
Petrus Apianus, znany również jako Peter Apianus lub Peter Apian – niemiecki humanista, kartograf, matematyk, astronom; zajmował się miernictwem, a dzięki swym publikacjom, głównie po łacinie, spopularyzował astronomię w Europie.

Hermann Berghaus – niemiecki kartograf, jeden z najczynniejszych współpracowników zakładu geograficznego Justusa Perthesa w Gocie. Kartografii uczył się u swego stryja Heinricha Berghausa.

Georg Braun – niemiecki teolog zamieszkały w Kolonii, geograf i kartograf, wydawca i drukarz, znany również jako autor tekstu dzieła Civitates orbis terrarum, wydawanego w latach 1572–1617.

Caspar Castner lub Kastner – niemiecki jezuita, matematyk, kartograf i misjonarz.

Friedrich David Fuchs – spiskoniemiecki geodeta i leśnik, przedsiębiorca górniczo-hutniczy, współzałożyciel i działacz Węgierskiego Towarzystwa Karpackego, kartograf, publicysta, jeden z najlepszych znawców Wysokich Tatr w XIX w. Autor jednego z pierwszych, a w swoim czasie najobszerniejszego przewodnika turystycznego po tych górach.

Martin Helwig [warianty pisowni: Marcin Helwig, Martin Heilwig] – śląski pedagog i kartograf, autor pierwszej mapy Śląska.

Caspar Henneberger – niemiecki duchowny luterański, historyk i kartograf, związany z Prusami Książęcymi.

Andreas Hindenberg – górnośląski kartograf, twórca najstarszej mapy regionu pszczyńskiego z 1636.

Johann Baptist Homann − rytownik, kartograf, były dominikanin, urzędnik.

Johannes Honterus – saskosiedmiogrodzki humanista, teolog i kartograf.

Georg Conrad Jung dzięki dokładnym opisom topograficznym zwany Markgrafem von Bayreuth – niemiecki drukarz, malarz, rytownik, geograf i kartograf, wraz z ojcem Johannem Jungiem (1583-1641) twórca pierwszej mapy drogowej Europy Środkowej.

Johann Georg Jung – niemiecki drukarz, kartograf, malarz, założyciel wielopokoleniowej pracowni drukarskiej, malarskiej i kartograficznej w Rothenburg ob der Tauber, współautor pierwszej mapy drogowej Europy Środkowej.

Johann Heinrich Samuel Kiepert – niemiecki geograf i kartograf.

Eusebio Francisco Kino – niemiecki uczony, misjonarz, odkrywca i jezuita. Jako misjonarz działał wśród plemion indiańskich żyjących na terenach współczesnego północnego Meksyku i południowej Arizony. Był jednym z pierwszych Europejczyków którzy dotarli do Dolnej Kalifornii. Jego zainteresowania naukowe obejmowały przede wszystkim kartografię, matematykę i astronomię. Stworzył pierwsze, szczegółowe mapy rejonów leżących przy współczesnej granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Jest postacią cenioną zarówno przez Meksykanów jak i Amerykanów. Jego imię nosi wiele ulic, miejscowości i różnych obiektów, ma również swoje pomniki.

Johann Georg Lehmann – niemiecki geodeta i kartograf.

Tobias Conrad Lotter – niemiecki kartograf, grawer i wydawca.

Eilhardus Lubinus, także Eilhard Lubinus – niemiecki matematyk i teolog protestancki, filozof, kartograf, filolog klasycznej greki i łaciny, jak również poeta.

Georg Marggraf – ur. 20 września 1610 w Liebstadt, zm. w styczniu 1644 w São Paulo de Loanda w Angoli – niemiecki przyrodnik, kartograf, botanik, zoolog, astronom i meteorolog.

Tobias Mayer – niemiecki astronom, matematyk i kartograf, odkrywca libracji Księżyca.

Sebastian Münster – niemiecki i szwajcarski hebraista, humanista, kosmograf, geograf i wydawca.

Christian Gottlieb Reichard – niemiecki kartograf.

Georg Joachim von Lauchen, właściwie Georg Joachim Iserin, używał też nazwiska matki de Porris i jego niemieckiego tłumaczenia von Lauchen. Najbardziej znany z przybranego nazwiska Retyk – profesor matematyki z Wittenbergi, kartograf, twórca przyrządów nawigacyjnych i innych, lekarz i nauczyciel.

Jonas Scultetus – kartograf śląski.

Matthäus Seutter – niemiecki kartograf, miedziorytnik i wydawca.

Karl von Spruner lub Karl Spruner von Merz, niemiecki kartograf i uczony.

Carl Vogel – niemiecki topograf i kartograf.

Martin Waldseemüller – niemiecki kosmograf, na którego mapie pojawia się Pacyfik zanim Vasco Núñez de Balboa dotarł nad jego wybrzeże. W dziele Cosmographiae introductio oraz na mapie Universalis Cosmographia z 1507 jako pierwszy użył określenia Ameryka dla nazwania niedawno odkrytego kontynentu na zachodzie.

Christian Friedrich von Wrede – major inżynierii, porucznik pruski, kartograf.