
Huciańskie Banie – dawne kopalnie rud metali w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Było to kilka sztolni na Huciańskim Klinie, czyli południowo-zachodnim grzbiecie Klinowej Czuby nad polaną Huciska, na wysokości 1170-1230 m n.p.m. W XIX w. eksploatowano w nich bardzo ubogie w minerały osadowe skały manganowe. Porzucono wydobycie z powodu nieopłacalności ekonomicznej. Sztolnie z czasem uległy zasypaniu. W 1975 r. były jeszcze 4 sztolnie, a najdłuższa z nich miała długość 19 m. W jednej z nich znajduje się jaskinia Wojtkowa Szpara.
Kamień Karłowicza – wykuty w granicie pomnik w formie kamienia upamiętniający tragiczną śmierć w Tatrach kompozytora Mieczysława Karłowicza (1876–1909). Zginął on 8 lutego 1909 r. w lawinie śnieżnej, która zeszła ze wschodnich ścian Małego Kościelca. Na kamieniu znajduje się wykuty napis: „Mieczysław Karłowicz/tu zginął/porwany śnieżną/ lawiną d. 8 lutego/1909/Non omnis moriar”. Pod napisem wykuta jest góralska swastyka – ulubiony znak Karłowicza. Jest to słowiański symbol, często spotykany w zdobnictwie góralskim, a zwany na Podhalu „krzyżykiem niespodzianym”.

Kaplica na Polanie Chochołowskiej – drewniana kaplica znajdująca się pod lasem, na górnym skraju Polany Chochołowskiej w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Wybudowana jest w góralskim stylu z niemalowanych desek, kryta czarnymi, drewnianymi gontami. Jej kopuła zwieńczona jest krzyżem z surowego, nieheblowanego drzewa.

Kapliczka zbójnicka – kapliczka na polanie Stare Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się tuż przy drodze prowadzącej doliną, zaraz na początku polany, po jej zachodniej stronie, na wysokości ok. 960 m n.p.m. Pieszo od Kir 25 min. Według legend ufundowana została przez zbójników. Faktycznie jednak ufundowali ją górnicy i hutnicy, którzy niegdyś pracowali w Tatrach przy wydobywaniu i przetapianiu rud żelaza. Na Starych Kościeliskach była wówczas huta, osiedle mieszkaniowe, karczma.

Kasprowy Wierch – ośrodek narciarski znajdujący się na szczycie i północnych stokach Kasprowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce.

Klasztor Albertynek na Kalatówkach – zespół klasztorno-pustelniczy żeńskiego zakonu albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Położony jest przy Drodze Brata Alberta z Kuźnic na polanę Kalatówki. Geograficznie znajduje się na obszarze Tatr, administracyjnie należy do Zakopanego.

Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze lub klasztor Albertynów na Kalatówkach – zespół klasztorno-pustelniczy męskiego zakonu albertynów na Kalatówkach w Zakopanem. Położony jest w obrębie Tatr na tzw. Śpiącej Górze na zalesionym grzbiecie Szerokiego Kalackiego. Prowadzi do niego droga dojazdowa zaczynająca się tuż przy klasztorze Albertynek na Kalatówkach. Klasztor ze wszystkich stron otoczony jest lasem.

Kolej krzesełkowa „Średnia Krokiew” – kolej krzesełkowa w Zakopanem, w ramach kompleksu skoczni narciarskich Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha. Kolej wybudował Mostostal, a jej operatorem jest Centralny Ośrodek Sportu.

Kolej krzesełkowa „Wielka Krokiew” – całoroczna dwuodcinkowa kolej krzesełkowa z krzesełkami 2-osobowymi, w Zakopanem, w ramach skoczni narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Obecną kolej wybudował LST Loipolder Lenggries z Niemiec. Operatorem kolei jest Centralny Ośrodek Sportu.

Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej – kolej krzesełkowa z krzesełkami 4-osobowymi, z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. Jej dolna stacja znajduje się na Roztoce Stawiańskiej. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Działa tylko w sezonie zimowym. Stwarza możliwość korzystania ze znakowanej nartostrady z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Gąsienicową aż do Kuźnic. Producentem kolei w ramach modernizacji był Doppelmayr/Garaventa-Gruppe. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

Kolej krzesełkowa na Hali Goryczkowej – kolej krzesełkowa z krzesełkami 2-osobowymi, w Dolinie Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Działa tylko w sezonie zimowym. Stwarza możliwość korzystania z trasy narciarskiej z naturalnym śniegiem. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A. Kolej wchodzi w skład ośrodka narciarskiego "Kasprowy Wierch".

Kolej linowa na Kasprowy Wierch – całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

Kolejka „Rakoń” – funkcjonująca w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich kolejka turystyczna, przewożąca turystów drogą od Siwej Polany do polany Huciska. Jest to stylizowany na kolej ciągnik spalinowy ciągnący dwa wagoniki z miejscami siedzącymi dla 50 osób. Jest własnością prywatnej spółki cywilnej. Działa na terenie Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie.

Krzyż na Giewoncie − metalowy krzyż na szczycie Wielkiego Giewontu w masywie Giewontu. Zamontowany tam został przez parafian z Zakopanego 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Inicjatywa wyszła od ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, Kazimierza Kaszelewskiego. Aby się przekonać, jakiej wysokości będzie potrzebny krzyż, by był widoczny z Zakopanego, zrobiono próbę: z dwóch długich żerdzi zabranych z szałasu zbito krzyż o wysokości 10,5 m – był on widoczny. Metalowy krzyż w elementach wykonała fabryka Góreckiego w Krakowie, przywieziono go koleją.

Krzyż Pola – żelazny krzyż osadzony na kwarcytowym kamieniu w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w odległości 4,8 km od Kir, u wylotu Doliny Smytniej, po zachodniej stronie drogi. Pierwszy drewniany krzyż w tym miejscu z napisem I nic nad Boga ustawiono w 1852 r. z polecenia poety Wincentego Pola w czasie patriotycznej i turystycznej wycieczki studentów UJ z Krakowa. W 1883 r. Towarzystwo Tatrzańskie zamieniło go na krzyż z żelaza tatrzańskiego, odnowiony i poświęcony w 1942 r. Przez jakiś czas od 1892 r. stała tutaj altana dla turystów, przeniesiona znad Lodowego Źródła. Kamień z kwarcytu, na którym stoi krzyż, pochodzi najprawdopodobniej z młyna do mielenia rudy miedzi i srebra, który stał niegdyś na Młyniskach w Dolinie Pyszniańskiej.

Kunszta lub Na Kunsztach – pozostałości dawnych szybów kopalnianych w Dolinie Pyszniańskiej w Tatrach Zachodnich. Znajdują się nad wschodnim brzegiem Pyszniańskiego Potoku w odległości około 330 m na północny wschód od miejsca, w którym uchodzi do niego Babi Potok. Były to dwa pionowe szyby, z których wydobywano rudę srebra i miedzi. Starszy z nich był szerszy i wydobywano w nim rudę już w początkach XVI wieku, za czasów króla Zygmunta Starego. W drugim, młodszym i węższym szybie zwanym Szybem Józefa wydobywano rudę na przełomie XVIII i XIX wieku. Obydwa były zawalone kamieniami już za czasów Stefana Zwolińskiego, który szyby te zbadał i opisał.
Lejowe Banie – dawne kopalnie rud pod wierzchołkiem Skrajnej Rosochy w polskich Tatrach Zachodnich. Znajdowały się na wschodnich, opadających do Doliny Lejowej stokach Skrajnej Rosochy. Prowadzono w nich w XIX wieku wydobycie ubogich rud, przerwano je jednak z powodu nieopłacalności ekonomicznej.

Maturka – dawna kopalnia rudy żelaza w Tatrach Zachodnich. Znajdowała się w Dolinie Kościeliskiej w dolnej części stoków grzbietu Maturowych Stołów, na wysokości około 1225–1240 m. Rudę zwożono drogą przez żleb Żeleźniak do Polany Pisanej, a następnie w dół Doliną Kościeliską. Kopalnia działała w pierwszej połowie XIX wieku. Wydobywano tutaj dobrej jakości hematyt. Pozostałością po kopalni jest kilkanaście sztolni o łącznej długości 120 metrów i głębokości 18 metrów.

Pustelnia Brata Alberta – niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901. Jest to skromny w formie dwuizbowy budynek z poddaszem, niewielkim gankiem i wąskim przedsionkiem. Jeden pokoik przeznaczony był na pomocnicze pomieszczenie dla księży, którzy odprawiali msze święte w kaplicy albertynek, drugi na celę dla brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego, założyciela tego klasztoru. Przebywał w niej, gdy przyjeżdżał z Krakowa. Celę tę niemal w całości zajmuje drewniana, wąska prycza.

Rąbaniska – dawna baza namiotowa PZA w polskich Tatrach. Znajdowała się przy drodze dojazdowej z Brzezin do schroniska PTTK „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej, mniej więcej w połowie odległości od skrzyżowania szlaków na Psiej Trawce do tego schroniska. Położona była po orograficznie lewej stronie koryta Suchej Wody, a więc w Tatrach Zachodnich. Czynna była w sezonie letnim (lipiec-wrzesień). W miarę wolnych miejsc na noclegi przyjmowano również turystów. Baza położona była na bardzo kamienistym terenie, namioty rozbijano na podniesionych drewnianych pomostach. Była kuchnia polowa, zadaszona wiata i ogrodzenie elektryczne strzegące przed dzikimi zwierzętami.

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej – sanktuarium na Wiktorówkach w Tatrach Wysokich. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany na wysokości około 1200 m n.p.m. Bezpośrednio przy nim przebiega szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim z Zazadniej na Rusinową Polanę.

Strażnicówka TPN – budynek dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich. Znajduje się nad północnym brzegiem Małego Stawu, przy niebieskim szlaku turystycznym wiodącym dnem doliny.

Sztolnie w Dolinie Białego – dwie sztolnie we wschodnich zboczach Doliny Białego w polskich Tatrach Zachodnich, będące pozostałością poszukiwań rud uranu w latach 50. XX w. Znajdują się u wylotu jednego z płytkich żlebów opadających z masywu Krokwi. Wylot jednej ze sztolni znajduje się tuż przy znakowanym szlaku turystycznym wiodącym Doliną Białego, drugi jest około 100 m dalej, przy tym samym żlebie.

Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha – kompleks czterech skoczni narciarskich, zlokalizowany na północnym stoku góry Krokiew w Zakopanem. Wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a zarządza nim Centralny Ośrodek Sportu. W jego pobliżu usytuowana jest Wielka Krokiew.

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140, zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew w Zakopanem, w Polsce. Od 1989 nosi imię Stanisława Marusarza. Wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a zarządza nią Centralny Ośrodek Sportu. W jej pobliżu usytuowany jest Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha.

Wyciągi narciarskie Kalatówki – dwa wyciągi orczykowe na polanie Kalatówki w Zakopanem. Znajdują się na obszarze polskich Tatr w Dolinie Bystrej.Wyciąg w Kalackim Korycie Długość trasy: 400 m Różnica wysokości: 50 m Zdolność przewozowa: 500 osób/h Stopień trudności: trasa zjazdowa łatwaWyciąg na polanie Kalatówki Długość trasy: 80 m Stopień trudności: trasa zjazdowa bardzo łatwa

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu – komórka organizacyjna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podległa Działowi Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej Oddziału IMGW w Krakowie. Obserwatorium mieści się w najwyżej położonym budynku w Polsce, znajdującym się na wysokości 1987 m n.p.m., na szczycie Kasprowego Wierchu.