
Białoruska Republika Ludowa – byt polityczny, którego powstanie ogłosił Komitet Wykonawczy Rady I Zjazdu Wszechbiałoruskiego w dniu 9 marca 1918 roku w Mińsku, w warunkach tymczasowej okupacji centralnej części ziem białoruskich przez wojska niemieckie. Tworzące się zalążki Białoruskiej Republiki Ludowej nie zdołały rozwinąć się w niepodległe i uznane państwo, w związku z tym niektórzy krytycy nazywali BRL „papierową republiką”.

Charkowska Republika Ludowa – nieistniejąca samozwańcza republika znajdująca się na terenie obwodu charkowskiego Ukrainy powstała w 2014.

Czeczeńska Republika Iczkerii – proklamowane w 1991 państwo w północnym Kaukazie, nieuznawane przez społeczność międzynarodową. Nazwa Iczkeria używana jest w odniesieniu do środkowej części Czeczenii i oznacza w językach tureckich „miejsce wewnętrzne”.

Wyspa Gozo, która jest teraz częścią Malty, była niepodległa przez prawie trzy lata, w latach 1798 — 1801, podczas francuskich wojen rewolucyjnych. Ten krótki okres w historii Gozo znany jest czasem jako La Nazione Gozitana, kiedy Gozo oficjalnie było niepodległym państwem z królem Ferdynandem III Sycylijskim jako monarchą, oraz z rządem tymczasowym, na czele którego stał Saverio Cassar jako Gubernator Generalny.

Ilam – to państwo, o którego utworzenie walczyła organizacja Tamilskie Tygrysy. Jego stolicą miało być Trikunamalaja. Do 2009 około 30-40 proc. ziem, które według Tygrysów miały być częścią Ilamu, w tym stolica, pozostawały pod kontrolą rządu Sri Lanki. Pozostałe ziemie były przez tamilską ludność traktowane jak niepodległe państwo, którego przywódcą (prezydentem) kraju był Velupillai Prabhakaran. W wyniku lankijskiej ofensywy trwającej od 2006, której nasilenie nastąpiło w kwietniu i maju 2009, całość terenów Ilamu dostała się pod kontrolę rządu Sri Lanki.

Jubaland – region w południowo-zachodniej Somalii, ze stolicą w Kismaju. W latach 1998-2001 samozwańcza republika separatystyczna, obecnie posiada częściową autonomię; od 2013 roku uznawany przez władze Somalii.

Kabinda – stanowiąca eksklawę prowincja Angoli. Jest oddzielona od głównej części państwa przez terytorium Demokratycznej Republiki Konga.

Karpato-Ukraina – efemeryczny organizm państwowy, istniejący na obszarze Rusi Zakarpackiej przez cztery dni w marcu 1939 r., następca autonomicznej Ukrainy Karpackiej.

Kasai Południowe – dawne państwo w Afryce. 14 czerwca 1960, kilka dni zanim Kongo Belgijskie uzyskało niepodległość, ogłoszono powstanie niepodległego Federalnego Kraju Południowego Kasai. 8 sierpnia 1960 oficjalnie ogłoszono, że południowa część prowincji Kasai nie jest częścią nowo powstałej Demokratycznej Republiki Konga; stolicą kraju ogłoszono miasto Bakwanga. Prezydentem został Albert Kalonji, zaś głową rządu Joseph Ngalula.

Katanga – historyczne państwo w Afryce, istniejące w latach 1960–1963.

Królestwo Araukanii i Patagonii – państwo historyczne obejmujące region Araukanii i Patagonii.

Krym – dawne powszechnie nieuznawane na arenie międzynarodowej państwo, które znajdowało się na terenie Półwyspu Krymskiego, na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Stolicą republiki był Symferopol.

Republika Mirdity – quasi-państwo istniejące w północnej Albanii między 17 lipca a 20 listopada 1921.

Regencja Carnaro – państwo, proklamowane 8 września 1920.

Republika Banacka – krótko istniejące państwo, proklamowane w Timișoarze 31 października 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier.

Republika Entre Ríos – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej, położone na terenie dzisiejszej Argentyny. Republika − powstała w roku 1820 − zajmowała powierzchnię ok. 166 980 km² na terenie obecnych argentyńskich prowincji Entre Ríos i Corrientes. Przywódcą państwa był gen. Francisco Ramírez, który przyjął tytuł "Jefe supremo". Ramírez zginął w zamachu już rok później, a jego państwo zostało zlikwidowane.

Republika Gilańska – efemeryczne państwo komunistyczne powstałe w 1920 roku na terenie Iranu, powołane przez lokalną partyzantkę Dżangalije ze wsparciem militarnym Rosji Radzieckiej. Zlikwidowane w 1921 roku wskutek porozumień między Rosją radziecką, Iranem i Wielką Brytanią.

Republika Irlandzka – nazwa jednostronnie ogłoszonego państwa irlandzkiego w 1916 i w latach 1919–1922.

Republika Jukatanu – historyczne państwo na Półwyspie Jukatan, powstałe w wyniku secesji meksykańskiego stanu Jukatan.

Republika Korsykańska – państwo, istniejące na Korsyce w latach 1755–1769.

Republika Niepodległej Gujany – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w latach 1886–1891. Nigdy nieuznane na arenie międzynarodowej. Nazywane także od swojej stolicy Republiką Counani.

Republika Południowych Moluków – krótko istniejące państwo w archipelagu Moluków, obejmujące ok. 150 wysp, w tym Ambon, Buru i Seram.

Republika Pontyjska − prowizoryczne, demokratyczne państwo stworzone przez prawosławnych Greków pontyjskich (Pontów), istniejące w północnej Azji Mniejszej, faktycznie w latach 1917–1919.

Republika Rifu – państwo powstałe 18 sierpnia 1921 po rewolcie berberyjskiej ludności zamieszkującej Rif (Rifenów) w Maroku Hiszpańskim.

Republika Serbskiej Krajiny, także Republika Serbska Krajina – nieuznane przez społeczność międzynarodową państwo na Bałkanach, istniejące w latach 1991–1995.

Republika Tajwanu – państwo historyczne położone na wyspie Tajwan.

Rodezja, Republika Rodezyjska – nazwa terytorium utworzonego w latach 1890–95 przez Brytyjską Kompanię Południowoafrykańską (BSAC) kierowaną przez Cecila Rhodesa. To na jego cześć nadano nowemu terytorium nazwę Rodezja. W 1911 podzielono je na Rodezję Północną i Południową, które w latach 20. XX wieku zostały wykupione przez rząd brytyjski i otrzymały status kolonii brytyjskich. W 1953 rząd brytyjski z samorządnej kolonii Rodezji Południowej i dwóch protektoratów brytyjskich Rodezji Północnej i Niasy utworzył Federację Rodezji i Niasy. W 1963 wobec konfliktów targających poszczególnymi częściami składowymi i pod wpływem postępującej w Afryce dekolonizacji Federacja została rozwiązana. W 1964 Rodezja Północna uzyskała niepodległość jako Zambia natomiast Niasa jako Malawi. W obydwu krajach władzę objęli afrykańscy politycy.
Rzeczpospolita Mosińska – niepodległa republika polska, proklamowana przez Jakuba Krotowskiego-Krauthofera podczas Wiosny Ludów, w dniu 3 maja 1848 w Mosinie. Przetrwała tylko 5 dni licząc do przegranej w dniu 8 maja przez powstańców bitwy pod Rogalinem lub 6 dni do ostatecznej potyczki pod Trzebawiem w dniu 9 maja, po której powstańcze siły zbrojne złożyły broń w Bardzie pod Wrześnią, podpisując akt kapitulacyjny.

Rzeczpospolita Zakopiańska – przejściowy twór państwowy istniejący przez 35 dni, od 13 października do 16 listopada 1918, na terenie Zakopanego i okolic.

Suwadiwy – określenie stosowane do trzech południowych atoli Malediwów, Addu, Huvadu i Fuahmulah, które w latach 1959–1963 stanowiły niezależne państwo.

Tałysko-Mugańska Republika Autonomiczna, Republika Tałysko-Mugańska, w języku azerskim Talış-Muğan Respublikası lub Talış-Muğan Muxtar Respublikası – samozwańcza republika autonomiczna w Azerbejdżanie, której powstanie proklamowano 21 czerwca 1993 roku, a zlikwidowana została 23 sierpnia 1993 r. Znajdowała się ona w skrajnej, południowej części Azerbejdżanu i obejmowała 6 azerbejdżańskich rejonów: Lenkoran (miasto), Lenkoran (rejon), Lerik, Astara, Masallı, Yardımlı.

Republika Vemerany – krótkotrwałe państwo nieuznawane na terenie dzisiejszego Vanuatu (Oceanii), istniejące kilkanaście tygodni w 1980 r. Vemerana obejmowała wyspy: Aoba, Espiritu Santo i Malakula i kilka innych mniejszych.

Waziristan czyt. łaziristan – region w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem, wchodzący w skład Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie, zamieszkany przez Pasztunów. Od 2004 trwały nieustanne walki pomiędzy regionalnymi separatystami a rządem Pakistanu. 14 lutego 2006 Islamski Emirat Waziristanu ogłosił niepodległość, nieuznaną na arenie międzynarodowej. Przywódcą separatystów jest Haji Omar. Separatyści pasztuńscy są wspierani przez Talibów oraz Al-Kaidę. 5 września 2006 Pakistan zawarł układ pokojowy ze starszyzną Waziristanu, zaprzestając jednocześnie akcji militarnych skierowanych przeciw zbrojnym milicjom z tego regionu. Pokój gwarantuje nieingerowanie centralnych władz Pakistanu w wewnętrzne sprawy regionu oraz nieangażowanie się mieszkańców Warizistanu w konflikt w Afganistanie. Układ potwierdza również przynależność regionu do Pakistanu.