Nizina WschodnioeuropejskaW
Nizina Wschodnioeuropejska

Nizina Wschodnioeuropejska – megaregion fizycznogeograficzny w Europie Wschodniej.

Garb OszmiańskiW
Garb Oszmiański

Garb Oszmiański – wysoczyzna polodowcowa w północno-zachodniej Białorusi i częściowo na Litwie, stanowi część Grzędy Białoruskiej; najwyższym wzniesieniem jest Milidowska Góra.

Gołogóry (Wyżyna Podolska)W
Gołogóry (Wyżyna Podolska)

Gołogóry – pasmo wzgórz na zachodniej Ukrainie, północno-zachodnia krawędź Wyżyny Podolskiej. Rozciągają się na długości 60 km od Wysokiego Zamku we Lwowie do wsi Płuchów. Najwyższym szczytem jest Kamuła, która jest najwyższym punktem Podola i jednocześnie najwyższym wzniesieniem między Karpatami i Uralem. Inne wyższe wzniesienia to Zamczysko pod Hanaczówką i Wapniarka pod Milutynem. Przedłużeniem Gołogór na północny zachód jest Roztocze, a z drugiej strony dolina Zloczówki oddziela od podobnego pasma Woroniaki.

Grzęda BiałoruskaW
Grzęda Białoruska

Grzęda Białoruska – wyżynna część Niziny Wschodnioeuropejskiej, rozciągająca się z południowego zachodu na północny wschód od okolic Grodna do Orszy i Witebska. Leży niemal w całości na Białorusi. Jedynie południowo-zachodni kraniec należy do Polski, skrawek na północy – do Litwy, a północno-wschodni kraniec – do Rosji. Przedłużeniem Grzędy Białoruskiej na północny wschód jest Grzęda Smoleńsko-Moskiewska, z którą łączy ją Brama Smoleńska.

Grzęda KopylskaW
Grzęda Kopylska

Grzęda Kopylska – mezoregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski, podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie i makroregionu Poniemnie. Charakterystyczną cechą terenu jest występowanie wzgórz morenowych. Najwyższe wzniesienie mierzy 243 m n.p.m. Wysokości względne dochodzą do 84 m. Podłoże zbudowane jest ze skał osadowych dewonu, kredy, paleogenu i neogenu. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną mezoregion oznaczony jest numerem 843.25.

Grzęda Smoleńsko-MoskiewskaW
Grzęda Smoleńsko-Moskiewska

Grzęda Smoleńsko-Moskiewska – pasmo wzgórz w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Nizina CzarnomorskaW
Nizina Czarnomorska

Nizina Czarnomorska (861) – nizina nadmorska, leżąca na terenie Ukrainy, jak również częściowo na terenie Mołdawii i Rumunii. Jest częścią Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Nizina NadkaspijskaW
Nizina Nadkaspijska

Nizina Nadkaspijska – rozległa nizina w południowo-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej w Rosji i Kazachstanie.

Nizina Ocko-DońskaW
Nizina Ocko-Dońska

Nizina Ocko-Dońska – nizina w Rosji. Jest częścią rozległej niziny Wschodnioeuropejskiej. Leży między wyżyną Środkoworosyjską (zachód) i wyżyną Nadwołżańską (wschód) oraz między rzekami: Oką (północ) i Donem (południe). Stanowi lekko falistą równinę wznoszącą się średnio na 150–180 m n.p.m. i porozcinaną dosyć szerokimi dolinami rzecznymi. Zbudowana z silnie rozmytych osadów morenowych, które w dolinach przykryte są piaskami, a na wniesieniach glinkami lessowymi. Nizina leży w klimacie umiarkowanym ciepłym kontynentalnym, w sferze lasostepu. Jest intensywnie wykorzystywana rolniczo ze względu na żyzne gleby i odpowiedni klimat. Główne uprawy to żyto i pszenica. Największe miasta regionu to Riazań, Woroneż i Tambow.

Obniżenie Kumsko-ManyckieW
Obniżenie Kumsko-Manyckie

Obniżenie Kumsko-Manyckie – długa kotlina w południowej Rosji przedkaukaskiej. Zawiera rzeki Zachodni Manycz i Wschodni Manycz z dopływami, rzeka Kuma oraz sztuczny Kanał Kumsko-Manycki i słone jeziora Manycz-Gudiło, Mały Manycz, Manycz.

Opole (region)W
Opole (region)

Opole - wyżyna na zachodniej Ukrainie. Zachodnia część Wyżyny Podolskiej.

Kotlina PobużaW
Kotlina Pobuża

Kotlina Pobuża (851.2) – makroregion fizycznogeograficzny, część Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej. Leży prawie w całości na terytorium Ukrainy, w Polsce znajduje się tylko mały fragment regionu – Równina Bełska.

Pojezierze BiałoruskieW
Pojezierze Białoruskie

Pojezierze Białoruskie – makroregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski i podprowincji Pojezierza Wschodniobałtyckie. Charakterystyczną cechą terenu jest występowanie wzgórz morenowych. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną makroregion oznaczony jest numerem 842.6.

Pojezierze ŚwięciańskieW
Pojezierze Święciańskie

Pojezierze Święciańskie − system grzbietów morenowych w północno-zachodniej części obwodu mińskiego i południowo-zachodniej części witebskiego, a także we wschodniej części Litwy.

PolesieW
Polesie

Polesie (845) – kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy, oraz częściowo Polski i Rosji. Stanowi południowo-zachodnią część Niżu Wschodnioeuropejskiego.

PoniemnieW
Poniemnie

Poniemnie (843.2) – makroregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi i Litwy, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski i podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie. Charakterystyczną cechą terenu jest występowanie rozległych zabagnionych obniżeń. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną makroregion oznaczony jest numerem 843.2.

Półwysep KerczeńskiW
Półwysep Kerczeński

Półwysep Kerczeński – półwysep we wschodniej części Półwyspu Krymskiego na Ukrainie.

Równina NadniemeńskaW
Równina Nadniemeńska

Równina Nadniemeńska – mezoregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi i Litwy, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski, podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie i makroregionu Poniemnie. Obszar położony jest w dolinie Niemna. Nielicznie występują jeziora polodowcowe. Ok. 35% powierzchni zajmują lasy. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną mezoregion oznaczony jest numerem 843.23.

Równina PołockaW
Równina Połocka

Równina Połocka – makroregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi i częściowo Litwy, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski i podprowincji Pojezierza Wschodniobałtyckie. Charakterystyczną cechą terenu jest występowanie równin sandrowych. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną makroregion oznaczony jest numerem 842.5.

Równina StołpeckaW
Równina Stołpecka

Równina Stołpecka – mezoregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski, podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie i makroregionu Poniemnie. Charakterystyczną cechą terenu jest silne pofałdowanie. Wysokości względne dochodzą do 7 m. Znaczną część obszaru stanowią obszary podmokłe. Podłoże macierzyste budują skały metamorficzne – gnejs i kwarcyt. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną mezoregion oznaczony jest numerem 843.24.

Nizina ŚrodkowolitewskaW
Nizina Środkowolitewska

Nizina Środkowolitewska – rozległa nizina znajdująca się w środkowej części Litwy, pomiędzy Wyżyną Bałtycką/Pojezierzem Litewskim a Wysoczyzną Żmudzką. Ma kształt wygiętego łuku sięgającego do Łotwy z jednej strony a obwodu kaliningradzkiego z drugiej. Geograficznie należy do Niziny Wschodnioeuropejskiej, osiąga szerokość do 100 km.

Wałdaj (wyżyna)W
Wałdaj (wyżyna)

Wałdaj – wyżyna w Rosji, w północno-zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Moskwą a Petersburgiem.

Wysoczyzna LidzkaW
Wysoczyzna Lidzka

Wysoczyzna Lidzka – mezoregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi i Litwy, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski, podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie i makroregionu Poniemnie. Jest to silnie pofałdowana równina, będąca pozostałością po ciągu wzgórz morenowych. Obszar cechuje gęsta sieć rzeczna. Ok. 30% powierzchni zajmują lasy. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną mezoregion oznaczony jest numerem 843.22.

Wysoczyzna NowogródzkaW
Wysoczyzna Nowogródzka

Wysoczyzna Nowogródzka – mezoregion fizycznogeograficzny Europy Wschodniej położony na obszarze Białorusi i w niewielkiej części Litwy, wchodzący w skład megaregionu Nizina Wschodnioeuropejska, prowincji Niż Wschodniobałtycko-Białoruski i podprowincji Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie, makroregionu Poniemnie. Charakterystyczną cechą terenu jest występowanie wzgórz morenowych. Zgodnie z uniwersalną regionalizacją dziesiętną mezoregion oznaczony jest numerem 843.26.

Wyżyna DonieckaW
Wyżyna Doniecka

Wyżyna Doniecka - wyżyna na granicy Rosji i Ukrainy, leżąca na południe od Wyżyny Środkoworosyjskiej. Rozciąga się pomiędzy rzekami Doniec i Don oraz Morzem Azowskim.

Wyżyna PodolskaW
Wyżyna Podolska

Wyżyna Podolska – wyżyna na terytorium Ukrainy, leżąca pomiędzy środkowym biegiem Dniestru i Bohu, wchodząca w skład Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej,.

Wyżyna ŚrodkoworosyjskaW
Wyżyna Środkoworosyjska

Wyżyna Środkoworosyjska - wyżyna na terytorium Rosji i Ukrainy.

Wyżyna WołyńskaW
Wyżyna Wołyńska

Wyżyna Wołyńska (851.1) – makroregion fizycznogeograficzny, wyżyna znajdująca się na zachodzie Ukrainy i we wschodniej Polsce, pomiędzy dorzeczem Huczwy i Korczyk. Wchodzi w skład Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej.

Wyżyna Wołyńsko-PodolskaW
Wyżyna Wołyńsko-Podolska

Wyżyna Wołyńsko-Podolska – wyżyna w południowo-zachodniej części Ukrainy, na granicy z Polską. Na wschodzie graniczy z Wyżyną Naddnieprzańską. Wysokość do 471 m (Gołogóry).

Zagłębienie SzeszupyW
Zagłębienie Szeszupy

Zagłębienie Szeszupy – zagłębienie końcowe w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Rutka-Tartak, w dolinie rzeki Szeszupy. Uważane za najpiękniejszy na Suwalszczyźnie przykład krajobrazu z zespołem form martwego lodu.

ZahorodzieW
Zahorodzie

Zahorodzie — niewielka wysoczyzna na zachodnim Polesiu, na południowo-wschodniej Białorusi.