Królestwo AvaW
Królestwo Ava

Królestwo Ava – królestwo dominujące na terenie Górnej Birmy w latach 1364–1555.

Carstwo BułgariiW
Carstwo Bułgarii

Carstwo Bułgarii, Trzecie Carstwo Bułgarii,, Królestwo Bułgarii to kolejna forma państwa bułgarskiego powstała w 1908 roku po proklamowaniu pełnej niepodległości przez Księstwo Bułgarii i formalnej aneksji Rumelii Wschodniej.

Kastylia-León (królestwo)W
Kastylia-León (królestwo)

Po śmierci króla Leónu Alfonsa IX w 1230 roku, jego syn Ferdynand III, król Kastylii, zjednoczył ostatecznie oba królestwa. Unia ta okazała się trwała, a nowe państwo określano od tej pory jako królestwo Kastylii i Leónu lub też Koronę Kastylii i Leónu. W połowie XIII wieku było to największe państwo na Półwyspie Iberyjskim, zajmujące 300 tys. km² i liczące 3 mln mieszkańców.

Królestwo AfganistanuW
Królestwo Afganistanu

Królestwo Afganistanu – historyczne państwo położone w Azji Środkowej, na terenie obecnego Afganistanu, istniejące w latach 1926–1973.

Królestwo Albanii (okupacja niemiecka)W
Królestwo Albanii (okupacja niemiecka)

Królestwo Albanii – państwo historyczne na terenie obecnej Albanii, istniejące w latach 1943-1944. Władzę w imieniu Niemców sprawowała Wysoka Rada Regencji, na czele której stał regent Mehdi Frashëri, a rządy powierzono albańskim konserwatystom. Niemcy wycofali się z Albanii w 1944 roku, a w kraju rządy przejęła Komunistyczna Partia Albanii.

Królestwo Albanii (protektorat włoski)W
Królestwo Albanii (protektorat włoski)

Królestwo Albanii – państwo historyczne na terenie obecnej Albanii, istniejące w latach 1939–1943.

Królestwo Albanii (średniowiecze)W
Królestwo Albanii (średniowiecze)

Królestwo Albanii zostało stworzone przez Karola Andegaweńskiego na terenie zachodniej części półwyspu Bałkańskiego z albańskich terenów, które w 1271 roku zdobył kosztem Despotatu Epirskiego. W lutym 1272 roku Karol zaczął używać tytułu króla Albanii. Królestwo rozciągało się od obszarów leżących wokół Dyrrhachium, wzdłuż wybrzeża aż do Butrintu. Andegawenowie starali się rozciągać swoje panowanie na Bałkanach w kierunku Konstantynopola, polityka ta jednak zakończyła się klęską po nieudanym oblężeniu Beratu w 1281 roku. Grecka kontrofensywa spowodowała utratę terenów leżących w dużej odległości od wybrzeża. Nieszpory sycylijskie dodatkowo osłabiły pozycję Andegawenów a epirskie ataki sprawiły że królestwo skurczyły się do okolic Dyrrachium, gdzie potomkowie Karola zachowali swoją władzę aż do 1368 roku, kiedy to miasto zostało zdobyte przez Karola Thopię. W 1392 roku, po kapitulacji Jerzego, syna Karola, weszły w skład Republiki Weneckiej.

Królestwo Anglo-KorsykańskieW
Królestwo Anglo-Korsykańskie

Królestwo Anglo-Korsykańskie – państwo, istniejące na Korsyce w latach 1794–1796.

Królestwo Araukanii i PatagoniiW
Królestwo Araukanii i Patagonii

Królestwo Araukanii i Patagonii – państwo historyczne obejmujące region Araukanii i Patagonii.

Królestwo Burgundii (Arelat)W
Królestwo Burgundii (Arelat)

Królestwo Burgundii, zwane też Królestwem Arles, lub Arelat – drugie państwo burgundzkie, istniejące w latach 933–1378

Królestwo FezuW
Królestwo Fezu

Królestwo Fezu – państwo muzułmańskie w północno-zachodniej Afryce, w Maghrebie, istniejące i rządzone przez dynastię Wattasydów w latach 1472–1549.

Królestwo Grecji (1944–1973)W
Królestwo Grecji (1944–1973)

Królestwo Grecji – historyczne państwo w dziejach Grecji, istniało w latach 1944-1973.

Królestwo HawajówW
Królestwo Hawajów

Królestwo Hawajów – państwo istniejące na Hawajach w latach 1810–1893. Zamieszkiwane głównie przez Hawajczyków i Amerykanów. W czasach tych w kulturze europejskiej wyspy hawajskie funkcjonowały pod dwiema nazwami: Wyspy Sandwich i Hawaje.

Królestwo Hiszpanii (1874–1931)W
Królestwo Hiszpanii (1874–1931)

Królestwo Hiszpanii – państwo istniejące w latach 1874–1931 na terenie obecnej Hiszpanii. Okres ten jest nazywany restauracją, obejmuje przedział czasu od przywrócenia monarchii do jej ponownego upadku.

Królestwo Kambodży (1953–1970)W
Królestwo Kambodży (1953–1970)

Królestwo Kambodży – niepodległe państwo na terytorium obecnej Kambodży, które uzyskało pełną suwerenność w 1954 po konferencji genewskiej. Było kontynuacją pozostającego od pod protektoratem francuskim Królestwa Kambodży.

Królestwo KastyliiW
Królestwo Kastylii

Królestwo Kastylii – było jednym ze średniowiecznych królestw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Jako autonomiczny byt polityczny wyłoniło się w IX wieku w postaci hrabstwa, zależnego od Królestwa Leónu. Przypuszcza się, że nazwa Kastylia pochodzi od licznych zamków budowanych w tym rejonie.

Królestwo KongoW
Królestwo Kongo

Królestwo Kongo – państwo historyczne w środkowo-zachodniej Afryce ze stolicą w Mbanza Kongo. Powstało w XIV wieku w dolnym biegu rzeki Kongo. Szczyt rozwoju osiągnęło w XV–XVI wieku.

Królestwo KurdystanuW
Królestwo Kurdystanu

Królestwo Kurdystanu – historyczne państwo Kurdów istniejące w latach 1921–1924.

Królestwo LibiiW
Królestwo Libii

Królestwo Libii − państwo w Afryce, istniejące w latach 1951-1969 na terenie obecnego Państwa Libia.

Królestwo LubaW
Królestwo Luba

Królestwo Luba (1585-1889) – pre-kolonialne państwo kwitnące między XV i XIX wiekiem w Afryce Środkowej. Umiejętności obróbki żelaza i handel wzdłuż rzeki Lualaba takimi metalami, jak miedź, pozwoliły władcom Luby na utworzenie królestwa, które rozprzestrzeniało się na południowym obszarze dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga. Królestwo Luby prosperowało, dopóki nie wpadło w ręce belgijskich kolonistów pod koniec XIX wieku n.e.

Królestwo Mann i WyspW
Królestwo Mann i Wysp

Królestwo Mann i Wysp – normańskie królestwo istniejące na części wysp archipelagu Wysp Brytyjskich pomiędzy 1079 i 1266 rokiem.

Królestwo Norwegii (1814)W
Królestwo Norwegii (1814)

Królestwo Norwegii – niepodległe państwo, powstałe po zerwaniu unii duńsko-norweskiej. Istniało pomiędzy majem a listopadem 1814 roku.

Królestwo Obojga SycyliiW
Królestwo Obojga Sycylii

Królestwo Obojga Sycylii – państwo istniejące w latach 1816–1860 na terenie Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego.

Królestwo RarotongaW
Królestwo Rarotonga

Królestwo Rarotonga – państwo istniejące w latach 1858-1893 na Wyspach Cooka.

Królestwo Włoch (774–962)W
Królestwo Włoch (774–962)

Królestwo Włoch – państwo powstałe na Półwyspie Apenińskim po podboju przez Franków, pod wodzą Karola I Wielkiego, istniejącego tu Królestwa Longobardów. W 962 stało się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Królestwo Włoch (1805–1814)W
Królestwo Włoch (1805–1814)

Królestwo Włoch – państwo położone w północno-środkowej części Półwyspu Apenińskiego, utworzone w 1805 roku przez Napoleona Bonapartego w miejsce założonej trzy lata wcześniej Republiki Włoskiej. Napoleon koronował się przy tym na króla tego państwa, zaś swoim zastępcą (wicekrólem) uczynił Eugeniusza de Beauharnais.

Królestwo Włoch (1861–1946)W
Królestwo Włoch (1861–1946)

Królestwo Włoch, także: Królestwo Włoskie – historyczne państwo położone na Półwyspie Apenińskim oraz na wyspach: Sardynii i Sycylii. Powstało w 1861 roku w następstwie procesu zjednoczenia ziem włoskich, w ramach którego przyłączono do Królestwa Sardynii państwa Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Było monarchią konstytucyjną, rządzoną przez władców wywodzących się z dynastii sabaudzkiej. Królestwo Włoch przestało istnieć w 1946 roku, kiedy to w wyniku referendum konstytucyjnego zniesiono monarchię i wprowadzono republikę parlamentarną.

Królestwo YekeW
Królestwo Yeke

Królestwo Yeke – krótkotrwałe państwo istniejące od około 1856 do 1891 roku, pod jednym władcą – Msiri. Znajdowało się w Katandze. W kraju posługiwano się językiem kiyeke.

SzeuaW
Szeua

Szeua lub Szewa – historyczny region w środkowej Etiopii. Na jego obszarze znajduje się nowoczesna stolica Etiopii – Addis Abeba.

Królestwo WestfaliiW
Królestwo Westfalii

Królestwo Westfalii – państwo niemieckie utworzone przez Napoleona Bonaparte w 1807 roku po pokoju w Tylży. W jego skład weszły terytoria utracone przez Królestwo Prus, oraz Hesję-Kassel i część Elektoratu Hanoweru. Stolicą kraju było Kassel. Królem Westfalii był brat Napoleona Hieronim Bonaparte.

Wschodnie Królestwo WęgierW
Wschodnie Królestwo Węgier

Wschodnie Królestwo Węgier − nazwa wschodniej, zależnej od Turcji części Królestwa Węgier w latach 1538–1551 oraz 1556–1570, która po układzie w Wielkim Waradynie znalazła się pod rządami Zapolyów: początkowo Jana Zápolyi jako dożywotniego króla Węgier, a po jego śmierci pod panowaniem jego syna, aż do zrzeczenia się przez niego tytułu królewskiego i przyjęciu tytułu księcia Siedmiogrodu.

Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i AlgarveW
Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i Algarve

Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i Algarve – historyczna monarchia składająca się z Portugalii, Brazylii i Algarve. Powstało, gdy portugalski król Jan VI przeniósł się w 1808 roku do Brazylii w czasie wojny z Francją Napoleona Bonaparte. Stolicą królestwa było Rio de Janeiro.