
Kanały wodne Polski – łączna długość sztucznych kanałów żeglownych w Polsce wynosi obecnie 440 km.

Kanał Augustowski – kanał wodny łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły.

Kanał Bernardyński – kanał wodny w Kaliskim Węźle Wodnym, wybudowany w latach 1842–1843 według projektu Teodora Urbańskiego, kanał ulgi dla Prosny, przeprowadza wody wezbraniowe przez Kalisz na wschód od Śródmieścia i na północ od Piskorzewia, przyjmuje wody Swędrni; kanałem biegnie wodny szlak turystyczny.

Kanał Bledzewski – kanał wodny we wsi Bledzew, łączący jeziora Kleśno oraz Bledzewskie z rzeką Obrą. Długość kanału wynosi ok. 1 km, szerokość 25 m; kanał z bardzo wolnym przepływem wody 2-3 cm/s, spowodowanym zasilaniem wyłącznie z dwóch wymienionych powyżej jezior. Ponad kanałem przeprowadzony jest forteczny most zwodzony przechylno-przesuwny K804 z lat 1936–1939 – fortyfikacja Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz nowo wybudowany most drogowy.

Kanał Bystry – sztuczny ciek wodny znajdujący się w Augustowie. Zbudowany został w latach 1834–1835.
Kanał Dychowski – tzw. kanał derywacyjny zbudowany w latach 1933–1936. Zaopatruje w wodę Dychowski Zbiornik Wodny przy elektrowni wodnej w Dychowie. Kanał zasilany jest wodą z rzeki Bóbr. Łączy miejscowości Krzywaniec i Dychów w województwie lubuskim. Ma znaczenie głównie energetyczne, ale także w pewnym stopniu turystyczne. Nad kanałem przerzucony jest dawny most kolejowy nieistniejącej linii Lubsko – Krosno Odrzańskie.

Kanał Gliwicki – droga wodna łącząca Odrę z Gliwicami w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Kanał Gliwicki powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego. Należy do kategorii kanałów żeglugowych dojazdowych, będących rodzajem kanałów łączących. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, kanał ma III klasę żeglowną na całej długości.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – sztolnia wodna, a jednocześnie podziemny kanał wodny wybudowany w latach 1800–1869 między Zabrzem a Królewską Hutą na Górnym Śląsku. Jedna z najdłuższych sztolni dziedzicznych w Europie, a jednocześnie najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym.

Kanał Gniewoszowsko-Kozienicki – sztucznie utworzony ciek wodny w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, prawy dopływ Zagożdżonki.

Kanał Sztolniowy – nieistniejący kanał pomiędzy Gliwicami a Zabrzem wybudowany w latach 1801-1812 w dolinie Bytomki. Łączył Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną w Zabrzu i Kanał Kłodnicki.

Kanał Kędzierzyński – droga wodna, łącząca Kanał Gliwicki z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu. Kanał ma długość 4,5 km i wybudowano na nim jeden basen portowy. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, kanał ma klasę żeglowną II.

Kanał Kłodnicki – droga wodna zbudowana w latach 1792–1812, która miała połączyć gwałtownie uprzemysławiający się Górny Śląsk poprzez Odrę z resztą Prus, a zwłaszcza z Berlinem.

Łącza – kanał wodny o długości ok. 7 km, mający swe źródła w Zielonej Górze i przepływający przez miasto na północny zachód.
Kanał Łączański – żeglowny kanał wodny długości 15,7 km poprowadzony równolegle do Wisły łączący Łączany ze Skawiną. Wybudowany został w latach 1955–1958. Doprowadza on wodę do elektrowni w Skawinie oraz służy do poruszania się obiektów pływających o nośności 600 ton. Jest tam klub kajakowy. Kanał Łączany-Skawina jest wąski i zarośnięty wodorostami. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, Kanał Łączański ma klasę żeglugową II.

Młynówka – sztuczny kanał wodny w Cieszynie.

Młynówka lub Kanał Młynówka, Kanał Franciszkański – lewostronny sztuczny ciek znajdujący się w Kłodzku w województwie dolnośląskim odchodzący i wpadający do Nysy Kłodzkiej.

Kanał Mosiński – kanał melioracyjny odprowadzający wody górnej Obry i Mogielnicy do Warty. Jest to jeden z czterech tzw. Kanałów Obrzańskich.

Kanał Niesulicki – kanał wodny w województwie lubuskim, mający swój początek na północnych krańcach jeziora Niesłysz oraz ujście do kanału łączącego jeziora Goszcza i Lubie w Nowej Wiosce. Kanał zbudowany na przełomie 1936/1937 roku, poprzez wykorzystanie naturalnego obniżenia terenu pomiędzy jeziorem Niesłysz, a jeziorami Lubie i Goszcza jako jeden z elementów Miedzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Obra Leniwa – kanał wodny w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, dopływ Gniłej Obry.

Rzeka Obra na pewnym odcinku płynie skanalizowanym Kanałem Obry, który należy do zlewni II rzędu. Wpływa do niego rzeka Lubieszka. Od Krzywina zwanym Kanałem Kościańskim. Na terenie gminy Dolsk Kanał zasilany jest przez Rów Wysokoć i Kanał Rudawka. Poniżej Kościana, przy tzw. Węźle Bonikowskim, dzieli się na 3 ramiona (kanały) zachodnie:Obrzański Kanał Północny – rozpoczyna się w pobliżu wsi Sepno i Łęki Małe, w miejscu połączenia z płynącą z kierunku północnego rzeką Mogilnicą i płynącym na wschód Kanałem Prut, stanowiącym łącznik z Kanałem Mosińskim. Uchodzi do Jeziora Kopanickiego. Kanał Dźwiński jest ostatnim dopływem Północnego Kanału Obry.Obrzański Kanał Środkowy – w powiecie Kościańskim nie nadaje się do turystyki kajakowej. Jest miejscami mocno zarośnięty trzciną, zaszlamiony i porośnięty roślinnością wodną. Kanał Środkowy został wybudowany najmniejszym kosztem. Najdłuższa jego część pokrywała się z najbardziej wyżłobionym nurtem Obry.

Kanał Ożarowski – kanał wodny odprowadzający wody powierzchniowe oraz oczyszczone ścieki z miasta i gminy Ożarów Mazowiecki i Stare Babice pomiędzy Ożarowem Mazowieckim a ujściem do rzeki Utraty w Święcicach.

Kanał Rypinkowski – kanał wodny w Kaliskim Węźle Wodnym, wybudowany w latach 1842–1843 według projektu Teodora Urbańskiego, kanał ulgi dla Prosny, przeprowadza wody wezbraniowe przez Kalisz na południe od Śródmieścia; kanałem biegnie wodny szlak turystyczny.

Strużyna – kanał wodny, dopływ Łączy. Początek kanału znajduje się niedaleko wsi Sudoł; wpada do Łączy w okolicy Czerwieńska. W dolnym odcinku kanału znajduje się podłużny staw Czerwieńsk Surowce.

Kanał Szczakowski powstał w celu odprowadzania wód z terenu odkrywkowej kopalni piasku Szczakowa, powstałej w połowie lat 50. ubiegłego stulecia. Jego długość to 12,5 km a powierzchnia zlewni wynosi 30 km2. Kanał ma wiele dopływów w postaci mniejszych kanałów. Początek swój kanał bierze w południowej części miejscowości Bukowno skąd, płynąc w kierunku zachodnim, dociera do dzielnicy Jaworzna – Szczakowej, aby następnie dotrzeć do ujścia do Białej Przemszy, które znajduje się w Sosnowcu – Maczkach. Kanał przebiega przez tereny, które od wielu lat podlegają rekultywacji. W Szczakowej przepływa tuż obok zbiornika Sosina. W dwóch miejscach zlokalizowano nad jego brzegami przepompownie wody pitnej dla GPW Katowice.

Kanał Ślesiński, również znany jako Kanał Warta–Gopło – kanał wodny o długości 32 km, łączący Wartę z Gopłem. Początkowy odcinek śródlądowej drogi wodnej Warta-Kanał Bydgoski. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, został zakwalifikowany do II klasy dróg wodnych, czyli jest dostępny dla barek o nośności 500 t. W górnej części, na wysokości wsi Koszewo łączy się z Notecią.

Kanał Ulga – kanał wodny w Raciborzu o długości 7,5 km. Zbudowany został w celach przeciwpowodziowych w latach 1934–1942. Zaczyna się i kończy na rzece Odrze, tworząc jednocześnie sztuczną wyspę.

Kanał Ulgi – kanał wodny w południowej nizinnej części Gorzowa Wielkopolskiego, w województwie lubuskim. Kanał Ulgi jest częścią systemu odprowadzania nadmiaru wody z Warty w Gorzowie Wielkopolskim. Sam kanał pozwala na skierowanie części wysokich wód poza granice zabudowanej części miasta. Przepływy w obrębie Kanału Ulgi są bezpośrednio uzależnione od stanów wody w Warcie.

Kanał Ulgi – kanał przepływowy Odry, znajdujący się w Opolu. Jego długość wynosi około 5 km, a szerokość około 25 metrów. Okala on od zachodu Wyspę Bolko i część Opola znajdującą się pomiędzy nim i Odrą.

Kanał Wieluński – kanał melioracyjny będący prawym dopływem rzeki Pyszna i stanowiący główny odbiornik wód opadowych, oczyszczonych ścieków komunalnych oraz przemysłowych z terenu Wielunia. W najbardziej zurbanizowanej części biegu został ujęty w kanał kryty, uchodzi do Pysznej w miejscowości Bieniądzice.

Kanał Wieprz-Krzna – melioracyjny kanał wodny znajdujący się we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Łączy rzekę Wieprz w miejscowości Borowica z Krzną. Część systemu melioracyjnego kanału tworzą jeziora zamienione na zbiorniki retencyjne oraz kilka sztucznych zbiorników wodnych jak: Mosty, Podedwórze, Zahajki, Żelizna.

Kanał Wiński – sztucznie uregulowany odcinek rzeki Odry w rejonie Opola, który w latach 1860-1978 otaczał wyspę Bolko od strony zachodniej.