
Karl Andree – niemiecki geograf; założyciel geograficznego periodyku „Globus”.

Richard Andree – niemiecki geograf i etnograf, autor wielu książek z tych dziedzin.

Henrich Barth – niemiecki geograf, archeolog i podróżnik; poliglota.

Martin Behaim – niemiecki geograf, nawigator i kosmograf.

Georg Braun – niemiecki teolog zamieszkały w Kolonii, geograf i kartograf, wydawca i drukarz, znany również jako autor tekstu dzieła Civitates orbis terrarum, wydawanego w latach 1572–1617.

Anton Friedrich Büsching – niemiecki geograf, przyczynił się w znaczącym stopniu do rozwoju tej nauki w II poł. XVIII w., był także teologiem i pedagogiem.

Andreas Cellarius – holendersko-niemiecki kartograf i geograf.

Filip Clüver, niekiedy także: Klüver, łac. Philippus Cluverius – niemiecki geograf okresu odrodzenia, twórca geografii historycznej.

Erich Dagobert von Drygalski – niemiecki geograf, geofizyk i polarnik.

Johann Christoph Friedrich GutsMuths – pedagog niemiecki, nauczyciel geografii i gimnastyki. Jako pierwszy wprowadził do programu szkolnego systematyczne ćwiczenia fizyczne.

Hermann Haack – niemiecki kartograf.

Karl Ernst Haushofer – niemiecki generał, geograf i geopolityk. Jednym z jego studentów był Rudolf Hess, za którego pośrednictwem idee Haushofera oddziałały na ekspansjonistyczną strategię Adolfa Hitlera, aczkolwiek sam Haushofer zaprzeczał, aby kiedykolwiek miał bezpośredni wpływ na rząd nazistowskich Niemiec. Nigdy nie był członkiem partii nazistowskiej, jednak uważany jest za człowieka, który w dużym stopniu przyczynił się do wybuchu II wojny światowej. Znacząco przyczynił się także do zawarcia przymierza paktu antykominternowskiego.

Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von Humboldt – niemiecki przyrodnik i podróżnik, jeden z twórców nowoczesnej geografii, młodszy brat Wilhelma von Humboldta.

Georg Conrad Jung dzięki dokładnym opisom topograficznym zwany Markgrafem von Bayreuth – niemiecki drukarz, malarz, rytownik, geograf i kartograf, wraz z ojcem Johannem Jungiem (1583-1641) twórca pierwszej mapy drogowej Europy Środkowej.

Johann Heinrich Samuel Kiepert – niemiecki geograf i kartograf.

Eilhardus Lubinus, także Eilhard Lubinus – niemiecki matematyk i teolog protestancki, filozof, kartograf, filolog klasycznej greki i łaciny, jak również poeta.

Carl Friedrich Meyer – niemiecki nauczyciel, historyk i geograf.

Heiner Monheim – niemiecki geograf, specjalista w zakresie planowania transportu i planowania przestrzennego, autor licznych publikacji naukowych. Opowiada się za zrównoważonym rozwojem transportu.

Albrecht Penck, niemiecki geograf i geomorfolog. Profesor uniwersytetu w Wiedniu (1885-1906), później w latach (1906-1926) profesor i dyrektor muzeum oceanograficznego w Berlinie. Będąc profesorem wykształcił wielu polskich geografów m.in. Eugeniusza Romera i Stanisława Pawłowskiego. Geografią zajmował się wszechstronnie, najwięcej uwagi poświęcając geomorfologii, a zwłaszcza glacjologii. Był redaktorem seryjnych wydawnictw geograficznych.

Friedrich Ratzel – niemiecki geograf i etnograf. Profesor Wyższej Szkoły Technicznej w Monachium i uniwersytetu w Lipsku. Jego prace wywarły znaczący wpływ na dalszy rozwój geografii.

Ferdinand von Richthofen – niemiecki geolog, geograf, kartograf i badacz Chin.

Carl Ritter – niemiecki geograf, uznawany obok Aleksandra Humboldta za twórcę nowożytnej geografii, zwolennik regionalnego ujmowania zjawisk i studiów porównawczych, pierwszy profesor geografii.

Karl Teodor Sapper – niemiecki podróżnik, archeolog, geograf, etnograf, lingwista.

Carl Theodor Troll – niemiecki geograf, ekolog i podróżnik.

Martin Waldseemüller – niemiecki kosmograf, na którego mapie pojawia się Pacyfik zanim Vasco Núñez de Balboa dotarł nad jego wybrzeże. W dziele Cosmographiae introductio oraz na mapie Universalis Cosmographia z 1507 jako pierwszy użył określenia Ameryka dla nazwania niedawno odkrytego kontynentu na zachodzie.

Max Carl Wilhelm Weber – holendersko-niemiecki zoolog.

Alfred Lothar Wegener – niemiecki geofizyk, znany współcześnie dzięki teorii wędrówek kontynentów, nazywanej też teorią Wegenera.

Martin Zeiller (ur. 17 kwietnia 1589 w Ranten, zm. 6 października 1661 w Ulm, niemiecki pisarz, geograf i tłumacz.