
Abu Musa – wyspa w Zatoce Perskiej. Populacja to ok. 2 tysięcy ludzi.

Aksai Chin – część Wyżyny Tybetańskiej, leżąca na wschód od gór Karakorum. Rejon sporny o powierzchni 38 000 km², pomiędzy Chinami a Indiami. Jest administrowany przez Chiny, dla Hindusów stanowi jednakże część indyjskiego Kaszmiru. Znajduje się tutaj najwyżej położona słona pustynia świata. Rejon dziki i słabo zaludniony.
Arcwaszen – miejscowość we wschodniej Armenii, należąca do prowincji Gegharkunik, będąca enklawą na terytorium Azerbejdżanu. Od 1992 roku, gdy podczas wojny o Górski Karabach miasto zostało zdobyte przez wojska azerbejdżańskie, Arcwaszen pozostaje pod okupacją tego kraju.

Arunachal Pradesh – region administrowany przez Indie jako stan. Graniczy ze stanami Asam i Nagaland na południowym wschodzie. Na wschodzie graniczy z Birmą, na zachodzie z Bhutanem, a na północy z Chinami. W stanie Arunachal Pradesh odkryto język koro.

Cypr Północny, właściwie Turecka Republika Cypru Północnego – państwo nieuznawane zajmujące północną część wyspy Cypr zamieszkiwaną przez ludność turecką. Obejmuje 25% ludności i 36% terytorium wyspy.

Dokdo – grupa wysp na Morzu Japońskim składająca się z ok. 90 wysepek i raf, z których największe wyspy to Seodo i Dongdo. Wszystkie wysepki i rafy zajmują łączną powierzchnię 18,745 ha – a najwyższy ich wierzchołek wznosi się na 169 m n.p.m. Wyspy administracyjnie należą do południowokoreańskiej prowincji Gyeongsangbuk-do i znajdują się 87 km od wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Wyspy mają tylko 1 stałą mieszkankę, lecz dzięki stałemu połączeniu promowemu odwiedza je około 2 tys. turystów rocznie.

Dongsha Qundao – niewielki archipelag położony na Morzu Południowochińskim. Obecnie administrowany przez Republikę Chińską (Tajwan). Pretensje do tego terytorium, dającego kontrolę nad głównymi szlakami żeglugowymi i dostęp do bogatych zasobów podmorskich, wysuwają także Chińska Republika Ludowa, Wietnam, Filipiny, Malezja i Indonezja.

Dżammu i Kaszmir – region leżący na pograniczu północnych Indii, Pakistanu oraz Chin. Obejmuje tereny górskie południowo-wschodniej części Karakorum, Kotlinę Kaszmirską oraz doliny rzek Indus i Ćenab, leżące w zachodnim krańcu masywu Himalajskiego. Geograficznie i historycznie składa się z 4 regionów:Kaszmir Dżamm Ladakh Gilgit-Baltistan

Habomai – grupa niewielkich wysp, które są częścią sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Japonią.

Hatay – prowincja (il) w pd.-wsch. Turcji, nad zatoką Aleksandretty, granicząca z Syrią. 5,5 tys. km², 1,5 mln mieszkańców (2015). Siedzibą władz jest Antiochia Syryjska, inne większe miejscowości to Aleksandretta, Samandagi, Reyhanli, Kirikhan. Wydobycie rudy żelaza, korytarz komunikacyjny na szlaku z Turcji na południe - do Syrii i Libanu. Mieszana ludność - głównie Turcy, Arabowie i Ormianie. Wśród Arabów wyraźny jest quasi-narodowościowy podział na grupy wyznaniowe - alawitów (większość) i sunnitów.

Imia – grupa dwóch bezludnych wysp na Morzu Egejskim, w myśl traktatów i kolejnych umów międzynarodowych, w granicach Grecji. Od końca XX w. stanowią przedmiot roszczeń Turcji, określającej je jako swoje wody terytorialne.

Iturup – największa wyspa w archipelagu Kuryli.

Kaszmir – jeden z 4 regionów Dżammu i Kaszmiru. Od 1948 roku podzielony pomiędzy Indie i Pakistan.
Kərki – enklawa Azerbejdżanu w terytorium Armenii, w prowincji Ararat, administracyjnie przynależąca do rejonu Sədərək, okupowana przez Armenię od czasu konfliktu o Górski Karabach. Miejscowość została zaatakowana i przejęta przez Armenię w nocy z 19 na 20 stycznia 1990. Przez Kərki przebiega główna droga, łącząca północną i południową część Armenii. Wieś jest w większości zamieszkana przez lokalnych Ormian i uchodźców z Azerbejdżanu. Jej nazwa została zmieniona przez armeński rząd na Tigranaszen.

Kunaszyr – wyspa w archipelagu Kuryli. Cieśnina Kunaszyrska oddziela ją od japońskiej wyspy Hokkaido. Jest to jedna z wysp stanowiących przedmiot sporu między Rosją i Japonią.

Limbang – miasto i jeden z 11 dystryktów, na które podzielony jest malezyjski stan Sarawak. Dystrykt ma powierzchnię 3978 km², według danych ze spisu ludności z 2000 roku zamieszkiwało go 42 600 mieszkańców. Teren ten został anektowany przez Jamesa Brooke i wcielony do Sarawaku w 1890, poprzednio należał do Brunei. Sułtanat Brunei do dziś kwestionuje legalność tej aneksji i wysuwa roszczenia o zwrot dystryktu pod adresem Malezji. Stolica dystryktu leży nad rzeką o tej samej nazwie. Dystrykt Limbang dzieli terytorium Brunei na dwie części – wschodnią i zachodnią.

Linia dziewięciu kresek lub linia dziewięciu kropek − linia demarkacyjna na terenie Morza Południowochińskiego wyznaczająca zakres chińskich (ChRL) roszczeń terytorialnych odnośnie do wysp położonych na tym akwenie i obejmująca ponad 80% lub 90% Morza Południowochińskiego. Ze względu na przebieg, jej kształt kojarzy się z krowim językiem, w szczególności w Wietnamie nazywana jest linią krowiego języka.

Lodowiec Siachen - lodowiec w paśmie Karakorum, na granicy Pakistanu i Indii w Kaszmirze. Ma długość 71 km, co czyni go najdłuższym lodowcem Karakorum i drugim pod względem długości, po lodowcu Fedczenki, lodowcem niepołożonym w strefie biegunowej. Spływa z wysokości 5753 m do wysokości 3620 m. Rejon lodowca jest tak gęsto pokryty lodowcami, że nazywany jest Trzecim Biegunem.

Morze Japońskie jest morzem przybrzeżnym zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczonym przez japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz rosyjską wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i kontynentalną Rosję od zachodu.

New Moore lub South Talpatti − nieistniejąca już wyspa, terytorium sporne pomiędzy Indiami i Bangladeszem.

Northern Limit Line (NLL) – sporna linia demarkacyjna na Morzu Żółtym, rozdzielająca Koreę Północną i Południową, stanowiąca de facto granicę pomiędzy oboma krajami.
Spratly, wyspy Spratly, Spratleje, Wyspy Spratly’ego – grupa około 100 małych obiektów fizjogeograficznych położonych na Morzu Południowochińskim, mniej więcej w jednej trzeciej odległości między filipińską wyspą Palawan a południowym wybrzeżem Wietnamu.

Strefa Neutralna między Irakiem a Arabią Saudyjską, Strefa Neutralna między Arabią Saudyjską a Irakiem, Saudyjsko-Iracka Strefa Neutralna – obszar bezpaństwowy o powierzchni 7044 km² na Półwyspie Arabskim położony między terytoriami Iraku i Arabii Saudyjskiej, stykający się z granicami: kuwejcko-saudyjską i kuwejcko-iracką.
Szykotan – wyspa w archipelagu Kuryli. Cieśnina Szpanberga dzieli ją od wysp Habomai, położonych u wybrzeża japońskiej wyspy Hokkaido.

Kuryle, Wyspy Kurylskie – wulkaniczny archipelag na Oceanie Spokojnym, stanowiący część obwodu sachalińskiego Federacji Rosyjskiej, zlokalizowany pomiędzy japońską wyspą Hokkaido i półwyspem Kamczatka, składający się z 56 wysp o łącznej powierzchni 10 355,61 km². Pierwotnie zamieszkany przez Ajnów. W 2010 liczący 19 434 mieszkańców.

Wyspy Paracelskie – grupa małych wysp położonych na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu.

Wyspy Senkaku – grupa niewielkich, bezludnych wysepek, usytuowana na Morzu Wschodniochińskim, ok. 170 km na wschód od Tajwanu i 160 km na północ od wysp Yaeyama. Łączna powierzchnia wysp wynosi ok. 7 km².

Wzgórza Golan – górzysty region o powierzchni 1800 km², zlokalizowany na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu. Jego przynależność państwowa jest sporna pomiędzy Izraelem, a Syrią. Od czasu wojny sześciodniowej (1967) i wojny Jom Kipur (1973) w większości de facto znajduje się pod władzą państwa żydowskiego. Na Wzgórzach Golan istnieje 19 moszawów i 10 kibuców. Pod względem administracyjnym Izrael zalicza je do Dystryktu Północnego, natomiast Syria do części muhafazy Al-Kunajtira.

Zhongsha Qundao – grupa podwodnych raf i mielizn tworzących zatopiony atol na Morzu Południowochińskim, na wschód od Wysp Paracelskich. Całkowita powierzchnia atolu wynosi 6448 km². Najgłębszy punkt leży ok. 100 m p.p.m., natomiast najwyższy punkt znajduje się na wysokości 9,2 m p.p.m. Zewnętrzny pierścień atolu ma średnio 5 km szerokości.