
Cmentarzysko szkieletowe w Dziekanowicach – wczesnośredniowieczne (XI-wieczne) cmentarzysko zlokalizowane na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Giecz – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Dominowo leżąca nad Moskawą. Jeden z najstarszych i najważniejszych ośrodków grodowych wzniesiony około 865 roku, związany z początkami państwa polskiego, który typuje się na prawdopodobną siedzibę rodową pierwszych Piastów.
Grodzisko w Glinnie – późnośredniowieczne grodzisko zlokalizowane w Glinnie w powiecie wągrowieckim.
Grodzisko Sulimira - zabytek archeologiczny zlokalizowany pośród śródleśnych łąk kompleksu leśnego Las Miejski, należącego do Dąbrów Krotoszyńskich, około 3 km na północny zachód od Sulmierzyc.
Grzybowo – wczesnośredniowieczne grodzisko w Grzybowie, 7 km na północny wschód od miasta Wrześni, zlokalizowane w południowej części wsi zwanej Rabieżyce. Od 1997 wchodzi w skład Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jako Oddział Rezerwat Archeologiczny – Gród w Grzybowie.

Grodzisko w Jarantowie – grodzisko zlokalizowane około półtora kilometra na północny wschód od wsi Jarantów, w dolinie Czarnej Strugi, na wschód od drogi polnej do Filutowa i Jarantowa-Kolonii.
Kakulin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki. W skład sołectwa Kakulin wchodzi także wieś Nadmłyn.

Cmentarzysko w Kiekrzu – podkloszowe cmentarzysko zlokalizowane w Kiekrzu na terenie obecnego klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Kowalewko – niewielka wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Oborniki.

Grodzisko w Koziegłowach – grodzisko zlokalizowane na wyspie jeziora Koziegłowskiego, w gminie Kleczew, w pobliżu wsi Koziegłowy, na południe od zabudowań Janowa.
Łekno – wieś pałucka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wągrowiec, przy drodze wojewódzkiej nr 251. Łekno jest położone nad brzegiem Jeziora Łekneńskiego, na północny wschód od Wągrowca.
Łobżenica – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łobżenica. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.

Małachowo-Złych Miejsc – wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo.
Ninino – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Ryczywół. W Nininie znajduje się stanowisko archeologiczne - wczesnośredniowieczne grodzisko. Jest trudno dostępne, leży w lesie daleko od zabudowań.

Grodzisko w Ociążu – wczesnośredniowieczne grodzisko wklęsłe, lokalnie zwane Lisią Góra. W niemieckich publikacjach często określane jako Alte Schanze.
Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii.

Cmentarzysko na Głównej – cmentarzysko lub zespół cmentarzysk zlokalizowany na Głównej w Poznaniu, po wschodniej stronie ulicy Smolnej. Pochodzi z wczesnej epoki żelaza.

Cmentarzysko na Psarskiem – cmentarzysko zlokalizowane w lesie na Psarskiem w Poznaniu, na szczycie niewielkiego wzgórza w widłach ulic Słupskiej i Koszalińskiej.
Cmentarzysko na Śródce w Poznaniu – wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe zlokalizowane w Poznaniu na terenie Śródki.
Cmentarzysko przy ul. Wodnej w Poznaniu – wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe zlokalizowane w Poznaniu na terenie ulicy Wodnej, przy jej skrzyżowaniu z ul. Ślusarską.
Radzim – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Oborniki.
Kopiec szwedzki – grodzisko kultury łużyckiej, znajdujące się na Jeziorze Słupeckim w pobliżu Słupcy.

Grobowiec w Skoczce – grobowiec kultury ceramiki sznurowej zlokalizowany w Skoczce na Pałukach.

Stanowiska archeologiczne w Smuszewie położone są na skraju Jeziora Czeszewskiego na terenie należącym do wsi Smuszewo, w gminie Damasławek, w powiecie wągrowieckim.

Szczepidło – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Krzymów; liczba ludności - 526 osób (2004).
Szyja – półwysep, wcinający się głęboko w wody Jeziora Bnińskiego w Bninie (Kórnik). Jest południową częścią końcową wysokiego wzniesienia w rejonie Bnina.

Tarnowiec – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Tarnówka w odległości 4 kilometrów od siedziby gminy.

Wielkopolskie Piramidy – grupa 4 kurhanów znajdujących się w pobliżu Łęk Małych w Wielkopolsce, w odległości ok. 200 metrów od drogi Kościan – Grodzisk.

Wzgórze Lecha, Góra Królewska, Gnieźnieńska Góra, Góra na Gnieźnie, Góra Lecha – wzniesienie będące najstarszą częścią Gniezna.

Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu.