Władysław Baranowski (dyplomata)W
Władysław Baranowski (dyplomata)

Władysław Baranowski – polski dziennikarz i dyplomata, członek loży wolnomularskiej w Warszawie w czasach II Rzeczypospolitej.

Joachim Stefan BartoszewiczW
Joachim Stefan Bartoszewicz

Joachim Stefan Bartoszewicz – polski polityk endecki, publicysta, działacz niepodległościowy, prawnik, lekarz. Ojciec malarza Włodzimierza Bartoszewicza.

Jerzy CiechanowieckiW
Jerzy Ciechanowiecki

Jerzy Stanisław Ciechanowiecki herbu Dąbrowa – polski arystokrata, dyplomata Imperium Rosyjskiego i II Rzeczypospolitej.

Kazimierz DłuskiW
Kazimierz Dłuski

Kazimierz Dłuski – polski lekarz ftyzjatra i społecznik oraz działacz polityczny związany z polskim ruchem socjalistycznym, szwagier Marii Skłodowskiej-Curie.

Roman DmowskiW
Roman Dmowski

Roman Stanisław Dmowski – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych. Związany z ruchem neoslawistycznym. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Medard DownarowiczW
Medard Downarowicz

Medard Downarowicz herbu Przyjaciel, ps. „Chart”, „Henryk” – polski działacz polityczny, od 1904 członek PPS, minister, poseł. W latach 1914–1915 w Legionach Polskich, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, wolnomularz, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922.

Franciszek FronczakW
Franciszek Fronczak

Franciszek Eustachy Fronczak – polski lekarz i prawnik, działacz organizacji Polonii w Stanach Zjednoczonych, członek Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu (1918-1919), w 1946 urzędnik UNRRA d.s nadzoru warunków sanitarnych w Polsce.

Stanisław GrabskiW
Stanisław Grabski

Stanisław Grabski ps. Stanisław – polski polityk, ekonomista, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji w II RP, przewodniczący Rady Narodowej RP (1942-1944), wiceprzewodniczący Krajowej Rady Narodowej (1945-1947).

Feliks HarasymowiczW
Feliks Harasymowicz

Feliks Harasymowicz (Harasimowicz) – oficer Błękitnej Armii, Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych, kawaler Orderu Virtuti Militari, doktor praw.

Stanisław Kozicki (polityk)W
Stanisław Kozicki (polityk)

Stanisław Kozicki – polski polityk i publicysta ruchu narodowego, współpracownik Romana Dmowskiego.

Herman LiebermanW
Herman Lieberman

Herman Lieberman – polski adwokat, działacz socjalistyczny, jeden z przywódców i poseł Polskiej Partii Socjalistycznej, publicysta.

Ferdynand Machay (1889–1967)W
Ferdynand Machay (1889–1967)

Ferdynand Machay – polski ksiądz katolicki, infułat, teolog i polityk okresu II RP, działacz niepodległościowy, publicysta i wydawca.

Ignacy Jan PaderewskiW
Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Stanisław PatekW
Stanisław Patek

Stanisław Jan Patek – polski prawnik, adwokat, dyplomata, minister spraw zagranicznych, senator IV i V kadencji w II RP, wolnomularz, założyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Erazm PiltzW
Erazm Piltz

Erazm Piltz, pseudonim Scriptor, Swojak – polski publicysta, polityk. Po odzyskaniu niepodległości w służbie dyplomatycznej II Rzeczypospolitej jako poseł w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców i w Czechosłowacji.

Jan Emanuel RozwadowskiW
Jan Emanuel Rozwadowski

Jan Emanuel Rozwadowski herbu Trąby – polski polityk, działacz niepodległościowy.

Marian SeydaW
Marian Seyda

Marian Seyda – polski polityk i publicysta związany z ruchem narodowym, w II RP poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji, senator II i III kadencji, członek Komitetu Ministrów dla Spraw Kraju z ramienia Stronnictwa Narodowego od 8 listopada 1939 roku.

Aleksander SkarbekW
Aleksander Skarbek

Aleksander Wincenty Jan Skarbek, z Góry, hrabia herbu Abdank – doktor, polityk endecki, członek Ligi Narodowej, poseł na Sejm Krajowy Galicji (1906–1918), i w austriackiej Radzie Państwa (1909–1918), kierownik Departamentu Wojskowego sekcji wschodniej Naczelnego Komitetu Narodowego w 1914 roku.

Konstanty SkirmuntW
Konstanty Skirmunt

Konstanty Skirmunt – polski polityk i dyplomata.

Tadeusz SkowrońskiW
Tadeusz Skowroński

Tadeusz Antoni Skowroński – polski dyplomata, publicysta, doktor nauk politycznych i ekonomicznych Uniwersytetu we Fryburgu, doktor honoris causa brazylijskiego Instytutu Adwokatów, Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny w Brazylii w latach 1938–1945.

Władysław SobańskiW
Władysław Sobański

Władysław Sobański – polski polityk i dyplomata.

Michał Sokolnicki (dyplomata)W
Michał Sokolnicki (dyplomata)

Michał Hubert Sokolnicki – polski polityk i dyplomata oraz historyk, doktor filozofii.

Ludwik Julian SpiessW
Ludwik Julian Spiess

Ludwik Julian Spiess – polski farmaceuta, przemysłowiec. Konsul honorowy Norwegii w Polsce.

Stanisław StrońskiW
Stanisław Stroński

Stanisław Stroński – polski filolog romanista, publicysta i polityk związany z ruchem narodowym, wiceprezes i minister w Rządzie RP na uchodźstwie, poseł na Sejm I,II i III kadencji w II RP z ramienia Stronnictwa Chrześcijańska-Narodowego, Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego.

Antoni SujkowskiW
Antoni Sujkowski

Antoni Sujkowski – polski geograf, polityk, minister, autor monografii Geografia ziem dawnej Polski (1918).

Ignacy SzebekoW
Ignacy Szebeko

Ignacy Szebeko – polski prawnik, polityk i dyplomata. Członek Rady Państwa Imperium Rosyjskiego, chargé d’affaires RP w Berlinie (1920–21) poseł na Sejm RP I kadencji (1922–1927).

Włodzimierz TetmajerW
Włodzimierz Tetmajer

Włodzimierz Tetmajer – polski malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski; polityk. Brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Stanisław August ThuguttW
Stanisław August Thugutt

Stanisław August Thugutt – polski polityk dwudziestolecia międzywojennego i publicysta. Działał w ruchu ludowym, spółdzielczym, Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. W młodości członek, a następnie skarbnik Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a później żołnierz Legionów Polskich, wolnomularz; działał także na rzecz obrony Pomorza przed germanizacją, w Kole Przyjaciół Kaszub, członek loży wolnomularskiej w Warszawie w czasach II Rzeczypospolitej.

Leon WasilewskiW
Leon Wasilewski

Leon Wasilewski – działacz PPS, bliski współpracownik Piłsudskiego, architekt polskiej polityki wschodniej u progu niepodległości. Drugą z jego trzech córek była Wanda.

Józef WielowieyskiW
Józef Wielowieyski

Józef Wielowieyski – polski działacz niepodległościowy, prawnik, dyplomata, ziemianin, polityk, senator III kadencji w II RP.

Andrzej Wierzbicki (polityk)W
Andrzej Wierzbicki (polityk)

Andrzej Wierzbicki – polski działacz gospodarczy, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i IV kadencji w II Rzeczypospolitej, od 1919 dyrektor naczelny, od 1932 do 1939 prezes zarządu Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów („Lewiatan”).

Maurycy ZamoyskiW
Maurycy Zamoyski

Maurycy Klemens Zamoyski herbu Jelita – polski polityk, dyplomata, działacz społeczny, wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, członek Komitetu Narodowego Polskiego (1914–1917), hrabia, XV ordynat na Zamościu, w 1922 roku posiadał majątki ziemskie o powierzchni 190 900 ha.