
Archidiecezja Alba Iulia – rzymskokatolicka archidiecezja położona w północno-zachodniej części Rumunii. Ustanowiona diecezją bullą papieską przez Jana XVIII w 1009. Podniesiona do rangi archidiecezji przez papieża Jana Pawła II 5 sierpnia 1991. Siedziba arcybiskupa znajduje się przy katedrze św. Michała.

Archidiecezja ateńska – jedna z 4 archidiecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Grecji w regionie Attyka ze stolicą w Atenach. Erygowana w 1205 przez Innocentego III jako archidiecezja, natomiast zlikwidowana w 1483. Ustanowiona (ponownie) 23 lipca 1875 do rangi archidiecezji bullą papieską przez Piusa IX. Arcybiskupstwo podlega bezpośrednio (do) Stolicy Apostolskiej.
Archidiecezja barska – katolicka archidiecezja czarnogórska, obejmująca swoim zasięgiem większą część kraju. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Barze.

Archidiecezja Hobart – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego, podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Obejmuje całe terytorium stanu Tasmania. Powstała 5 kwietnia 1842 jako wikariat apostolski Hobart. Już po trzech tygodniach - 22 kwietnia 1842 - wikariat podniesiony został do rangi diecezji. 3 sierpnia 1888 stała się ona archidiecezją.

Archidiecezja Lukki – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, w Toskanii. Podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w I wieku, w roku 1726 została podniesiona do rangi archidiecezji.

Archidiecezja luksemburska − rzymskokatolicka archidiecezja rezydencjalna, obejmująca swoim zasięgiem cały kraj. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze Notre Dame w Luksemburgu.

Archidiecezja rodoska – archidiecezja rzymskokatolicka w Grecji, podległa bezpośrednio pod Stolicę Apostolską. Pozostaje nieobsadzona od 1970.
Archidiecezja Strasburga – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Francji. Podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w IV wieku jako diecezja Strasburga. 1 czerwca 1988 decyzją papieża Jana Pawła II została podniesiona do rangi archidiecezji.

Archidiecezja Vaduz – rzymskokatolicka archidiecezja z siedzibą w stolicy Liechtensteinu – Vaduz, obejmująca terytorium całego kraju.

Archidiecezja zadarska – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Zadarze, w Chorwacji.

Diecezja Bafatá – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Bafatá, w Gwinei Bissau.

Diecezja Bandżul – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Bandżulu, w Gambii. Diecezja pokrywa się terytorialnie z tym państwem. Diecezja jest jedyną w Gambii. Podlega ona bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. W Gambii dominuje islam. Katolicyzm jest największym liczebnie wyznaniem chrześcijańskim w tym państwie. W 2015 diecezja liczyła 43.191 wiernych, co stanowi ok. 2,4% ludności państwa.

Diecezja Bazylei – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Szwajcarii. Podobnie jak wszystkie katolickie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 740 roku. W latach 1888–1971 nosiła nazwę diecezji Bazylei i Lugano. W 1971 powołano odrębną diecezję Lugano, a diecezja Bazylei powróciła do swej pierwotnej nazwy. Od 1828 faktyczną stolicą diecezji jest Solura, a nie Bazylea.

Diecezja Bissau – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Bissau, w Gwinei Bissau.

Diecezja Chur, łac. Dioecesis Curiensis – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego obejmująca znaczną część wschodniej Szwajcarii.

Diecezja Dżibuti – katolicka diecezja w Dżibuti.

Diecezja Lozanny, Genewy i Fryburga – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Diecezja wywodzi swoje korzenie od średniowiecznej diecezji Lozanny, powstałej w VI wieku. W 1821 została ona połączona z diecezją Genewy, tworząc diecezję Lozanny i Genewy. W 1924 do nazwy dopisano jeszcze Fryburg, będący obecną siedzibą biskupa.
Diecezja Lugano – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Szwajcarii, obejmująca włoskojęzyczny kanton Ticino. Jak wszystkie szwajcarskie diecezje, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 1971, po podziale istniejącej wcześniej diecezji Bazylei i Lugano.

Diecezja Metzu – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Francji. Nie należy do żadnej metropolii, lecz podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Diecezja powstała w III wieku, a obecny kształt terytorialny uzyskała w roku 1822.

Diecezja Oslo – jedyna katolicka diecezja w Norwegii, obejmująca swoim zasięgiem południową część kraju. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Olafa w Oslo.

Diecezja Prizren-Prisztina – jedna z 4 diecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Serbii obejmująca swoim zasięgiem Kosowo, ze stolicą w Prisztinie. Erygowana 24 maja 2000 konstytucją apostolską przez Jana Pawła II jako administratura apostolska Prizrenu. Ustanowiona diecezją 5 września 2018 bullą papieską przez Franciszka. Biskupstwo podlega bezpośrednio (do) Stolicy Apostolskiej.

Diecezja Sankt Gallen – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północno-wschodniej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 1847 w wyniku podziału istniejącej wcześniej diecezji Chur-Sankt Gallen.

Diecezja Santiago de Capo Verde – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Prai, w Republice Zielonego Przylądka.

Diecezja Sion – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Diecezja powstała w IV wieku. Aż do roku 1628 stanowiła odrębne państwo w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w którym biskup posiadał jednocześnie świecką władzę książęcą. Biskupem seniorem diecezji jest kard. Henri Schwery, jeden z trzech żyjących szwajcarskich kardynałów.

Diecezja sofijsko-płowdiwska – jedna z 2 diecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Bułgarii ze stolicą w Płowdiwie. Biskupstwo podlega bezpośrednio (do) Stolicy Apostolskiej.

Diecezja Tonga – katolicka diecezja na Tonga, Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nukuʻalofie. Podlega bezpośrednio pod Stolicę Apostolską. Swoim zasięgiem obejmuje państwo Tonga. Autor herbu jest słowacki heraldyk Marek Sobola. Herb został przyjęty w 2017 roku.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy – rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie. Nie wchodzi w skład żadnej metropolii ani nie ma żadnych sufraganii. Na terenie patriarchatu pracuje 596 zakonników i 1076 siostry zakonne.