58 Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego JorkuW
58 Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego Jorku

58 Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego Jorku oddział wojskowy dowodzony przez Włodzimierza Krzyżanowskiego, złożony głównie z Polaków, wchodzący w czasie wojny secesyjnej w skład Armii Unii.

Alfabetyczny mordercaW
Alfabetyczny morderca

Alfabetyczny morderca – pseudonim nadany niezidentyfikowanemu seryjnemu mordercy, który zamordował na początku lat 70. XX wieku, w okolicach Rochester w stanie Nowy Jork, trzy dziewczynki. Zabójca zawdzięcza swój pseudonim temu, że imię i nazwisko każdej dziewczynki zaczynało się na tę samą literę i – co więcej – również nazwy miejscowości, w których znaleziono ich zwłoki, zaczynały się na tę samą literę.

II wojna angielsko-holenderskaW
II wojna angielsko-holenderska

II wojna angielsko-holenderska – wojna toczona w latach 1665-1667, będąca kontynuacją pierwszej wojny morskiej pomiędzy tymi mocarstwami, w której chodziło głównie o kontrolę handlu morskiego i panowanie na morzu.

Ataki fenian na KanadęW
Ataki fenian na Kanadę

Ataki fenian na Kanadę – skoordynowane z sobą próby inwazji na kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej dokonane przez fenian, irlandzką organizację niepodległościową Irish Republican Brotherhood (IRB), w roku 1866.

Bitwa o Fort CarillonW
Bitwa o Fort Carillon

Bitwa o Fort Carillon – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 7–8 lipca 1758 roku podczas wojny o kolonie amerykańskie stanowiącej północnoamerykański front wojny siedmioletniej. Zakończyło się zwycięstwem Francuzów pod dowództwem Louisa-Josepha de Montcalm nad przeważającymi liczebnie siłami brytyjskimi generała Jamesa Abercrombie. Niektórzy wojskowi historycy uważają bitwę o Fort Carillon za klasyczny przykład wojskowej niekompetencji. Abercrombie, pewny szybkiego zwycięstwa, zignorował kilka możliwości na odniesienie sukcesu jak oflankowanie nieprzyjaciela, zaczekanie na ciężką artylerię, odcięcie fortu od zaopatrzenia. Zamiast tego zdecydował się na czołowy atak.

Czerwone latoW
Czerwone lato

Czerwone lato – określenie krwawych zamieszek na tle rasowym, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych latem i wczesną jesienią 1919 roku. W większości przypadków były to ataki białych obywateli na Afroamerykanów. Zamieszki wystąpiły w ponad 30 amerykańskich miastach, przy czym najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Chicago, Waszyngtonie i Elaine.

Festiwal w WoodstockW
Festiwal w Woodstock

The Woodstock Music and Art Fair, nieformalnie Woodstock Festival lub Woodstock – festiwal muzyczny, trwający od 15 do 18 sierpnia 1969 w miejscowości Bethel w stanie Nowy Jork. Uczestniczyło w nim ponad 400 tys. osób. Hasłem przewodnim było: Peace, Love and Happiness.

Bitwa na wzgórzach HarlemuW
Bitwa na wzgórzach Harlemu

Bitwa na Wzgórzach Harlemu – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 września 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.

Nicholas HerkimerW
Nicholas Herkimer

Nicholas Herkimer – generał oddziałów milicji biorący udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł od ran odniesionych w czasie bitwy pod Oriskany.

John Alexander KennedyW
John Alexander Kennedy

John Alexander Kennedy – inspektor policji miasta Nowy Jork.

Bitwa nad Kip’s BayW
Bitwa nad Kip’s Bay

Bitwa nad Kip’s Bay – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 września 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

Kongres w AlbanyW
Kongres w Albany

Kongres w Albany, inaczej Konferencja w Albany – spotkanie przedstawicieli siedmiu spośród trzynastu północnoamerykańskich kolonii brytyjskich latem 1754 roku wobec zagrożenia spodziewanym wybuchem konfliktu z Francją. Reprezentanci spotykali się codziennie, od 19 czerwca do 11 lipca w Albany w prowincji Nowy Jork, aby dyskutować o stosunkach z plemionami indiańskimi oraz o wspólnych środkach obronnych przeciw Francuzom. Mieli nadzieję zawrzeć traktaty z tymi plemionami, które przysłały do Albany swoich reprezentantów na rozmowy z dowódcami British Army, lecz Indianie nie przyjęli zwyczajowych podarków i zerwali rokowania. Część z nich – w czasie wojny o kolonie – miała opowiedzieć się po stronie Francuzów.

Bitwa nad Lake GeorgeW
Bitwa nad Lake George

Bitwa nad Lake George – starcie zbrojne, które miało miejsce 8 września 1755 r. podczas wojny o kolonie amerykańskie (1754–1763).

Bitwa na Long IslandW
Bitwa na Long Island

Bitwa na Long Island – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 sierpnia 1776 roku, w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.

Peter MinuitW
Peter Minuit

Peter Minuit – Walon, dyrektor generalny Nowych Niderlandów w latach 1626–1633.

Prowincja New JerseyW
Prowincja New Jersey

Prowincja New Jersey – brytyjska kolonia, istniejąca w granicach dzisiejszego stanu New Jersey przed wojną o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Granice prowincji były początkowo większe i obejmowały również część terytorium dzisiejszego stanu Nowy Jork.

Oblężenie Fortu NiagaraW
Oblężenie Fortu Niagara

Oblężenie Fortu Niagara – oblężenie, które miało miejsce w dniach od 6 do 26 lipca 1759 roku, podczas wojny o kolonie, stanowiącej północnoamerykański front wojny siedmioletniej.

Nowa SzwecjaW
Nowa Szwecja

Nowa Szwecja – dawna szwedzka kolonia w Ameryce Północnej, obejmowała obszary części dzisiejszych stanów Delaware, New Jersey, Pensylwania i Maryland i istniała od 29 marca 1638 do września 1655 roku.

Nowe NiderlandyW
Nowe Niderlandy

Nowe Niderlandy, znane potocznie jako Nowa Holandia – kolonia holenderska założona w Ameryce Północnej u ujścia Rzeki Hudsona w 1614 i istniejąca do 1664 roku. Ponownie przejęta militarnie przez Holendrów na krótki okres w 1674 roku.

Prowincja Nowy JorkW
Prowincja Nowy Jork

Prowincja Nowy Jork była brytyjską kolonią, która istniała w czasach przed wojną o niepodległość, mniej więcej na obszarze obecnego stanu Nowy Jork. Ponadto prowincja obejmowała swym terytorium dzisiejsze stany: New Jersey i Vermont, a także część Massachusetts oraz Maine. Nazwa prowincji została nadana, gdy Brytyjczycy zdobyli kolonię na Holendrach w 1664 na cześć brata króla Karola II, Jamesa, księcia Yorku.

Bitwa o Fort OswegoW
Bitwa o Fort Oswego

Bitwa o Fort Oswego – starcie zbrojne, które było jednym z serii początkowych francuskich sukcesów na północnoamerykańskim teatrze wojny siedmioletniej. Sukcesy te udowodniły, iż nadzieje na militarną słabość Nowej Francji zawiodły.

Potyczka pod PelhamW
Potyczka pod Pelham

Potyczka pod Pelham czasami nazywana bitwą o Pell's Point – starcie zbrojne, które miało miejsce 18 października 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

Bitwa pod PlattsburghiemW
Bitwa pod Plattsburghiem

Bitwa pod Plattsburghiem – zwana także drugą bitwą na jeziorze Champlain, bitwa rozegrana na jeziorze Champlain oraz lądowa pod miastem Plattsburgh w czasie wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w trzecim roku wojny 11 września 1814.

Bitwa pod SaratogąW
Bitwa pod Saratogą

Bitwa pod Saratogą – starcie zbrojne, które miało miejsce pomiędzy siłami brytyjskimi i amerykańskimi podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, między 17 września i 8 października 1777. Bitwa doprowadziła do kapitulacji armii brytyjskiej 17 października 1777 i była punktem zwrotnym wojny, gdyż amerykańskie zwycięstwo skłoniło Francję do przystąpienia do wojny po stronie amerykańskiej.

Tammany HallW
Tammany Hall

Tammany Hall, to potoczna nazwa stowarzyszenia znanego jako Society of St. Tammany, Sons of St. Tammany, lub Columbian Order, które było polityczną organizacją, założoną w Nowym Jorku w roku 1786 i zarejestrowaną 12 maja 1789 jako Tammany Society. Była to maszyna polityczna Partii Demokratycznej, która odgrywała kluczową rolę w kontrolowaniu działalności miejscowych polityków i wspomagała imigrantów, zwłaszcza z Irlandii. W znaczącym stopniu oddziaływała na życie polityczne w Ameryce od lat dziewięćdziesiątych XVIII do sześćdziesiątych XX wieku. Miała wpływ na nominacje kandydatów na urzędy z ramienia Partii Demokratycznej i sprawowała kontrolę na Manhattanie od zwycięstwa Fernando Wooda w wyborach burmistrza w roku 1854, aż do wyboru Johna P. O’Briena w 1932. Supremacja Tammany Hall uległa ostatecznie osłabieniu wraz z elekcją Fiorello La Guardii, który został wybrany głosami Republikanów, reformistycznie nastawionych Demokratów i niezależnych w roku 1934 i – mimo chwilowego powrotu w latach pięćdziesiątych – przestała istnieć w sześćdziesiątych.

Oblężenie Fortu Ticonderoga (1777)W
Oblężenie Fortu Ticonderoga (1777)

Bitwa o Fort Ticonderoga – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 5–6 lipca 1777 i było raczej manewrem bojowym niż bezpośrednią bitwą w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Bitwa koło wyspy ValcourW
Bitwa koło wyspy Valcour

Bitwa koło wyspy Valcour – starcie zbrojne, które miało miejsce 11 października 1776 pomiędzy Brytyjczykami a Amerykanami w przesmyku pomiędzy wyspą Valcour a lądem stałym na jeziorze Champlain, w trakcie rewolucji amerykańskiej.

Bitwa o Fort WashingtonW
Bitwa o Fort Washington

Bitwa o Fort Washington – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 listopada 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

Bitwa pod White PlainsW
Bitwa pod White Plains

Bitwa pod White Plains – starcie zbrojne, które miało miejsce 28 października 1776 roku w czasie kampanii nowojorskiej, podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Wielki Huragan w Nowej AngliiW
Wielki Huragan w Nowej Anglii

Wielki Huragan w Nowej Anglii – pierwszy wielki huragan w Nowej Anglii od 1869 roku. Uformował się u wybrzeży Afryki we wrześniu 1938 roku, stając się huraganem kategorii piątej w skali Saffira-Simpsona, a w chwili wyjścia na ląd 21 września kategorii trzeciej. Szacuje, że spowodował między 682 i 800 zgonów, uszkodził lub zniszczył w ponad 57.000 domów i spowodował straty w wysokości około 306 mln dolarów. Jest to najmocniejszy, najbardziej kosztowny i najbardziej śmiercionośny huragan w historii Nowej Anglii.

Oblężenie Fortu William HenryW
Oblężenie Fortu William Henry

Oblężenie Fortu William Henry – starcie zbrojne, które miało miejsce w sierpniu 1757 i zakończyło się utratą przez Brytyjczyków fortu na rzecz sił francuskich Louisa-Josepha de Montcalma. W następstwie oblężenia, część Indian – sojuszników Montcalma – naruszyła warunki kapitulacji i zaatakowała opuszczającą fort kolumnę brytyjską, przez co bitwa ta stała się jedną z najgłośniejszych na północnoamerykańskim teatrze wojny siedmioletniej.