
Anlage Süd – kwatera główna Adolfa Hitlera (Führerhauptquartier) w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie w województwie podkarpackim, zbudowana w czasie II wojny światowej.

Atomowa Kwatera Dowodzenia – nieczynny obiekt wojskowy, zlokalizowany w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w Laskach, w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Ten niedokończony obiekt miał służyć jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.

Brama Krakowska – nieistniejąca obecnie brama w murach miejskich Żor. Znajdowała się w okolicach obecnej ulicy Dolne Przedmieście i była jedną z dwóch bram miejskich – drugą była Brama Cieszyńska (Górna). Istniała w 1345 roku, podczas oblężenia miasta przez Kazimierza Wielkiego. Po pożarze miasta w 1806 roku Brama została rozebrana, a cegły z niej pochodzące wykorzystano do odbudowy domów. Obecnie jej miniaturowa rekonstrukcja znajduje się na rondzie u zbiegu ulic: Dolne Przedmieście, Szerokiej, Biskupa, Dworcowej i Pszczyńskiej.

Brama Lidzbarska w Bartoszycach – jedyna zachowana pozostałość murów miejskich, wybudowana w 1468 w stylu gotyckim, kilkukrotnie przebudowywana. Jedna z dominant w panoramie miasta.

Brama Odrzańska – brama w systemie fortyfikacji miasta Brzeg. Wybudowana według późnorenesansowego projektu Bernarda i Petera Niuron, architektów włoskich, w roku 1595. Znajdowała się pierwotnie przy bastionie broniącym zamek brzeski od strony Odry. Ostatnia architektoniczna pozostałość po twierdzy brzeskiej.
Brama Opatowska – gotycka brama wjazdowa z 2 poł. XIV w. w Sandomierzu. Zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. W XVI w. została zwieńczona renesansową attyką ufundowaną przez sandomierskiego lekarza Stanisława Bartolona.

Brama Portowa, hist. niem. Berliner Tor – jedna z bram miejskich Szczecina, zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Brama Targowa w Elblągu – jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.

Brama Uściłuska, Uściługska Klasztorna, Bazyliańska, Zamkowa - brama zamkowa wchodząca w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Jest to najstarsza budowla miasta. Jest ona jedynym zachowanym w całości obiektem będącym częścią dawnych obwarowań miejskich. Została zbudowana w 1616 r. Pełniła funkcję obronną. Przebiegał nią trakt prowadzący do Uściługa nad Bugiem. Przebudowano ją w połowie XVIII wieku nadając wystrój barokowy.

Brama wodna (furta) – otwór w średniowiecznych murach miejskich lub budowla bramna, umieszczana w murach miast portowych, umożliwiająca dostęp do nich od strony wody.
Brama Wybrańców, zwana również „Wartą” − powstała w 1687 roku, najstarsza zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w południowo-zachodniej części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku. Wzniesiona została przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku, Baltazara Promnitza, w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym przez fosę. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie „wybrańcami”. Pszczyńscy „wybrańcy” strzegli zamku do 1875 roku.

Bunkier przy placu Strzegomskim – cylindryczny wolno stojący schron przeciwlotniczy znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Legnickiej, koło placu Strzegomskiego. Swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza właśnie temu placowi. Zaprojektowany został przez znanego wrocławskiego projektanta Richarda Konwiarza - niemieckiego architekta, autora projektu m.in. Stadionu Olimpijskiego. Schron zachował się do dziś w stanie dobrym, nie doznając większych uszkodzeń ani w czasie walk o Festung Breslau, ani też w czasie ponad sześćdziesięcioletniej eksploatacji po wojnie, kiedy pełnił funkcję magazynu.

Gród Pobiedziska – rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu piastowskiego i wystawa machin oblężniczych, zlokalizowane w Pobiedziskach, na Szlaku Piastowskim. Sąsiaduje bezpośrednio z pobiedziskim skansenem miniatur.

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek”, położony w lesie obok wsi Konewka.

Koszary w Szprotawie, zlokalizowane na północny zachód od centrum miasta Szprotawa, pomiędzy ulicami: Koszarowa, Kopernika, Słowackiego, Podgórna.
Kwatera Himmlera kryptonim „Hochwald” – była zlokalizowana w lesie na Mazurach, tuż przy Pozezdrzu, na północny wschód od centrum tej miejscowości. Obok kwatery biegła linia kolejowa Giżycko – Węgorzewo. Położenie przy linii kolejowej ułatwiało dowóz materiałów budowlanych.

Mamerki – stanowisko dowodzenia Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach kryptonim „Anna”.

Linia obrony Krzyżowa-Przyborów – polskie umocnienie obronne w rejonie Beskidu Żywieckiego, zbudowane przed II wojną światową. Celem budowy tych umocnień miała być ochrona granic II RP przed agresją III Rzeszy. Miały bronić drogi z Przełęczy Glinne w kierunku Żywca.

Linia (Pozycja) Środkowej Odry – zespół około 650 jednokondygnacyjnych żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych wyposażonych w liczne pancerze forteczne. Zbudowane zostały w latach 1928–1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Oprócz betonowych umocnień wybudowano także setki schronów drewniano-ziemnych, betonowych stanowisk karabinów maszynowych, okopy, rowy przeciwpancerne i umocnione stanowiska artylerii. Rejony mostów otoczono zasiekami z drutu kolczastego i założono pola minowe. Oprócz zasadniczej linii obrony powstały także fortyfikacje przedpola i umocnione przyczółki mostowe na prawym brzegu Odry, a także fortyfikacje tyłowe na Linii Bobru – tzw. „Rygiel Bobru”.

Odwach w Poznaniu – budynek odwachu na Starym Rynku w Poznaniu powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787 według projektu warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera, w stylu klasycystycznym. Budowę sfinansował starosta generalny Wielkopolski – Kazimierz Raczyński. Służył jako siedziba dla straży miejskiej, a później policji.
Schron przeciwlotniczy na Winogradach – jeden z trzech naziemnych schronów przeciwlotniczych, zaprojektowanych przez Niemców w 1941 dla Poznania. Znajduje się na osiedlu Kosmonautów, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Nowe Winogrady Wschód w dzielnicy Winogrady.

Pozycja Trzcielska – umocnienia niemieckie wzniesione w latach 1937-39 i 1944, które powstały w celu powstrzymania ewentualnego ataku z marszu na pozycje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania – podziemny schron dla władz miasta Poznania z okresu zimnej wojny, obecnie udostępniane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Schron bierny Regelbau 502 w Piszu – schron bierny w Piszu, pierwszy na świecie i jedyny w Polsce schron typu Regelbau 502. Został wybudowany w 1939 roku. Będąc głównym schronem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych pełnił funkcję stanowiskia dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków. Po renowacji wewnątrz schronu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania.

Schron bojowy w Piszu – schron bojowy typu 107a w Piszu. Został wybudowany w 1939 roku, mieści się przy ulicy św. Wojciecha. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków.

Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej.

Tunel schronowy w Strzyżowie – zbudowany w czasie II wojny światowej, podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Żarnowską Górą w Strzyżowie w województwie podkarpackim. Wchodził on w skład kwatery głównej Hitlera (Führerhauptquartier) "Anlage Süd" w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie.

Węgierska Górka – wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Wilczy Szaniec – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.