Cerkiew św. Jana Chrzciciela w ArboreW
Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore

Cerkiew św. Jana Chrzciciela – malowana cerkiew w miejscowości Arbore w północnej Rumunii, na Bukowinie, wpisana wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monaster ArnotaW
Monaster Arnota

Monaster Arnota – rumuński klasztor prawosławny położony w miejscowości Bistrița, w okręgu Vâlcea, w Rumunii. Klasztor został założony przez Mateusza Basaraba i jego żonę Elinę, a kościół poświęcony jest "Archaniołom Michałowi i Gabrielowi".

Cerkiew św. Prokopa w BădeuțiW
Cerkiew św. Prokopa w Bădeuți

Cerkiew św. Prokopa – malowana cerkiew znajdująca się niegdyś w miejscowości Bădeuți w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Cerkiew św. Mikołaja w BălineștiW
Cerkiew św. Mikołaja w Bălinești

Cerkiew św. Mikołaja – malowana cerkiew znajdujący się we wsi Bălinești w północnej Rumunii.

Cerkiew św. Mikołaja w BraszowieW
Cerkiew św. Mikołaja w Braszowie

Cerkiew św. Mikołaja – cerkiew w Braszowie w Rumunii, zbudowana w 1293 r. Wzmianka o niej zachowała się w bulli papieża Bonifacego IX z 1399 r. W 1495 r. rozpoczęto budowę murowanego obiektu w stylu gotyckim. We wnętrzu znajdują się polichromie autorstwa Mişu Poppa. Cerkiew przebudowano następnie w 1583 r., jednak dzisiejszy wygląd jest efektem rozbudowy dokonanej w połowie XVIII wieku, gdy dobudowano kaplice i ganek. Cerkiew odnowiono w dwudziestoleciu międzywojennym.

Monaster CăldărușaniW
Monaster Căldărușani

Monastyr Căldărușani – rumuński klasztor prawosławny w gminie Gruiu, w okręgu Ilfov, w Rumunii, nad jeziorem o tej samej nazwie. Został zbudowany w 1637 roku przez hospodara Wołoszczyzny Mateusza Basaraba.

Cerkiew w BorzeștiW
Cerkiew w Borzești

Cerkiew w Borzești – cerkiew w Borzești, w Rumunii, wybudowana w 1492 na polecenie Stefana III Wielkiego według legendy dla upamiętnienia jego dziecka, które zostało zabite w czasie najazdu Tatarów. Została odnowiona w 2004. Gotyckie okna uległy częściowemu zniszczeniu.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de ArgeșW
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeș

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławna cerkiew w Curtea de Argeș.

Monaster DealuW
Monaster Dealu

Monaster Dealu – żeński rumuński klasztor prawosławny położony 6 km na północ od Târgoviște, w okręgu Dymbowica.

Monastyr DragomirnaW
Monastyr Dragomirna

Monastyr Dragomirna – obronny monastyr z cerkwią Zesłania Ducha Świętego znajdujący się we wsi Dragomirna, w północnej Rumunii, na Bukowinie, kilkanaście kilometrów na północ od Suczawy.

Monaster GhighiuW
Monaster Ghighiu

Monaster Ghighiu – rumuński klasztor prawosławny położony w Ghighiu, koło Ploeszti, w okręgu Prahova, w Rumunii..

Monaster GlavaciocW
Monaster Glavacioc

Monaster Glavacioc – żeński rumuński klasztor prawosławny położony w Glavacioc, w okręgu Ardżesz, w Rumunii..

Monastyr w HorezuW
Monastyr w Horezu

Monastyr w Horezu został założony w 1690 przez księcia Konstantyna Brincoveanu w miasteczku Horezu na Wołoszczyźnie (Rumunia). Jest uważany za arcydzieło stylu brynkowiańskiego, znanego z architektonicznej czystości i równowagi, bogactwa wykutych szczegółów oraz malowideł dekoracyjnych.

Monaster LainiciW
Monaster Lainici

Monaster Lainici – rumuński klasztor prawosławny położony na terenie Parku Narodowego Defileul Jiului, w miejscowości Bumbești-Jiu, w okręgu Gorj, w Rumunii, 32 km od Târgu Jiu i 15 km od Petroszan. Klasztor został ufundowany przez Jana Caradję.

Malowane cerkwie północnej MołdawiiW
Malowane cerkwie północnej Mołdawii

Malowane cerkwie północnej Mołdawii – grupa unikatowych cerkwi prawosławnych położonych w północnej Rumunii, na Bukowinie, ozdobionych zarówno malowidłami wewnętrznymi, jak i pochodzącymi z XVI w. freskami zewnętrznymi, pokrywającymi fasady na całej ich powierzchni. Osiem z nich jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr CoziaW
Monastyr Cozia

Monastyr Cozia – prawosławny monastyr z końca XIV w., położony w Rumunii przy ważnym szlaku komunikacyjnym w przełomie rzeki Aluty w Karpatach, na Wołoszczyźnie. Jest jednym z najświetniejszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej.

Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w PătrăuțiW
Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Pătrăuți

Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego – malowana cerkiew znajdująca się w miejscowości Pătrăuți w północnej Rumunii, na Bukowinie, wpisana wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr ProbotaW
Monastyr Probota

Monastyr Probota – obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja znajdujący się w miejscowości Probota w Rumunii. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami północnej Mołdawii wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr BogdanaW
Monastyr Bogdana

Monastyr Bogdana – prawosławny monastyr z cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja wzniesioną w 2. połowie XIV w., znajdujący się w Radowcach w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Monastyr RâșcaW
Monastyr Râșca

Monastyr Râșca – obronny monastyr z cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja znajdujący się we wsi Râșca w północnej Rumunii.

Cerkiew św. Eliasza w Sfântu IlieW
Cerkiew św. Eliasza w Sfântu Ilie

Cerkiew św. Eliasza – malowana cerkiew znajdująca się we wsi Sfântu Ilie w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Katedra Świętej Trójcy w SighișoarzeW
Katedra Świętej Trójcy w Sighișoarze

Katedra Świętej Trójcy – prawosławna świątynia w miejscowości Sighișoara (Siedmiogród), położona nad rzeką Târnava Mare.

Monaster SinaiaW
Monaster Sinaia

Monaster Sinaia – rumuński klasztor prawosławny położony w Sinaia, w okręgu Prahova, w Rumunii. Został ufundowany przez księcia Michała Cantacuzino i nazwany na cześć Klasztoru Świętej Katarzyny na górze Synaj, w Egipcie.

Monastyr SlatinaW
Monastyr Slatina

Monastyr Slatina – obronny monastyr z cerkwią pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajdujący się we wsi Slatina, w północnej Rumunii.

Monaster SnagovW
Monaster Snagov

Monaster Snagov – rumuński klasztor prawosławny położony na wyspie w północnej części jeziora Snagov, w pobliżu Snagova.

Monastyr SucevițaW
Monastyr Sucevița

Monastyr Sucevița – obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zmartwychwstania znajdujący się w miejscowości Suczawica w Rumunii, położonej na Bukowinie. Cerkiew jest jedną z ostatnich malowanych cerkwi Bukowiny, w 2010 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr "Zamca" w SuczawieW
Monastyr "Zamca" w Suczawie

Monastyr "Zamca" w Suczawie – ormiański monastyr z XV w. znajdujący się w Suczawie, w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Monastyr św. Jana Nowego w SuczawieW
Monastyr św. Jana Nowego w Suczawie

Monastyr św. Jana Nowego – monastyr z XVI w. znajdujący się w Suczawie w północnej Rumunii, na Bukowinie, którego malowana cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego jest wpisana wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cerkiew św. Demetriusza w SuczawieW
Cerkiew św. Demetriusza w Suczawie

Cerkiew św. Demetriusza – ozdobiona freskami z wewnątrz oraz z zewnątrz cerkiew z pierwszej połowy XVI w. znajdująca się w Suczawie w północnej Rumunii, na Bukowinie.

Cerkiew św. Jerzego w SuczawieW
Cerkiew św. Jerzego w Suczawie

Cerkiew św. Jerzego – cerkiew z końca XIV w., przebudowana na przełomie XIX i XX w. znajdująca się w Suczawie w północnej Rumunii, na Bukowinie. Dawna cerkiew koronacyjna hospodarów mołdawskich i metropolitarna.

Monaster TurnuW
Monaster Turnu

Monaster Turnu – rumuński klasztor prawosławny położony na lewym brzegu Aluty, na terenie kurortu Călimănești, w okręgu Vâlcea, w Rumunii.