PjongjangW
Pjongjang

Pjongjang, dawniej w formie Phenian – stolica i największe miasto Korei Północnej, położone w zachodniej części kraju, na nizinie nadmorskiej, na wysokości około 85 m n.p.m., nad rzeką Taedong-gang, około 50 km od jej ujścia do Morza Żółtego, główny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju.

Air KoryoW
Air Koryo

Air Koryo – północnokoreańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Pjongjangu, których głównym węzłem jest Port lotniczy Pjongjang-Sunan.

Ambasada RP w PjongjanguW
Ambasada RP w Pjongjangu

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pjongjangu – polska misja dyplomatyczna w stolicy KRLD.

Bitwa pod PjongjangiemW
Bitwa pod Pjongjangiem

Bitwa pod Pjongjangiem – druga co do wielkości bitwa lądowa w trakcie wojny chińsko-japońskiej. Starcie rozegrało się pomiędzy armią japońską a chińską. Siły chińskie liczyły od 13 do 15 tys. żołnierzy armii Beiyang, która przybyła do Pjongjangu 4 sierpnia 1894 roku.

Centralny Ogród Botaniczny w PjongjanguW
Centralny Ogród Botaniczny w Pjongjangu

Centralny Ogród Botaniczny w Pjongjangu – ogród botaniczny w Pjongjangu, z kolekcją liczącą ok. 5 tysięcy gatunków roślin, w tym wieloma drzewami.

Centralny Ogród Zoologiczny w PjongjanguW
Centralny Ogród Zoologiczny w Pjongjangu

Centralny Ogród Zoologiczny w Pjongjangu – ogród zoologiczny w Pjongjangu, jedyne zoo na terenie Korei Północnej. W ogrodzie zgromadzono ponad 5000 zwierząt, przedstawicieli 650 gatunków, przy czym wiele z nich to prezenty podarowane przez głowy innych państw.

ChilsongmunW
Chilsongmun

Chilsongmun, nazwana „Bramą Szczęścia”, „Bramą Miłości”, „Bramą Siedmiu Gwiazd”) – północna brama murów obronnych średniowiecznych fortyfikacji wewnętrznych Pjongjangu, wielokrotnie niszczona i odbudowywana, skarb narodowy Korei Północnej.

Diecezja pjongjańskaW
Diecezja pjongjańska

Diecezja pjongjańska – rzymskokatolicka diecezja w Korei Północnej, Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Changchung w Pjongjangu. Jest sufraganią archidiecezji seulskiej. Obecnie z powodu antyklerykalnej polityki komunistycznych władz tego państwa diecezja nie prowadzi żadnej oficjalnej działalności a Kościół katolicki jest tam prześladowany.

Hotel RyugyŏngW
Hotel Ryugyŏng

Hotel Ryugyŏng, hotel Rjugjong, Budynek 105 – wieżowiec hotelowy w Pjongjangu w stolicy Korei Północnej. Jego nazwa pochodzi od jednej z historycznych nazw miasta. Liczący 105 pięter budynek przy wysokości 330 m i powierzchni użytkowej 360 000 m² jest najlepiej widocznym budynkiem w panoramie miasta oraz największą i najwyższą konstrukcją w kraju.

Katedra Changchung w PjongjanguW
Katedra Changchung w Pjongjangu

Katedra Changchung – nominalna katedra rzymskokatolickiej diecezji pjongjańskiej w dzielnicy Sŏn'gyo w Pjongjangu. Została otwarta w 1988 jako element propagandy, tworzący iluzję wolności religijnej w Korei Północnej. W katedrze nie pracują żadni księża, nabożeństwa są prowadzone przez osoby świeckie wyznaczone przez władze.

Komitet Centralny Partii Pracy KoreiW
Komitet Centralny Partii Pracy Korei

Komitet Centralny Partii Pracy Korei – centralna instancja i naczelny organ kształtowania polityki Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Zatwierdza i kontroluje realizację bieżących kampanii polityczno-ideologicznych, opracowuje i sprawuje pieczę nad polityką i pracą północnokoreańskiego rządu, a także proponuje oraz zatwierdza wszelkie zmiany na najwyższych stanowiskach państwowych KRLD.

Łuk triumfalny w PjongjanguW
Łuk triumfalny w Pjongjangu

Łuk Triumfalny w Pjongjangu – łuk triumfalny zbudowany dla upamiętnienia koreańskiego oporu przeciw Japonii w latach 1925–1945. Został zbudowany w 1982 roku na placu u stóp wzgórza Moran w stolicy Korei Północnej – Pjongjangu. Łuk został wzniesiony dla uhonorowania roli prezydenta Kim Ir Sena w militarnym oporze przeciwko Japonii. Został odsłonięty z okazji 70 urodzin Kim Ir Sena, zbudowany został z 25 500 bloków białego granitu, każdy blok symbolizuje jeden dzień życia Prezydenta.

Mansudae Art StudioW
Mansudae Art Studio

Mansudae Art Studio – pracownia artystyczna w P'yŏngch'ŏnie w Pjongjangu w Korei Północnej. Została ona założona w 1959 i jest jednym z największych ośrodków produkcji artystycznej na świecie, o powierzchni ponad 120 tys. metrów kwadratowych.

Pałac AnhakW
Pałac Anhak

Pałac Anhak – pałac królewski z okresu królestwa Goguryeo z IV–V w. w Pjongjangu, współcześnie stanowisko archeologiczne.

Pałac KŭmsusanW
Pałac Kŭmsusan

Pałac Kŭmsusan – budynek położony w północno-wschodniej części Pjongjangu, który obecnie służy jako mauzoleum dla Kim Ir Sena, założyciela i prezydenta Korei Północnej oraz jego syna i następcy Kim Dzong Ila.

Pjongjang (stacja kolejowa)W
Pjongjang (stacja kolejowa)

Pjongjang – centralna stacja kolejowa w Pjongjangu, w Korei Północnej. Jest to stacja początkowa linii P'yŏngbu i P'yŏngŭi, które zostały wydzielone z linii Kyŏngbu i Kyŏngŭi używanych przed podziałem Korei w celu uwzględnienia zmian w Seulu i Pjongjangu. Linia P'yŏngŭi biegnie od Pjongjangu do Sinŭiju, podczas gdy linia P'yŏngbu teoretycznie biegnie przez Seul i kończy się w Pusan, w praktyce jednak linia kończy się w Kaesŏng. Jest również obsługiwana przez linię P'yŏngnam, która biegnie od Pjongjangu do Namp'o. Oryginalny dwupiętrowy budynek dworca z czerwonej cegły, zbudowany przez Japończyków, został zniszczony w trakcie wojny koreańskiej i został odbudowany w latach 50. XX wieku.

Plac Kim Ir SenaW
Plac Kim Ir Sena

Plac Kim Ir Sena - centralny plac stolicy KRLD, Pjongjangu, nazwany imieniem Kim Ir Sena, prezydenta KRLD, umiejscowiony po zachodniej stronie rzeki Taedong-gang. Plac został otwarty w sierpniu 1954.

Pomnik Ch’ŏllimaW
Pomnik Ch’ŏllima

Pomnik Ch’ŏllima – pomnik na wzgórzu Mansu w stolicy Korei Północnej Pjongjangu przedstawiający mitycznego konia Ch’ŏllima. Powstał, by inspirować społeczeństwo do odbudowy kraju po wojnie koreańskiej (1950–1953).

Pomnik Wyzwolenia (Pjongjang)W
Pomnik Wyzwolenia (Pjongjang)

Pomnik Wyzwolenia – pomnik na wzgórzu Moranbon w stolicy Korei Północnej Pjongjangu w dzielnicy Moranbong na Alei Zwycięstwa upamiętniający poległych żołnierzy radzieckich, którzy brali udział w bitwach o wyzwolenie Korei podczas II wojny światowej.

Pomnik zwycięskiej wojny o wyzwolenie OjczyznyW
Pomnik zwycięskiej wojny o wyzwolenie Ojczyzny

Pomnik zwycięskiej wojny o wyzwolenie Ojczyzny – pomnik znajdujący się w Pjongjangu, odsłonięty w 1993.

Port lotniczy MirimW
Port lotniczy Mirim

Port lotniczy Mirim – port lotniczy położony w mieście Pjongjang - stolicy Korei Północnej. Użytkowany w celach wojskowych.

Port lotniczy Pjongjang-SunanW
Port lotniczy Pjongjang-Sunan

Port lotniczy Pjongjang-Sunan – międzynarodowy port lotniczy położony 24 km na północ od centrum Pjongjangu. Jest największym portem lotniczym Korei Północnej i głównym hubem linii lotniczych Air Koryo.

Tramwaje w PjongjanguW
Tramwaje w Pjongjangu

Tramwaje w Pjongjangu – system komunikacji tramwajowej w stolicy Korei Północnej - Pjongjangu.

Trolejbusy w PjongjanguW
Trolejbusy w Pjongjangu

Trolejbusy w Pjongjangu - sieć komunikacji trolejbusowej działający w Pjongjangu od 1962. System eksploatuje pojazdy wyłącznie produkcji północnokoreańskiej.

Ulica Naukowców Przyszłości w PjongjanguW
Ulica Naukowców Przyszłości w Pjongjangu

Ulica Naukowców Przyszłości, ulica Przyszłych Naukowców – ulica położona między stacją kolejową a rzeką Taedong w Pjongjangu w Korei Północnej, nowy obszar urbanistyczny tego miasta, powstały w czasie 65. rocznicy utworzenia Partii Pracy Korei.

Uniwersytet im. Kim Ir SenaW
Uniwersytet im. Kim Ir Sena

Uniwersytet im. Kim Ir Sena – największa i najbardziej prestiżowa publiczna uczelnia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, znajdująca się w stolicy tego kraju, Pjongjangu.

Wieża Idei DżuczeW
Wieża Idei Dżucze

Wieża Idei Dżucze, zwana też Płomieniem Idei Dżucze – pomnik znajdujący się w Pjongjangu w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Usytuowana jest na południowym brzegu rzeki Taedong-gang, naprzeciw znajdującego się po drugiej stronie tej rzeki Placu Kim Ir Sena. Powstała w 1982, aby upamiętnić 70. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Ceremonia odsłonięcia odbyła się 15 kwietnia 1982, w dniu 70. urodzin „Wielkiego Przywódcy”. Pomysł stworzenia monumentu oficjalnie przypisuje się Kim Dzong Ilowi, jednak wywiady z byłymi północnokoreańskimi urzędnikami zdały się świadczyć przeciwko tej tezie. Nazwa wieży pochodzi od Idei Dżucze, wymyślonej przez Kim Ir Sena mieszanki autarkii, izolacjonizmu, marksizmu-leninizmu i koreańskiego tradycjonalizmu.

Wyższa Szkoła Partyjna im. Kim Ir SenaW
Wyższa Szkoła Partyjna im. Kim Ir Sena

Wyższa Szkoła Partyjna im. Kim Ir Sena (김일성고급당학교) – kluczowa partyjno-polityczna instytucja edukacyjna w KRL-D odpowiedzialna za szkolenie i przygotowywanie kierowniczych kadr Partii Pracy Korei i aparatu państwowego, wchodząca w struktury Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.