
Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Od 1988 patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz.

Palmiarnia Łódzka – jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Konstantynowskiej w Łodzi, założony w 1938 na Polesiu. W 2013 łódzkie Zoo prezentowało 2245 zwierząt z 677 gatunków. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie i ariranie amazońskie.

Na obszarze Łodzi istnieje duży zespół zieleni miejskiej. Oprócz kilku lasów, skwerów i wielu ogrodów działkowych, szczególne znaczenie dla mieszkańców mają parki, będące miejscem codziennego wypoczynku i rekreacji.

Park im. 1 Maja, Stawy Stefańskiego – mieszczą się w Łodzi w dzielnicy Łódź Górna, na terenie Rudy Pabianickiej, pomiędzy ulicami Rudzką, Farną, Patriotyczną i Głębinową.

Park im. Roberta Baden-Powella – Naczelnego Skauta Świata – łódzki park, o powierzchni 15,8 ha, położony w rejonie ulic: Małachowskiego i Niciarnianej, od zachodu graniczy z parkiem 3 Maja, od południa z torami kolejowymi linii Łódź Fabryczna – Koluszki. Park nazwano imieniem brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu. Nazwa została nadana dla uczczenia stulecia ruchu skautowego na świecie.

Park Jana Gibusa przy ulicy Brójeckiej – obszar zieleni miejskiej o powierzchni 1,1 hektara położony w Łodzi w dzielnicy Górna (Wiskitno) pomiędzy ulicami Kolumny i Brójecką, ma status parku wiejskiego.

Park im. gen. Jarosława Dąbrowskiego – obszar zieleni miejskiej położony w południowej części Łodzi między ulicami Rzgowską, Jarosława Dąbrowskiego, Podmiejską i Stanisława Jachowicza w dzielnicy Górna.
Skwer im. Henryka Dubaniewicza – obszar zieleni miejskiej położonej w Łodzi w dzielnicy Górna między ulicami Paderewskiego, Strycharską, Ciołkowskiego, a Zakopiańską. Powierzchnia skweru wynosi około 5 hektarów.
Park nad Jasieniem – łódzki park położony pomiędzy ulicą Śmigłego-Rydza, Tymienieckiego i osiedlem Zbiorcza. Powierzchnia 13,0 ha.

Park im. Jana Kilińskiego w Łodzi – łódzki park położony w rejonie ulic Kilińskiego i Tymienieckiego.

Skwer im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, dawniej Park przy ulicy Gabrieli Zapolskiej – obszar zieleni miejskiej położony w Łodzi w dzielnicy Górna pomiędzy ulicami Tatrzańska i Lucjana Rydla.

Park Miejski przy ulicy Konnej – obszar zieleni miejskiej położony w Łodzi w dzielnicy Górna pomiędzy ulicami Konną, Wyścigową, Ksawerowską i Długą, który powstał na miejscu istniejącego tam do czasów II wojny światowej toru wyścigów konnych.
Park Miejski przy ulicy Leczniczej – obszar zieleni miejskiej położony w Łodzi w dzielnicy Górna pomiędzy ulicami Leczniczą i Podmiejską, Kasową, Łukasińskiego a Słowackiego.
Park na Młynku – obszar zieleni miejskiej oraz zbiornik wodny w dolinie rzeki Olechówka położony w Łodzi w południowo–wschodniej części dzielnicy Górna między ulicami Młynek a Bławatną, na końcu Śląskiej.

Park im. Stanisława Moniuszki w Łodzi – park znajdujący się w obrębie ulic: Składowa, Kilińskiego, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej. Utworzony został w 1875 roku, powierzchnia całkowita 2,3 ha.

Park Ocalałych – park w Łodzi upamiętniający osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Ghetto Litzmannstadt, będące jednym z elementów realizacji planu eksterminacji Żydów III Rzeszy. Park został oficjalnie otwarty 30 sierpnia 2004, w dniu 60. rocznicy likwidacji getta.

Park Podolski – park miejski w Łodzi położony na terenie dzielnicy Widzew przy granicy z dzielnicą Górna, nad ukrytą w kanale rzeką Dąbrówką. Granica zachodnia parku przebiega wzdłuż alei marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza, południowa – ulicą Zbaraską. Jego powierzchnia wynosi 14,8 ha. Park został założony w 1970 roku.

Park im. Tadeusza Rejtana – mieści się w Łodzi pomiędzy ulicą Piękną, Rejtana, Felsztyńskiego i al. Politechniki. Dawny cmentarz ewangelicko-augsburski. Powierzchnia 7,0 ha.

Park Sielanka - mieści się w Łodzi w obszarze Nowego Rokicia, pomiędzy Kurakiem i Rokiciem.

Park im. Juliusza Słowackiego – mieści się w Łodzi pomiędzy ul. Pabianicką, Cieszyńską, al. Politechniki oraz rondem Lotników Lwowskich, nieopodal przepływającej rzeki Jasień.

Park Staromiejski – park w Łodzi, położony pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Północną, Franciszkańską i Wolborską, przedzielony Nowomiejską. Powierzchnia wynosi 17 ha.

Stawy Jana – park położony w Łodzi, w dzielnicy Łódź Górna, pomiędzy ul. Rzgowską, Paradną i Kosynierów Gdyńskich.

Park im. Szarych Szeregów – park w Łodzi, położony pomiędzy ulicami Głowackiego, Staszica, Plater, Górniczą, Marysińską oraz ul. Boya-Żeleńskiego. Powierzchnia: 15,0 ha.
Park Widzewski – park miejski w Łodzi o powierzchni 7,8 ha położony pomiędzy ulicami: Niciarnianą, Sobolową i aleją Piłsudskiego na terenie dzielnicy Widzew, założony w 1952 roku.

Park im. Generała Mariusza Zaruskiego w Łodzi – park w Łodzi ulokowany w rejonie ulic Giewont, Potokowej, Skalnej i Szczytowej, na osiedlu Stoki, na najwyższym stopniu strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich, na terenie tzw. Górki Stokowskiej.

Park Źródła Olechówki – park miejski w Łodzi położony pomiędzy aleją Ofiar Terroryzmu 11 Września oraz ulicami: Kazimierza Odnowiciela i Bolka Świdnickiego, na terenie osiedla Olechów. Powstał w 2010 roku. Obejmuje powierzchnię o wielkości ponad 15 ha. Swój początek bierze tu rzeka Olechówka. Obszar parku jest bardzo podmokły i dlatego w przyszłości przewiduje się jego meliorację. Roślinność parku to dobrze zachowane naturalne nadrzeczne łąki wraz z bogatym drzewostanem. Park pełni funkcje rekreacyjne głównie dla mieszkańców Olechowa. Znajduje się tutaj także miejsce do grillowania, a w roku 2018 w parku zbudowano tężnię solankową.