Grodzisko BorzytuchomW
Grodzisko Borzytuchom

Rezerwat przyrody „Grodzisko Borzytuchom” – rezerwat leśny położony w gminie Borzytuchom w województwie pomorskim. Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, na terenie moreny czołowej o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu. Został ustanowiony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 26,92 ha, natomiast jego otulina liczy 75,77 ha. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu lasu bukowego, torfowiska przejściowego i jeziora lobeliowego oraz charakterystycznej dla nich bioty oraz cennych gatunków fauny i flory.

Rezerwat przyrody Bursztynowa GóraW
Rezerwat przyrody Bursztynowa Góra

Rezerwat przyrody Bursztynowa Góra – rezerwat przyrody nieożywionej, położony na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego, na terenie gminy Kolbudy – w bliskim sąsiedztwie Gdańska. Został utworzony w 1954 r., a zajmuje powierzchnię 5,03 ha. Ochronie podlegają wyeksploatowane wyrobiska kopalni odkrywkowej bursztynu. Wyrobiska, w większości zarośnięte, mają postać lejów, z których największy, w kształcie odwróconego stożka, ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości. W porastającym go drzewostanie dominuje buk.

Gać LeśnaW
Gać Leśna

Gać Leśna – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, na Równinie Sławieńskiej w powiecie słupskim, w gminie Słupsk. Leży w odległości 19,5 km od centrum Słupska.

Gałęzinowo (grodzisko)W
Gałęzinowo (grodzisko)

Grodzisko w Gałęzinowie – grodzisko zlokalizowane na północny wschód od wsi Gałęzinowo w powiecie słupskim, w miejscu, gdzie w czasie jego istnienia był brzeg morza. Powstanie grodziska datowane jest na epokę brązu i wiązane z kulturą łużycką. Spośród wszystkich grodzisk położonych na terenie gminy Słupsk grodzisko w Gałęzinowie uznawane jest za posiadające znaczne walory poznawcze, krajobrazowe i turystyczne. Wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, objęte jest strefą pełnej ochrony archeologiczno-konserwatorskiej.

Hala Targowa w GdańskuW
Hala Targowa w Gdańsku

Hala Targowa – zabytkowa hala z 1896 na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim.

Wielki Młyn w GdańskuW
Wielki Młyn w Gdańsku

Wielki Młyn – średniowieczny zabytkowy młyn wodny na Starym Mieście w Gdańsku. Napędzany był wodami Kanału Raduni.

GłobinoW
Głobino

Głobino – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupsk. Leży przy trasie drogi wojewódzkiej nr 210 Słupsk - Bytów, na granicy Równiny Sławieńskiej i Wysoczyzny Damnickiej.

GockowiceW
Gockowice

Gockowice – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Lokowana w roku 1354 na prawie chełmińskim. Tworzy wspólne sołectwo z pobliskim Objezierzem.

Rezerwat przyrody Grodzisko RunowoW
Rezerwat przyrody Grodzisko Runowo

Rezerwat przyrody Grodzisko Runowo – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Potęgowo w województwie pomorskim. Został ustanowiony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 29,86 ha.

Ścieżka lichenologiczno-kulturowa w LeśnieW
Ścieżka lichenologiczno-kulturowa w Leśnie

Ścieżka lichenologiczno-kulturowa w Leśnie - ścieżka dydaktyczna położona na południe od jeziora Leśno Dolne nad rzeką Niechwaszcz, na obszarze Kaszub zwanym Zaborami. Najbliższymi miejscowościami są Leśno i Zalesie. Na elementach przyrody ożywionej i nieożywionej występuje dobrze rozwinięta lichenoflora.

Łupawa (województwo pomorskie)W
Łupawa (województwo pomorskie)

Łupawa – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Potęgowo przy drodze wojewódzkiej nr 211. W latach 1945-54 i 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Łupawa. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.

MiedziowiecW
Miedziowiec

Miedziowiec (W-5) – wrak statku handlowego typu holk odnaleziony w Zatoce Gdańskiej, cenne stanowisko archeologiczne ze względu na zachowanie dużej ilości ładunku z początku XV wieku. Nazwę zawdzięcza kawałkom miedzi znalezionym na wraku przy jego odkryciu.

Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne (województwo pomorskie)W
Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne (województwo pomorskie)

Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne – rezerwat przyrody nieożywionej utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 15 września 1958 r. Położony jest w południowej części województwa pomorskiego, na terenie Borów Tucholskich, w pobliżu wsi Odry w gminie Czersk. Zarząd nad rezerwatem sprawuje miejscowe Nadleśnictwo Czersk.

Odry (cmentarzysko)W
Odry (cmentarzysko)

Cmentarzysko w Odrach – stanowisko archeologiczne kultury wielbarskiej wiązane z osiedleniem Gotów i Gepidów w pierwszych wiekach n.e. podczas ich wędrówki ze Skandynawii nad Morze Czarne. Cmentarzysko leży na wschodnim brzegu rzeki Wdy w pobliżu wsi Odry. Stanowisko zajmuje 16,91 hektarów na terenie rezerwatu archeologiczno-przyrodniczego "Kamienne Kręgi". Obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów, czasem ze stelą.

Ostrowite (gmina Chojnice)W
Ostrowite (gmina Chojnice)

Ostrowite – wieś sołecka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice.

PortowiecW
Portowiec

Portowiec – wrak statku żaglowego pochodzący z XIX w. znaleziony w pobliżu wejścia do Portu Gdańskiego.

RowokółW
Rowokół

Rowokół – wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n.p.m. na Wybrzeżu Słowińskim, w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino, w odległości 6 km od morza.

RumskoW
Rumsko

Rumsko – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 213. Obecna nazwa stanowi resubstytut późnej nazwy kaszubskiej - wcześniej spotykane formy to Rąbsko, Rumpske (1430), Rumptzke (1469), Rumbptze (1484)

RzucewoW
Rzucewo

Rzucewo – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Położona nad Zatoką Pucką między Redą a Puckiem. Stara osada rybacka i rycerska.

SiodłonieW
Siodłonie

Siodłonie – wieś-wielodrożnica w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce.

Grodzisko w SopocieW
Grodzisko w Sopocie

Grodzisko w Sopocie – wczesnośredniowieczne, datowane na VIII wiek grodzisko w obrębie miasta Sopot, otoczone wałem i fosą, porośnięte bukowym lasem. Funkcjonuje jako skansen archeologiczny będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Starogard GdańskiW
Starogard Gdański

Starogard Gdański – miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu starogardzkiego oraz gminy wiejskiej Starogard Gdański. Miasto leży nad rzeką Wierzycą na Pojezierzu Starogardzkim, należy do nadwiślańsko-pomorskiego regionu Kociewie, jest także jednym z najstarszych miast na Pomorzu.

Trzy RzekiW
Trzy Rzeki

Trzy Rzeki – część wsi Rąb w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo.

UniradzeW
Uniradze

Uniradze – część wsi Smokowo w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca, na Kaszubach, na Pojezierzu Kaszubskim, na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Szwajcarii Kaszubskiej, przy turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich. Wchodzi w skład sołectwa Zgorzałe.

Węgry (województwo pomorskie)W
Węgry (województwo pomorskie)

Węgry – osada popegeerowska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum w pobliżu Nogatu. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi znajduje się rezerwat Parów Węgry.

WęsioryW
Węsiory

Węsiory – wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno, na Pojezierzu Kaszubskim, przy drodze wojewódzkiej nr 228. Siedziba sołectwa Węsiory.

Węsiory (cmentarzysko)W
Węsiory (cmentarzysko)

Cmentarzysko w Węsiorach – cmentarzysko położone ok. 1,5 km na południe od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku znajdują się kręgi kamienne i kurhany.

Wiatrowo (województwo pomorskie)W
Wiatrowo (województwo pomorskie)

Wiatrowo – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Damnica na Pobrzeżu Słowińskim. Wieś jest częścią składową sołectwa Damno.