwajcarii i Francji, znajduje się w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe jezioro w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii, ze względu na obszar należący również do Francji.

Greifensee – jezioro w północno-wschodniej Szwajcarii, w kantonie Zurych, położone pomiędzy Jeziorem Zuryskim a Pfäffikersee, na wschodnim obrzeżu aglomeracji Zurychu.

Jezioro Hallwilersee – leży w północnej Szwajcarii w okolicach Zurychu.

Jezioro Joux – jezioro zajmujące większą część doliny Joux w centralnej części gór Jura, w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy granicy z Francją.

Neuchâtel – jezioro w zachodniej części Szwajcarii, u podnóży gór Jura.

Lugano – jezioro w Szwajcarii i Włoszech.

Maggiore – jezioro polodowcowe we Włoszech i Szwajcarii.

Murtensee (niem.), Lac de Morat (fr.) – jezioro w zachodniej Szwajcarii, na granicy kantonów Fryburg i Vaud, położone na Wyżynie Szwajcarskiej, na wschód od jeziora Neuchâtel.

Ober – jezioro w szwajcarskim kantonie Glarus. Powierzchnia jeziora to 0,24 km².
Obersee – jezioro na pograniczu Austrii, Niemiec i Szwajcarii, część Jeziora Bodeńskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 473 km².

Oeschinen – jezioro oligotroficzne w południowej Szwajcarii, w Alpach Berneńskich, w kantonie Berno. Zajmuje powierzchnię 1.1147 km² i osiąga maksymalną głębokość 56 m. Jezioro zasilane jest przez wiele górskich strumieni i nie posiada żadnego powierzchniowego odpływu.

Podziemne jezioro Saint-Léonard – jedno z największych podziemnych jezior w Europie. Położone jest w Saint Léonard w kantonie Valais w Szwajcarii. Powierzchnia jeziora wynosi 6000 m², a jego długość dochodzi do 300 m. Zostało odkryte w 1943 przez Jean-Jacquesa Pittarda. Od 1949 jest udostępnione dla zwiedzających.

Sils – jezioro w południowo-wschodniej Szwajcarii, w dystrykcie Maloja.

Lej da Silvaplauna, Silvaplanersee – drugie z czterech jezior w nurcie rzeki Inn, w dolinie Engadyna w kantonie Gryzonia, w południowej Szwajcarii; końcowy, południowy punkt zbudowanej w 1826 roku trasy wiodącej z Tiefencastel przez przełęcz Julierpass.

Jezioro St. Moritz – ostatnie z czterech jezior w szwajcarskiej dolinie Engadyna, w dystrykcie Maloja w kantonie Gryzonia. Nad brzegiem jeziora znajduje się znany kurort – miasto St. Moritz.

Jezioro Thun – jezioro w Szwajcarii, w kantonie Berno. Położone jest u północnych podnóży Alp Berneńskich, w tzw. Oberlandzie Berneńskim. Jest jeziorem przepływowym – przepływa przez nie rzeka Aare.

Untersee – jezioro na pograniczu Niemiec i Szwajcarii, tradycyjnie określane jako część Jeziora Bodeńskiego, choć jest od niego oddzielone. Powierzchnia jeziora wynosi 71 km², a lustro wody znajduje się 0,3 metra poniżej Obersee. Przez jezioro przepływa rzeka Ren.

Jezioro Urner – najdalej na południe i wschód wysunięta część Jeziora Czterech Kantonów. Leży w kantonie Uri i Schwyz. Na wysokim cyplu nieopodal Seelisberg znajduje się Bergwiese Rütli, łąka na której w 1291 roku doszło do zawarcia wieczystego związku pomiędzy trzema kantonami: Uri, Schwyz i Unterwalden, co dało podstawę do utworzenia Związku Szwajcarskiego.

Walensee – jezioro we wschodniej Szwajcarii, na granicy kantonów Sankt Gallen i Glarus. Wzdłuż północnego brzegu jeziora rozciąga się pasmo górskie Churfirsten. Głównymi miejscowościami położonymi nad Walensee są Walenstadt oraz Weesen.
Zug – jezioro w północno-wschodniej Szwajcarii.

Jezioro Zuryskie – jezioro polodowcowe w Szwajcarii. Położone w północno-wschodniej części kraju u podnóża Alp Glarneńskich. Zlewisko ma 1829 km². Na wschód znajdują się dwa mniejsze jeziora: Greifensee oraz Pfäffikersee.