Oravské BeskydyW
Oravské Beskydy

Oravské Beskydy – słowacka część pasma górskiego, które w Polsce nazywa się Beskidem Żywieckim. W istocie jest to to samo pasmo górskie, którego nieformalna nazwa to Beskid Orawsko-Żywiecki. Jego głównym grzbietem przebiega Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego i granica polsko-słowacka. Polacy swoją część tego pasma nazywają Beskidem Żywieckim, a Słowacy Beskidami Kysuckimi i Beskidami Orawskimi. Polacy Beskid Żywiecki zaliczają do Beskidów Zachodnich, według regionalizacji słowackiej Oravské Beskydy należą do pasma Stredné Beskydy w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich.

Beskid BednarówW
Beskid Bednarów

Beskid Bednarów – szczyt położony w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim, w gminie Ujsoły. Przebiega przez niego granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Bukowiną a wybitną przełęczą Pański Kamień oddzielającą go od Równego Beskidu. Grzbietem Beskidu Bednarów przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.

Bukowina (Grupa Oszusa)W
Bukowina (Grupa Oszusa)

Bukowina – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy Świtkową, a Beskidem Bednarów. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Bukowina to mało wybitny szczyt, ale ma znaczenie topograficzne, gdyż jest zwornikiem. Jej północne stoki są polskie i opadają do doliny potoku Cicha w Soblówce, w południowym natomiast kierunku odbiega od Bukowiny długi grzbiet, który poprzez wzniesienia Mrvova Kykula i Prieval ciągnie się do doliny potoku Harvelka. Górną część tego grzbietu opływa jeden ze źródłowych cieków Vychylovki oraz Bukovinský potok. Grzbiet ten w całości znajduje się na Słowacji.

Gruba BuczynaW
Gruba Buczyna

Gruba Buczyna – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Wierzchołkiem przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Wschodni stok opada do doliny Mutnianki (Słowacja), w północno-zachodnim kierunku, do doliny Bystrej opada z wierzchołka Grubej Buczyny Grzbiet Okrągłe z wzniesieniem Okrągła. Oddziela on doliny dwóch potoków; Kościelec i Straceniec. Prowadzi nim droga leśna do zwózki drzewa.

Jaworzyna (1045 m)W
Jaworzyna (1045 m)

Jaworzyna – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w pomiędzy przełęczą Glinka a Krawców Wierchem. Znajduje się w grzbiecie, którym biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. W kierunku zachodnim spod przełęczy spływa potok Glinka w zlewni Soły, natomiast w kierunku wschodnim – potok Cisanówka, należący do dorzecza Białej Orawy. Na mapie Geoportalu Jaworzyna opisana jest jako Magurka. Jest całkowicie zalesiona, dawniej jednak na jej południowo-zachodnich stokach opadających do doliny potoku Glinka istniały duże, obecnie zarastające lasem polany: polana Pokrzywnianka i polana Piekiełko, Wyrobniówka i Górna Wyrobniówka. Przez szczyt Jaworzyny prowadzi słowacki szlak turystyczny.

Jaworzyna (1052 m)W
Jaworzyna (1052 m)

Jaworzyna – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczami Glinka i Przysłop, a dokładniej pomiędzy Żebrakówką a Kaniówką. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.

Kaniówka (szczyt)W
Kaniówka (szczyt)

Kaniówki lub Kaniówka – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, pomiędzy Żebrakówka a Oszusem. Grzbietem tym biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Z zachodnich stoków Kaniówki spływa źródłowy ciek potoku Urwisko.

Krawców WierchW
Krawców Wierch

Krawców Wierch – szczyt w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna i Gruba Buczyna. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Poniżej szczytu, na wysokości 1171,4 umieszczono punkt pomiarowy, co może powodować zamieszanie w wysokościach podawanych przez różne źródła. Mapa Compass podaje dla Krawcowego Wierchu wysokość 1084 m

Magura (996 m)W
Magura (996 m)

Magura – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Na mapie Geoportalu opisany jest jako Piętkula.

MędralowaW
Mędralowa

Mędralowa – szczyt o wysokości 1169 m znajdujący się w tzw. Grupie Mędralowej, na mapach i w przewodnikach turystycznych często zaliczanej do Beskidu Żywieckiego. Jednak według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Pasma Przedbabiogórskiego w Beskidzie Makowskim. Po stronie słowackiej są to Oravské Beskydy.

MunczolikW
Munczolik

Munczolik lub Sypurzeń – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Kopcem a Przełęczą Cudzichową oddzielającą go od Palenicy. Przez Munczolik przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północne stoki są polskie i opadają do doliny potoku Sopotnia, południowe do doliny słowackiego potoku Mutnianka.

OszusW
Oszus

Oszus – szczyt w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczami Glinka i Przysłop, a dokładniej pomiędzy Równym Beskidem, od którego oddzielony jest Przełęczą pod Oszusem i Kaniówką. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północno-zachodnie stoki Oszusa są polskie i opadają do doliny potoku Urwisko w Soblówce. Na południową, słowacką stronę opada od szczytu Oszusa krótki grzbiet Kowalowego Wierchu, opływany przez dwa potoki; Magurský potok i Jurikov potok.

Palenica (Beskid Żywiecki)W
Palenica (Beskid Żywiecki)

Palenica – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Trzema Kopcami| a Przełęczą Cudzichową oddzielającą Palenicę od Munczolika zwanego też Sypurzeniem(1356 m).

Pański KamieńW
Pański Kamień

Pański Kamień lub Pański Kopiec – zachodni koniec Równego Beskidu w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Przebiega przez niego granica polsko-słowacka. Nie jest to szczyt, lecz miejsce, w którym kończy się mający długość około 1,3 km grzbiet Równego Beskidu. Na północno-zachodnią stronę z Pańskiego Kamienia Równy Beskid opada stromo do przełęczy Pański Kamień, oddzielającej go od Beskidu Bednarów. Północne stoki Pańskiego Kamienia są polskie i opadają do dopływu potoku Urwisko w Soblówce, w południowym kierunku, już na Słowacji odchodzi od niego krótki grzbiet opływany przez dwa źródłowe cieki potoku o nazwie Jurikov potok. Rejon Pańskiego Kamienia jest zalesiony.

PilskoW
Pilsko

Pilsko – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw. Według słowackiej regionalizacji są to Beskidy Orawskie.

Pod OszusemW
Pod Oszusem

Pod Oszusem – przełęcz w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy Oszusem i Równym Beskidem. Grzbietem na którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. Polskie, północne stoki przełęczy opadają do doliny potoku Urwisko, słowackie południowe do doliny potoku o nazwie Magurský potok.

Przełęcz CudzichowaW
Przełęcz Cudzichowa

Przełęcz Cudzichowa – przełęcz w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim, położona między szczytami Palenicy (Szyproń) i Munczolika (Sypurzeń). Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północne stoki przełęczy są polskie i opadają do doliny potoku Sopotnia, południowe opadają do słowackiej doliny potoku Mutnianka. Pod wierzchołkiem Munczolika na stokach północnych znajduje się duża Hala Cudzichowa.

Przełęcz Jałowiecka PołudniowaW
Przełęcz Jałowiecka Południowa

Przełęcz Jałowiecka Południowa lub Jałowieckie Siodło – przełęcz w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy północno-zachodnim grzbietem Małej Babiej Góry a Jałowcowym Garbem. Przez przełęcz tę biegnie Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica państwowa polsko-słowacka. Na polskich, północnych stokach przełęczy ma źródła potok Jałowiec, na południowych, słowackich Polhoranka. Przełęcz jest całkowicie zalesiona i wyznacza zachodni kraniec Babiogórskiego Parku Narodowego.

Przełęcz Jałowiecka PółnocnaW
Przełęcz Jałowiecka Północna

Przełęcz Jałowiecka Północna – przełęcz w Beskidach Zachodnich, pomiędzy Mędralową a Jałowcowym Garbem. Przez przełęcz tę biegnie Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica państwowa polsko-słowacka. Na polskich, północnych stokach przełęczy ma źródła potok Jałowiec, na południowych, słowackich Polhoranka. Przełęcz oddziela Pasmo Babiogórskie, zaliczane do Beskidu Żywieckiego od Pasma Przedbabiogórskiego (Mędralowa) zaliczanego do Beskidu Makowskiego.

Przełęcz Przysłop (Grupa Wielkiej Raczy)W
Przełęcz Przysłop (Grupa Wielkiej Raczy)

Przełęcz Przysłop – przełęcz w Beskidzie Żywieckim pomiędzy szczytami Wielkiej Rycerzowej i Świtkowej. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północno-wschodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Cicha i należą do polskiej miejscowości Soblówka, południowo-zachodnie do doliny Vychylovki i należą do słowackiej miejscowości Nová Bystrica.

Równy BeskidW
Równy Beskid

Równy Beskid – odcinek głównego grzbietu Beskidu Żywieckiego, pomiędzy przełęczą Pod Oszusem a Pańskim Kamieniem. Nazwa w pełni oddaje charakter tego grzbietu; na długości około 1,3 km jest on bowiem niemal idealnie równy i przebiega na stałej wysokości około 1000 m. W kierunku północno-zachodnim odbiega od Równego Beskidu krótki boczny grzbiet zakończony wzniesieniem Klin, w południowo-wschodnim, na słowacką stronę inny, także krótki grzbiet do Wielkiej Magury.

Solisko (1031 m)W
Solisko (1031 m)

Solisko – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, pomiędzy Magurą a Żebrakówką. Grzbietem tym biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Na odcinku Magura-Żebrakówka grzbiet jest bardzo wyrównany, Solisko to mało wybitny szczyt. W kierunku północno-zachodnim spływają z jego stoków dwa potoki: Równiowy Potok i Roztoka, obydwa są dopływami Glinki. Na Solisku graniczy polska miejscowość Glinka z słowacką miejscowością Novoť. Zarówno polskie, jak i słowackie stoki Soliska są zalesione, dawniej jednak musiały być na nich pastwiska, soliskami nazywano dawniej miejsca, w których wykładano sól dla bydła lub owiec. W Karpatach jest wiele miejsc o nazwie Solnisko lub Solisko.

ŚwitkowaW
Świtkowa

Świtkowa – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczą Przysłop, a Bukowiną. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Świtkowa jest najbardziej na zachód wysuniętym szczytem Grupy Oszusa. Jej północno-wschodnie stoki są polskie i opadają do doliny potoku Cicha w Soblówce, w południowo-zachodnim natomiast kierunku odbiega od Świtkowej długi grzbiet opływany przez dwa źródłowe cieki Vychylovki. Znajduje się on w całości na Słowacji.

Trzy Kopce (Beskid Żywiecki)W
Trzy Kopce (Beskid Żywiecki)

Trzy Kopce – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Rysianką a Palenicą. Od Rysianki oddziela go niemająca nazwy przełęcz, która ma jednak duże znaczenie topograficzne, oddziela bowiem Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki, do której należy Rysianka, od Grupy Pilska, do której należą Trzy Kopce.

Wielka MaguraW
Wielka Magura

Wysoka Magura – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidach Orawskich na Słowacji. Nie znajduje się w głównym grzbiecie, lecz stanowi krótkie, boczne odgałęzienie Równego Beskidu.

Wielki Groń (Beskid Żywiecki)W
Wielki Groń (Beskid Żywiecki)

Wielki Groń – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Wierzchołkiem przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Wschodni stok opada do doliny Mutnianki (Słowacja), w północno-zachodnim kierunku, do doliny Bystrej opada z wierzchołka Grubej Buczyny grzbiet z wzniesieniem Kościelec. Oddziela on doliny dwóch potoków; Stara Piła i Kościelec

Wilczy Groń (Złatna)W
Wilczy Groń (Złatna)

Wilczy Groń – mało wybitne wzniesienie w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim, znajdujące się w granicznym grzbiecie polsko-słowackim, pomiędzy Połomem i Wielkim Groniem. W północno-zachodnim kierunku do doliny Bystrej w miejscowości Złatna opada z niego krótka grzęda oddzielająca doliny dwóch niewielkich potoków, dopływów Bystrej; po północnej stronie jest to potok Połom, po południowej Stara Piła.

ŻebrakówkaW
Żebrakówka

Żebrakówka lub Smereków Mały – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Na mapie Geoportalu opisany jest jako Żebrakówka z wysokością 1048 m, mapa słowacka również podaje nazwę Żebrakówka, ale wysokość1043 m.