Pojezierze PołudniowopomorskieW
Pojezierze Południowopomorskie

Pojezierze Południowopomorskie (314.6-7) – obejmuje terytoria pomiędzy morenami fazy pomorskiej na północy, Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką na południu, doliną Odry na zachodzie i doliną Wisły na wschodzie, na szlaku odpływu lodowcowo-rzecznego, który spowodował powstanie rozległych piaszczystych równin w dorzeczach dopływu Noteci – Drawy oraz dopływów Wisły – Brdy i Wdy. Pomiędzy dolinami tych rzek występują liczne jeziora wytopiskowe. Klimatycznie jest to region bardziej suchy i cieplejszy niż Pojezierza Wschodnio- i Zachodniopomorskie. W składzie lasów przeważają tu bory sosnowe na sandrach. Mieszane lasy liściaste na wysoczyznach morenowych przeważnie ustąpiły miejsca polom uprawnym. Makroregion zajmuje powierzchnię 17 789 km² i dzieli się go na 13 następujących mezoregionów:Równina Gorzowska Pojezierze Dobiegniewskie Równina Drawska Równina Tucholska Pojezierze Wałeckie Równina Wałecka Pojezierze Szczecineckie Równina Charzykowska Dolina Gwdy Pojezierze Krajeńskie Bory Tucholskie Dolina Brdy Wysoczyzna Świecka

Bory Tucholskie (mezoregion)W
Bory Tucholskie (mezoregion)

Bory Tucholskie (314.71) – mezoregion fizycznogeograficzny w północnej Polsce w dorzeczu Brdy i Wdy. Obszar ok. 2,4 tys. km2. Obszar mezoregionu jest w znacznej mierze pokryty kompleksem leśnym o tej samej nazwie. Niekiedy mezoregion ten bywa łączony z Wysoczyzną Świecką pod nazwą Równina Tucholska. Z kolei kompleks leśny, od którego mezoregion przyjął nazwę, pokrywa również dużą część Równiny Charzykowskiej i wchodzi na obszar kolejnych mezoregionów.

ChełmiceW
Chełmice

Chełmice – wzniesienie na obszarze mezoregionu Bory Tucholskie, położone w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin, zlokalizowane w kierunku północno-zachodnim od wsi Wiele. Jego wysokość to 201,5 m n.p.m.. To najwyższe wzniesienie w regionie po Wieżycy.

ChmielinekW
Chmielinek

Chmielinek – wzniesienie na Równinie Drawskiej o wysokości 129,9 m n.p.m., położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie.

Cieszęcka GóraW
Cieszęcka Góra

Cieszęcka Góra – wzniesienie o wysokości 193,3 m n.p.m. w Dolinie Gwdy, położone w województwie zachodniopomorskim, powiecie szczecineckim, gminie Biały Bór.

Dąbrowa (Pojezierze Wałeckie)W
Dąbrowa (Pojezierze Wałeckie)

Dąbrowa – wzniesienie o wysokości 207,1 m n.p.m. na Pojezierzu Wałeckim, położone w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.

Dębogóra (Równina Wałecka)W
Dębogóra (Równina Wałecka)

Dębogóra – wzniesienie o wysokości 159,1 m n.p.m. na Równinie Wałeckiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek.

Dębowa Góra (Pojezierze Krajeńskie)W
Dębowa Góra (Pojezierze Krajeńskie)

Dębowa Góra – najwyższe wzgórze w morenie czołowej wzdłuż doliny Noteci, na południowym krańcu Pojezierza Krajeńskiego, w środkowej Krajnie w pobliżu miejscowości Osiek nad Notecią. Wysokość 193,7 m n.p.m.

Dolina BrdyW
Dolina Brdy

Dolina Brdy (314.72) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowo-północnej Polsce, stanowiący południowo-wschodnią część Pojezierza Południowopomorskiego.

Dolina GwdyW
Dolina Gwdy

Dolina Gwdy (314.68) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, stanowiący środkową część Pojezierza Południowopomorskiego. Region graniczy od północy z Pojezierzem Drawskim, Pojezierzem Bytowskim i Równiną Charzykowską, od zachodu z Pojezierzem Szczecineckim, Równiną Wałecką i Pojezierzem Wałeckim, od południa z Doliną Środkowej Noteci a od wschodu z Pojezierzem Krajeńskim. Dolina Gwdy leży na pograniczu trzech województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Góra BrzuchowaW
Góra Brzuchowa

Góra Brzuchowa – wzniesienie o wysokości 207,8 m n.p.m. na Pojezierzu Krajeńskim, położona w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Złotów.

JamertalW
Jamertal

Jamertal – jezioro położone wśród lasów, około 4 km na wschód od Starogardu Gdańskiego. Ma ok. 4 ha powierzchni. W pobliżu akwenu przebiega linia kolejowa z Piły do Tczewa.

Kalskie GóryW
Kalskie Góry

Kalskie Góry – wzniesienia o wysokości do 185 m n.p.m. w Dolinie Gwdy, położone w województwie zachodniopomorskim, powiecie szczecineckim, gminie Szczecinek.

Kosaciec (wzniesienie)W
Kosaciec (wzniesienie)

Kosaciec – wzniesienie o wysokości 148,4 m n.p.m. na Pojezierzu Wałeckim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski.

Lipowa Góra (Pojezierze Szczecineckie)W
Lipowa Góra (Pojezierze Szczecineckie)

Lipowa Góra – wzniesienie o wysokości 171,7 m n.p.m. na Pojezierzu Szczecineckim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek, ok. 1,6 km na wschód od jeziora Nątlino i miasta Czaplinek.

Lisica (Pojezierze Drawskie)W
Lisica (Pojezierze Drawskie)

Lisica – wzniesienie o wysokości 167 m n.p.m. na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec, ok. 2 km na północny wschód od jeziora Lubie.

Łysica (Równina Wałecka)W
Łysica (Równina Wałecka)

Łysica – wzniesienie o wysokości 157,7 m n.p.m. na Równinie Wałeckiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek.

Pojezierze DobiegniewskieW
Pojezierze Dobiegniewskie

Pojezierze Dobiegniewskie (314.62) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do wysoczyzn młodoglacjalnych przeważnie z jeziorami w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Pojezierze Choszczeńskie, od wschodu w Równinę Drawską, od południa w Kotlinę Gorzowską i od zachodu w Równinę Gorzowską.

Pojezierze KrajeńskieW
Pojezierze Krajeńskie

Pojezierze Krajeńskie (314.69) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, część Pojezierza Południowopomorskiego, położone jest pomiędzy dolinami Gwdy, Brdy i środkowej Noteci. Zajmuje powierzchnię 4380 km².

Pojezierze SzczecineckieW
Pojezierze Szczecineckie

Pojezierze Szczecineckie (314.66) – mały mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, stanowiący północno-środkową część Pojezierza Południowopomorskiego. Region graniczy od północy z Pojezierzem Drawskim, od zachodu i południowego zachodu z Równiną Wałecką a od wschodu z Doliną Gwdy. Pojezierze Szczecineckie leży na pograniczu województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Pojezierze WałeckieW
Pojezierze Wałeckie

Pojezierze Wałeckie (314.64) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do wysoczyzn młodoglacjalnych przeważnie z jeziorami, w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Pojezierze Drawskie i Równinę Wałecką, od wschodu w Dolinę Gwdy, od południa w Kotlinę Gorzowską i od zachodu w Równinę Drawską.

Pomorska Góra PiaskuW
Pomorska Góra Piasku

Pomorska Góra Piasku – nieoficjalna nazwa nasypu piaskowego o wysokości do 245 m n.p.m. w powiecie szczecineckim, w gminie Biały Bór. Znajduje się w Dolinie Gwdy, pomiędzy osadą Biały Dwór a jeziorem Cieszęcino. Jest to sztuczne wzniesienie usypane z piasku, powstałe po wydobyciu kruszywa mineralnego. Maks. wysokość względna 65,5 m. Zwałowisko ma wymiary: długość ok. 600 m, szerokość ok. 200 m. Urząd miejski oszacował, że na zwałowisku znajduje się ok. 8 milionów ton piasku.

Racza (wzniesienie)W
Racza (wzniesienie)

Racza – wzniesienie o wysokości 211 m n.p.m. na Pojezierzu Wałeckim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Wierzchowo.

RozwalinyW
Rozwaliny

Rozwaliny – wzniesienie o wysokości 239,1 m n.p.m. w Dolinie Gwdy, położone w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Miastko. Rozwaliny znajdują się na pograniczu Doliny Gwdy i Równiny Charzykowskiej. Dalej na północy rozciąga się Pojezierze Bytowskie.

Równina CharzykowskaW
Równina Charzykowska

Równina Charzykowska (314.67) – mezoregion fizycznogeograficzny w północnej Polsce, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do sandrów w granicach ostatniego zlodowacenia z jeziorami w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Pojezierze Bytowskie, od wschodu w mezoregion Borów Tucholskich, od południa w Pojezierze Krajeńskie i od zachodu w Dolinę Gwdy. Obejmuje obszar około 2100 km² równiny sandrowej w górnym dorzeczu Brdy.

Równina DrawskaW
Równina Drawska

Równina Drawska (314.63) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do sandrów w granicach ostatniego zlodowacenia z jeziorami w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Pojezierze Ińskie i Wysoczyznę Łobeską, od wschodu w Pojezierze Wałeckie, od południa w Kotlinę Gorzowską i od zachodu w Pojezierze Choszczeńskie i Pojezierze Dobiegniewskie.

Równina GorzowskaW
Równina Gorzowska

Równina Gorzowska (314.61) – mezoregion fizycznogeograficzny w zachodnio-północnej Polsce, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do sandrów w granicach ostatniego zlodowacenia z jeziorami w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Pojezierze Myśliborskie, od wschodu w Pojezierze Dobiegniewskie, od południa w Kotlinę Gorzowską i od zachodu w Kotlinę Freienwaldzką.

Równina WałeckaW
Równina Wałecka

Równina Wałecka (314.65) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, stanowiący środkową część Pojezierza Południowopomorskiego. Region graniczy od północy z Pojezierzem Szczecineckim i Pojezierzem Drawskim, od zachodu i południa z Pojezierzem Wałeckim a od wschodu z Doliną Gwdy. Równina Wałecka leży na pograniczu województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

SarnkiW
Sarnki

Sarnki – wzniesienie o wysokości 180,8 m n.p.m. na Równinie Wałeckiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec, na obszarze między jeziorami Krzemno a Wąsosze.

Skotna GóraW
Skotna Góra

Skotna Góra – wzniesienie o wysokości 205 m n.p.m. na Pojezierzu Szczecineckim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo.

SkórczaW
Skórcza

Skórcza – wzniesienie na Równinie Drawskiej o wysokości 137,0 m n.p.m., położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Ińsko.

Tecławska GóraW
Tecławska Góra

Tecławska Góra – zalesione wzniesienie na Pojezierzu Szczecineckim, położone w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w granicach miasta Okonek. Na szczycie znajduje się dawna wieża Bismarcka – Wieża Tecława.