
Stanislav Broj – czeski rolnik i polityk agrarystyczny, po II wojnie światowej działacz Czechosłowackiej Partii Ludowej, jedna z ofiar stalinowskiego terroru.

Josef Čapek − czeski malarz, pisarz i poeta. Brat pisarza Karla Čapka.

Václav Havel – czeski pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny. Dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji (1989–1992) oraz pierwszy prezydent Czech (1993–2003).

Olga Havlová, ur. Šplíchalová – pierwsza małżonka byłego prezydenta Czech Václava Havla.

Milena Jesenská – czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka, przyjaciółka Franza Kafki, matka Jany Černej.

Vlasta Kálalová di Lotti – czeska biolog i lekarka, specjalizująca się w chorobach tropikalnych i entomologii. W latach 1925–1933 pracowała w Bagdadzie, gdzie leczyła między innymi członków irackiej rodziny królewskiej. Przyczyniła się do rozwoju badań nad chorobami tropikalnymi i poszerzyła kolekcję Muzeum Narodowego w Pradze o rzadkie okazy egzotycznych owadów.

Rudolf Kirchschläger – austriacki prawnik, polityk i dyplomata, minister spraw zagranicznych w latach 1970–1974, prezydent Austrii w latach 1974–1986.

Henry Kissinger, właśc. Heinz Alfred Kissinger – amerykański polityk i dyplomata, profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Za swój wkład podczas negocjacji w czasie konfliktu w Wietnamie otrzymał w 1973 Pokojową Nagrodę Nobla. Człowiek Roku tygodnika „Time” w 1972.
Václav Klaus – czeski polityk, ekonomista i nauczyciel akademicki. Deputowany, minister i wicepremier w rządzie federacji, przewodniczący Forum Obywatelskiego (OF), założyciel i lider Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), w latach 1992–1998 premier Czech, od 1998 do 2002 przewodniczący Izby Poselskiej, w latach 2003–2013 prezydent Republiki Czeskiej.

František Kriegel – czechosłowacki lekarz i polityk komunistyczny, działacz reformatorskiego skrzydła KPCz w okresie Praskiej Wiosny.

Rafael Jeroným Kubelík – czeski dyrygent i kompozytor.

Juscelino Kubitschek de Oliveira – brazylijski polityk, prezydent kraju w latach 1956-1961.

Josef Lux – czeski polityk i inżynier rolnictwa, w latach 1990–1998 przewodniczący Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-ČSL), od 1992 do 1998 wicepremier i minister rolnictwa.

Oto Mádr – czeski kapłan i teolog katolicki, redaktor naczelny czasopisma teologicznego Teologické texty, niekwestionowany autorytet duchowy w czeskim Kościele.
Václav Malý – czeski biskup rzymskokatolicki, rzecznik Karty 77, obrońca praw człowieka, biskup pomocniczy praski od 1997.

Jan Masaryk, również Jan Garrigue Masaryk – czechosłowacki dyplomata i polityk socjaldemokratyczny, minister spraw zagranicznych Czechosłowacji w latach 1940–1948, ambasador Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii w okresie 1925–1938, wolnomularz; syn Tomáša Garrigue Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji.

Jan Opletal – student medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze. Zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie patriotycznej demonstracji w czasie niemieckiej okupacji Czechosłowacji.

Karel Schwarzenberg, cz. Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, niem. Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg – czeski polityk, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie Czechosłowacji, minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej w latach 2007–2009 oraz 2010–2013, założyciel i lider partii TOP 09, od 1979 głowa arystokratycznego domu Schwarzenbergów, kandydat w wyborach prezydenckich w 2013.
Anna Magdalena Schwarzová – czeska zakonnica, karmelitanka bosa, prześladowana przez reżim komunistyczny w Czechosłowacji.

Tomáš Špidlík SJ – czeski duchowny katolicki, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego, jezuita, teolog zaangażowany w dialog katolicyzmu z prawosławiem, historyk duchowości chrześcijańskiego Wschodu, znawca teologii prawosławnej.

Dominik Tatarka – słowacki prozaik, publicysta, scenarzysta i tłumacz.

Pavel Tigrid, urodzony jako Pavel Schönfeld – czeski dziennikarz, polityk i publicysta.

František Tomášek – czeski duchowny rzymskokatolicki, kardynał, 34. arcybiskup metropolita Pragi.

Ján Ursíny – słowacki i czechosłowacki polityk, parlamentarzysta.

Ludvík Vaculík – czeski prozaik, dziennikarz, felietonista i publicysta.

Miloslav Vlk – czeski duchowny katolicki, 35. arcybiskup metropolita Pragi i prymas Czech i Moraw (1991–2010), kardynał, członek ruchu Focolari.

Nicholas George Winton – Brytyjczyk, w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Winton znalazł domy dla dzieci. Operację, w której wziął udział, określa się mianem czeskiego kindertransportu. Prasa w Wielkiej Brytanii określiła go mianem "brytyjskiego Schindlera". Udział Wintona w ratowaniu Żydów pozostawał nieznany nawet dla najbliższych aż do roku 1988, kiedy jego żona odnalazła na strychu zapiski i dokumenty z tamtego okresu.
Miloš Zeman – czeski polityk, w latach 1993–2001 przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, od 1996 do 1998 przewodniczący Izby Poselskiej, premier Czech w latach 1998–2002, od 8 marca 2013 prezydent Republiki Czeskiej.

ks. Josef Zvěřina – katolicki kapłan, teolog i filozof, sygnatariusz Karty 77.