Zamek w BirżachW
Zamek w Birżach

Zamek w Birżach – zamek w Birżach na Litwie, w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów.

Kościół i klasztor Bernardynek w GrodnieW
Kościół i klasztor Bernardynek w Grodnie

Kościół p.w. Narodzenia Matki Boskiej, śś. Antoniego i Kazimierza oraz klasztor Bernardynek – zespół kościoła i klasztoru zbudowanego w Grodnie w 1 połowie XVII wieku w stylu barokowym. Zbombardowany w 1941 roku i zburzony w latach 60. XX wieku.

Kościół Matki Bożej Anielskiej i klasztor Franciszkanów w GrodnieW
Kościół Matki Bożej Anielskiej i klasztor Franciszkanów w Grodnie

Kościół Matki Bożej Anielskiej i klasztor franciszkanów w Grodnie – zespół klasztorny franciszkanów, położony na zaniemeńskim Rynku, na lewym brzegu rzeki Niemen, przepływającej przez Grodno. Obiekt zbudowano w pobliżu miejsca przeprawy przez rzekę, które łączyło drogi prowadzące z Korony na Litwę. Kościół i klasztor tworzą zamknięty dziedziniec w formie nieregularnego czworoboku i stanowią dziś jeden z pomników XVII-wiecznej architektury miejskiej Grodna.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor Brygidek w GrodnieW
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor Brygidek w Grodnie

Kościół Zwiastowania NMP i klasztor sióstr brygidek w Grodnie – wczesnobarokowe założenie sakralne powstałe w roku 1642, w jurydyce zakonu brygidek w Grodnie. Kościół jest podręcznikowym przykładem zachowanej w stanie pierwotnym architektury z połowy XVII wieku.

Apteka jezuicka w GrodnieW
Apteka jezuicka w Grodnie

Apteka jezuicka w Grodnie – apteka zbudowana przy rynku w Grodnie w latach 1700–1709, najstarsza tego typu placówka na terytorium obecnej Białorusi.

Batorówka w GrodnieW
Batorówka w Grodnie

Batorówka w Grodnie ; biał. Палац Сапегаў lub Баторыеўка, także: Дом караля Стэфана Баторыя – pałac znajdujący się na rogu ulic Karola Marksa i Stefana Batorego w Grodnie, obok Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego.

Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego w GrodnieW
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego w Grodnie

Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego w Grodnie – pierwotnie kościół jezuitów, od 1782 kościół farny, od 1991 katedra diecezji grodzieńskiej.

Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w GrodnieW
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w Grodnie

Cerkiew Świętych Borysa i Gleba – najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie, w jurysdykcji eparchii grodzieńskiej i wołkowyskiej Egzarchatu Białoruskiego. Jedyny zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na zachodniej Białorusi. Świątynia parafialna.

Dwór PoniemuńW
Dwór Poniemuń

Dwór Poniemuń – pałacyk myśliwski zbudowany w II połowie XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zlokalizowano go na skarpie nad Niemnem, 4 km na południowy wschód od rynku w Grodnie, przy drodze do Skidla.

Monaster Narodzenia Matki Bożej w GrodnieW
Monaster Narodzenia Matki Bożej w Grodnie

Monaster Narodzenia Matki Bożej – prawosławny stauropigialny żeński klasztor w Grodnie, w jurysdykcji Egzarchatu Białoruskiego. Zajmuje obiekty po skasowanym w 1839 unickim klasztorze bazylianek.

Nowy Zamek w GrodnieW
Nowy Zamek w Grodnie

Nowy Zamek w Grodnie – pałac królewski zbudowany w latach 1737–1742 za czasów panowania Augusta III Sasa według projektu Carla Friedricha Pöppelmanna. Prace na zamku prowadził też Johann Friedrich Knöbel, Joachim Daniel Jauch, a po roku 1789 roku Giuseppe de Sacco. Pałac pełnił funkcję rezydencji królewskiej oraz miejsca odbywania Sejmów generalnych w okresie I Rzeczypospolitej.

Pałac Augustówek w GrodnieW
Pałac Augustówek w Grodnie

Augustówek – dawna podmiejska rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w południowo-zachodniej części Grodna.

Pałac Chreptowiczów w GrodnieW
Pałac Chreptowiczów w Grodnie

Pałac Chreptowiczów w Grodnie przy ulicy Zamkowej – pałac w XVIII wieku wybudował Joachim Litawor Chreptowicz – ostatni kanclerz wielki litewski.

Pałac Radziwiłłów w GrodnieW
Pałac Radziwiłłów w Grodnie

Pałac Radziwiłłów w Grodnie przy Rynku – w 1683 roku Radziwiłłowie kupili od Wołłowiczów stary dwór w drugim rzędzie kwartału między ul. Bernardyńską i Mostową. Naprzeciwko niego Anna z Sanguszków Radziwiłłowa na kupionej w 1717 roku wystawiła przed 1726 rokiem nowy drewniany pałac. W 1738 roku Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" kupił od strony "Batorówki" narożny piętrowy pałac od wojewody mściśławskiego Michała Massalskiego, który na jego polecenie zaczął całkowicie przebudowywać architekt Dominik Fontana. W 1744 wnętrza pałacu ozdobił książęcy malarz nadworny Ksawery Dominik Heski, co było zwieńczeniem prac wykończeniowych. W 1751 Michał Kazimierz Radziwiłł "Rybeńko" dokupił przylegający trójskrzydłowy pałac od spadkobierców Kazimierza Leona Sapiehy. W 1753 roku pałac został uszkodzony w wyniku pożaru. Po adaptacji dwa połączone murowane pałace i drewniany dwór utworzyły zwarty i jednorodny zespół reprezentacyjny. Elewacja główna zlokalizowana była prostopadle do Pałacu Sapiehów (Batorówki), wychodząc frontem na główny miejski rynek i ratusz. Elewacje były malowane cielisto, a obramienia okien i gzymsy kolorem szarym. Na pałacu położono dach mansardowy. Pierwotnie zespół posiadał jeden ryzalit na osi z przejazdem bramnym w części od strony Batorówki, jednak z planów miasta wynika, że jeszcze w XVIII wieku połączono oba pałace w jeden gmach i dobudowano symetryczny ryzalit po prawej stronie. W skrzydle frontowym wyróżniały się jadalnia z wielkim portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Sala Portretowa wysoka na dwie kondygnacje z licznymi portretami książąt i królów Polski poczynając od mitycznego Lecha I. Na początku XIX wieku pałacami władał ród Druckich-Lubeckich. W 2 połowie XIX wieku właścicielem pałacu został żydowski kupiec Lejzer Bregman.

Pałac Stanisławówka w GrodnieW
Pałac Stanisławówka w Grodnie

Pałac Stanisławów – zespół pałacowy podmiejskiej rezydencji, której właścicielem był król Stanisław August Poniatowski. Znajduje się na końcu obecnej ul. Timiriaziewa w Grodnie.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w GrodnieW
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie – kościół bernardynów, wybudowany w latach 1595–1617. Jest to trójnawowa bazylika z półkoliście zamkniętym prezbiterium.

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w KownieW
Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie – kościół gotycki z XV wieku, trójnawowy, zbudowany z cegły, wielokrotnie przebudowywany. Mieści się przy ulicy Vilniaus gatve, pod numerem 26.

Kościół ewangelicko-augsburski w KownieW
Kościół ewangelicko-augsburski w Kownie

Kościół ewangelicko-augsburski w Kownie – świątynia luterańska znajdująca się w Kownie przy ul. Pergales 3, opodal zabytkowego zespołu konsystorskiego przy ul. Celnej 6 i 8/5.

Kościół św. Franciszka Ksawerego w KownieW
Kościół św. Franciszka Ksawerego w Kownie

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Kownie – wybudowany w latach 1666-1720 kościół zakonu jezuitów, położony przy południowej pierzei kowieńskiego rynku, na miejscu kamienic podarowanych w 1642 Towarzystwu Jezusowemu przez braci Wojciecha, Kazimierza i Piotra Kojałowiczów.

Kościół św. Gertrudy w KownieW
Kościół św. Gertrudy w Kownie

Kościół św. Gertrudy w Kownie powstał prawdopodobnie w XV wieku i jest jednym z najstarszych kościołów na Litwie.

Kościół Świętego Krzyża w KownieW
Kościół Świętego Krzyża w Kownie

Kościół Karmelitów pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kownie – świątynia barokowa powstała w 2 połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się pod adresem Gedimino g. 1 w Kownie.

Klasztor w PożajściuW
Klasztor w Pożajściu

Klasztor w Pożajściu – największy zespół klasztorny na Litwie, jeden z przykładów baroku włoskiego w Europie Wschodniej, położony w Kownie, na Pietraszunach, na Pożajściu, nad Zbiornikiem Kowieńskim.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w SejnachW
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – kościół podominikański w Sejnach.

Biała Synagoga w SejnachW
Biała Synagoga w Sejnach

Biała Synagoga w Sejnach – synagoga znajdująca się w Sejnach, przy ulicy Józefa Piłsudskiego 41.

Kościół Świętej Trójcy w SidrzeW
Kościół Świętej Trójcy w Sidrze

Kościół Świętej Trójcy w Sidrze – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Sidra, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Dąbrowa Białostocka archidiecezji białostockiej.

Dom Ogrodnika w SupraśluW
Dom Ogrodnika w Supraślu

Dom Ogrodnika – zabytkowy budynek drewniany w Supraślu przy ulicy Stanisława Konarskiego.

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w SupraśluW
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Znajduje się na terenie miasta Supraśl. Podlega diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kienesa w TrokachW
Kienesa w Trokach

Kienesa w Trokach – kienesa karaimska znajdująca się w Trokach przy ulicy Karaimskiej.