William AshleyW
William Ashley

William Henry Ashley – amerykański polityk, traper i pionier.

Władimir AtłasowW
Władimir Atłasow

Władimir Wasiljewicz Atłasow, niekiedy również Władimir Wasiljewicz Otłasow, ros. Владимир Васильевич Атласов – rosyjski podróżnik i odkrywca, handlarz futer, z wyboru Kozak syberyjski.

Félix de AzaraW
Félix de Azara

Félix de Azara y Perera – hiszpański inżynier wojskowy, przyrodnik i człowiek oświecenia. Był bratem dyplomaty José Nicolása.

Nicolas BaudinW
Nicolas Baudin

Thomas-Nicolas Baudin – francuski oficer marynarki, podróżnik i odkrywca.

Vitus BeringW
Vitus Bering

Vitus Jonassen Bering – żeglarz pochodzenia duńskiego w służbie rosyjskiej marynarki, badacz Cieśniny Beringa i Alaski, odkrywca Wysp Komandorskich.

William BlighW
William Bligh

William Bligh – oficer marynarki brytyjskiej, dowódca okrętu HMS „Bounty”, gubernator Nowej Południowej Walii.

Daniel BooneW
Daniel Boone

Daniel Boone – amerykański podróżnik, osadnik i traper. Wytyczył przejście do Kentucky przez Appalachy. W roku 1775 założył osadę Boonesborough. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przyjaciel Simona Kentona i towarzysz broni George’a Rogersa Clarka. Był bohaterem literackim m.in. powieści Jamesa Fenimore Coopera.

Louis Antoine de BougainvilleW
Louis Antoine de Bougainville

Louis Antoine de Bougainville – francuski żeglarz, badacz Oceanii.

James Bruce (podróżnik)W
James Bruce (podróżnik)

James Bruce – szkocki podróżnik i pisarz, który spędził ponad dwanaście lat, podróżując po północnej Afryce i Etiopii.

James CookW
James Cook

James Cook – angielski żeglarz i odkrywca, kartograf, astronom.

Aleksiej CzirikowW
Aleksiej Czirikow

Aleksiej Iljicz Czirikow – rosyjski nawigator i kapitan morski, uczestnik wypraw i badacz Aleutów, Kamczatki i północnej części Oceanu Spokojnego. Uczestniczył w 1. i 2. kamczackiej ekspedycji Vitusa Beringa.

William DampierW
William Dampier

William Dampier – brytyjski żeglarz odkrywca, przyrodnik i zarazem korsarz. Pierwszy Anglik, który zbadał i wyrysował na mapie części Nowej Holandii (Australia) i Nowej Gwinei. Był też pierwszym, który opłynął świat trzy razy.

Francisco Atanasio DominguezW
Francisco Atanasio Dominguez

Francisco Atanasio Domínguez, pochodzący z miasta Meksyk franciszkański ksiądz, misjonarz i odkrywca działający na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Matthew FlindersW
Matthew Flinders

Matthew Flinders – angielski podróżnik i żeglarz, jeden z najbardziej zasłużonych odkrywców swojej epoki. W ciągu swojej zaledwie dwudziestoletniej kariery Flinders żeglował wspólnie z kapitanem Williamem Blighem, okrążył Australię, przeżył zatonięcie statku i był uwięziony jako szpieg. Jako pierwszy zidentyfikował problem jaki stanowił wpływ żelaznych elementów kadłuba statku na kompas i opracował metody zapobiegawcze. Dziełem jego życia jest książka opisująca podróż, odkrycie i opisanie Australii "A Voyage To Terra Australis".

Johann Reinhold ForsterW
Johann Reinhold Forster

Johann Reinhold Forster – duchowny kalwiński i badacz historii naturalnej szkockiego pochodzenia. Zajmował się wczesną ornitologią w Europie i Ameryce Północnej. Wraz z synem Georgiem Forsterem brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Oceanie Spokojnym.

Samuel HearneW
Samuel Hearne

Samuel Hearne – brytyjski podróżnik i odkrywca, autor Journey from the Prince of Wales's Fort in Hudson Buy to the Northern Ocean (1795).

Yves Joseph de Kerguelen-TrémarecW
Yves Joseph de Kerguelen-Trémarec

Yves Joseph de Kerguelen-Trémarec – francuski żeglarz, odkrywca archipelagu nazwanego jego nazwiskiem, Wysp Kerguelena.

Stiepan KraszeninnikowW
Stiepan Kraszeninnikow

Stiepan Kraszeninnikow – rosyjski podróżnik, geograf, botanik i etnograf, badacz Syberii i Kamczatki.

Jean-François de La PérouseW
Jean-François de La Pérouse

Jean-François de La Pérouse, właściwie Jean-François de Galaup comte de La Pérouse – francuski oficer marynarki, żeglarz, odkrywca i naukowiec.

Jean-Baptiste Le Moyne de BienvilleW
Jean-Baptiste Le Moyne de Bienville

Jean-Baptiste Le Moyne de Bienville – francuski kolonizator i odkrywca, syn kolonizatora Kanady Charlesa Le Moyne'a i młodszy brat oficera marynarki Pierre Le Moyne d’Iberville'a, pod którego rozkazami służył jako aspirant w trakcie wojny króla Wilhelma toczonej w latach 1689-1697 na terytorium północnej Kanady.

Alexander Mackenzie (podróżnik)W
Alexander Mackenzie (podróżnik)

Alexander Mackenzie – szkocki kupiec i podróżnik związany z Kanadyjską Kompanią Północno-Zachodnią, jeden z poszukiwaczy Przejścia Północno-Zachodniego.

Archibald MenziesW
Archibald Menzies

Archibald Menzies − szkocki chirurg i botanik.

Karsten NiebuhrW
Karsten Niebuhr

Karsten Niebuhr – niemiecki podróżnik. Najważniejsze jego dokonania dotyczą badań dziejów Mezopotamii oraz pisma klinowego.

François PéronW
François Péron

François Auguste Péron – francuski przyrodnik i odkrywca.

Grigorij SzelichowW
Grigorij Szelichow

Grigorij Iwanowicz Szelichow – rosyjski geograf, nawigator, przemysłowiec i kupiec związany z historią Alaski.

David Thompson (podróżnik)W
David Thompson (podróżnik)

David Thompson – kanadyjski podróżnik i kartograf, badający północno-zachodnie regiony Ameryki Północnej. Uważany jest za najwybitniejszego geografa Kanady. W ciągu 28 lat podroży, przemierzył ponad 90 000 kilometrów przez dzikie, nigdy wcześniej nie badane tereny.

George VancouverW
George Vancouver

George Vancouver − brytyjski oficer Royal Navy, podróżnik i odkrywca. Z pochodzenia Holender.

Samuel WallisW
Samuel Wallis

Samuel Wallis – angielski oficer brytyjskiej marynarki Royal Navy, żeglarz i odkrywca. Jest odkrywcą wyspy Tahiti, archipelagu wysp Towarzystwa i wielu innych wysp na przestrzeni Oceanu Spokojnego.