
Albulapass lub Pass da l'Alvra – przełęcz w pasmie Albula-Alpen, części Alpach Retyckich położona na wysokości 2315 m n.p.m. Leży w Szwajcarii, w kantonie Gryzonia. Przełęcz ta łączy La Punt-Chamues-ch w dystrykcie Albula na południu z Alvaneu w dystrykcie Maloja na północy.

Przełęcz San Bernardino – jedna z przełęczy Alp Lepontyńskich usytuowana w kantonie Gryzonia w Szwajcarii.

Berninapass lub Passo del Bernina – alpejska przełęcz położona na terenie Szwajcarii, w kantonie Gryzonia. Dociera tutaj droga główna nr 27 z Sankt Moritz. Na przełęczy znajdują się jeziora Lago Bianco, Lej Nair i Lej Pitschen. Łączy miejscowość Samedan w dystrykcie Maloja na północy z Poschiavo w dystrykcie Bernina na południu. Przełęcz leży po wschodniej stronie Piz Bernina.

Col du Marchairuz – przełęcz w szwajcarskich górach Jura, w kantonie Vaud.

niem. Fimberpass, rom. Cuolmen d'Fenga - przełęcz w Alpach Retyckich oddzielająca Silvrettę od Masywu Samnaun. Leży w Szwajcarii, w kantonie Gryzonia na wysokości 2608 m n.p.m.
Col du Grand Ferret – przełęcz w Alpach Zachodnich, w grzbiecie rozdzielającym dorzecze Rodanu na północy od dorzecza Dora Baltea na południu i stanowiącym tu granicę państwową szwajcarsko-włoską.

Przełęcz Flüela – zlokalizowana na wysokości 2383 m n.p.m. szwajcarska przełęcz w Alpach Retyckich. Przez przełęcz biegnie droga nr 28 łącząca Davos z Susch. Oddziela szczyt Flüela Schwarzhorn od Flüela Weisshorn.

Col de la Forclaz - przełęcz w zachodniej Szwajcarii, w kantonie Valais, w dystrykcie Martigny. Leży na wysokości 1527 m n.p.m. w Alpach Pennińskich, blisko granicy z Francją. Przez przełęcz przebiega droga łącząca Finhaut z Martigny. Droga ta biegnie dalej przez granicę z Francją i przełęcz Col des Montets do Chamonix-Mont-Blanc.

Przełęcz Furka - przełęcz położona na wysokości 2436 m n.p.m., na granicy szwajcarskich kantonów Valais i Uri. Oddziela ona Alpy Lepontyńskie od Alp Berneńskich. Przełęcz Furka łączy miejscowość Realp w kantonie Uri na północnym wschodzie z Oberwaldem w kantonie Valais na południowym zachodzie.

Gemmi – przełęcz w Alpach Berneńskich na wysokości 2314 m n.p.m. Przełęcz ta łączy Kandersteg w kantonie Berno na północy z Leukerbad w kantonie Valais na południu. Przełęcz ta wciśnięta jest między Daubenhorn a Rinderhorn. Tuż poniżej poziomu przełęczy znajduje się jezioro Daubensee.

Grimsel - przełęcz w Alpach Berneńskich na wysokości 2165 m n.p.m. Przełęcz ta łączy Innertkirchen w kantonie Berno na północy z Gletsch w kantonie Valais na południu. Niedaleko przełęczy znajdują się źródła Rodanu, w okolicach lodowca Rhonegletscher.
Jaun – przełęcz w Alpach Berneńskich w Szwajcarii.

Julierpass – położona na wysokości 2284 m n.p.m. przełęcz alpejska w kantonie Gryzonia w Szwajcarii. Przez przełęcz przebiega europejski dział wodny. Spod przełęczy wypływa w kierunku wschodnim i południowym strumień Ovel da Lagrev.

Jungfraujoch - przełęcz w Alpach Berneńskich, między szczytami Mönch a Jungfrau. Znajduje się na niej wielki ośrodek turystyczny z hotelem, kilkoma restauracjami, sklepami i tarasami widokowymi. Dociera tu także najwyższa w Europie kolejka zębata (Jungfraubahn) – jej końcowa stacja znajduje się na wysokości 3454 m n.p.m. Ponad przełęczą, na wysokości 3571 m n.p.m. znajduje się obserwatorium astronomiczne Sphinx.

Klausenpass - przełęcz w Alpach Glarneńskich położona na wysokości 1952 m n.p.m. Leży w Szwajcarii, w kantonie Uri, blisko granicy z kantonem Glarus. Przełęcz ta łączy Altdorf w kantonie Uri na zachodzie z Linthal w kantonie Glarus na wschodzie.

Lötschberg lub Lötschenpass - przełęcz w Alpach Berneńskich na wysokości 2690 m n.p.m. Przełęcz ta łączy Kandersteg w kantonie Berno na północy z Ferden w kantonie Valais na południu. Przełęcz oddziela Balmhorn na zachodzie od Hockenhorn na wschodzie. Na przełęcz nie prowadzi żadna droga dostępna dla samochodów, ale pod przełęczą wydrążono tunel - Lötschbergtunnel.

Przełęcz Lukmanier – przełęcz w Alpach Lepontyńskich położona na wysokości 1915 m n.p.m. Leży w południowej Szwajcarii, na granicy kantonów Gryzonia i Ticino blisko granicy z Włochami. Przełęcz ta łączy miejscowość Biasca w dystrykcie Riviera na południu z miejscowością Disentis/Mustér w dystrykcie Surselva na północy.

Przełęcz Maloja – alpejska przełęcz w Szwajcarii, na trasie z włoskiej miejscowości Chiavenna do szwajcarskiej Silvaplany w kantonie Gryzonia.

Przełęcz Nufenen - przełęcz w Alpach Lepontyńskich położona na wysokości 2478 m n.p.m. Leży w południowej Szwajcarii, na granicy kantonów Valais i Ticino blisko granicy z Włochami. Przełęcz ta łączy miejscowość Ulrichen w dystrykcie Goms na zachodzie z miejscowością Airolo w dystrykcie Leventina na wschodzie.

Przełęcz Oberalp – przełęcz na wysokości 2046 m n.p.m. Oddziela ona Alpy Glarneńskie od Alp Lepontyńskich. Leży w Szwajcarii i łączy miejscowość Disentis w Gryzonii z Andermatt w kantonie Uri.

Przełęcz Forno – przełęcz w Alpach Retyckich zlokalizowana we wschodniej Szwajcarii. Znajduje się na wysokości 2149 m n.p.m. Przez przełęcz przebiega droga nr 28 łącząca Zernez z Tschierv w dystrykcie Inn.

San Jorio - przełęcz położona na wysokości 2014 m n.p.m., na granicy Szwajcarii i Włoch. Oddziela ona Alpy Lepontyńskie od Prealp Lugańskich. Przełęcz San Jorio łączy szwajcarską miejscowość Bellinzona w dystrykcie Bellinzona na północnym zachodzie z włoską miejscowością Gravedona w prowincji Como na południowym wschodzie.
Grosse Scheidegg - przełęcz w Alpach Berneńskich, między szczytami Wetterhorn a Schwarzhorn. Przez przełęcz przebiega droga, lecz dostępna jest tylko dla autobusów. Grosse Scheidegg łączy Grindelwald na południowym zachodzie z Meiringen na północnym wschodzie.

Kleine Scheidegg - przełęcz w Alpach Berneńskich, między szczytami Eiger a Lauberhorn. Przez przełęcz przebiega linia kolejowa (Wengernalpbahn) łącząca Grindelwald z Lauterbrunnen. Na tej przełęczy można się także przesiąść do kolejki Jungfraubahn prowadzącej na przełęcz Jungfraujoch. Znajdują się tu hotele oraz stacja kolejowa. W zimie przełęcz jest centrum sportów zimowych pomiędzy Wengen a Grindelwaldem.

Septimer - przełęcz Alpach Retyckich, położona na wysokości 2310 m n.p.m. Oddziela pasmo Albula od pasma Oberhalbstein. Leży w Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, blisko granicy z Włochami. Przełęcz ta łączy miejscowość Casaccia na południu z Bivio na północy.
Przełęcz Simplon – przełęcz położona 2005 m n.p.m. u podnóża szczytu Staldhorn w masywie Weissmies w Alpach Pennińskich. Stanowi umowną granicę między Alpami Pennińskimi i Alpami Lepontyńskimi. Biegnie przez nią drogowa trasa europejska.

Splügenpass lub Passo dello Spluga – przełęcz położona na wysokości 2113 m n.p.m., na granicy Szwajcarii i Włoch. Oddziela ona Alpy Lepontyńskie od Alp Retyckich. Splügenpass łączy szwajcarską miejscowość Splügen na północy z włoską miejscowością Chiavenna na południu.

Wielka Przełęcz Świętego Bernarda – przełęcz w Alpach Pennińskich, w głównym alpejskim grzbiecie wododziałowym, na granicy Włoch i Szwajcarii. Przez przełęcz przechodzi droga łącząca dolinę Rodanu na północy i dolinę Dora Baltea na południu.

Przełęcz Świętego Gotarda – jedna z najbardziej znanych przełęczy alpejskich. Położona w południowo-wschodniej Szwajcarii, w Alpach Lepontyjskich, łączy doliny rzek Ticino i Reuss. Jest jedną z najniżej położonych przełęczy w Alpach, znajduje się na wysokości 2108 metrów n.p.m., dzięki czemu da się ją pokonać o każdej porze roku.

Przełęcz Umbrail - przełęcz położona na wysokości 2503 m n.p.m., na granicy Szwajcarii i Włoch. Oddziela ona Alpy Livigno od Masywu Ortleru. Przełęcz Umbrail łączy szwajcarską miejscowość Santa Maria Val Müstair na północy z włoską miejscowością Bormio na południu.