
Ambondro – rodzaj ssaka żyjącego w okresie jurajskim na Madagaskarze. Wyróżnia się w nim jeden gatunek A. mahabo, znany z fragmentarycznej żuchwy z trzema zębami, uważanymi za ostatni przedtrzonowiec i dwa pierwsze trzonowce. Każdy z zębów ma wydatne cingulum (obręcz). Trzonowce mają dwie grupy guzków: trigonid trzech guzków na przedzie i talonid z głównym guzkiem, mniejszym guzkiem i grzebieniem z tyłu. Talonid sugeruje, że Ambondro miał trzonowce trybosfeniczne. To podstawowe rozmieszczenie trzonowców występuje też u torbaczy i łożyskowców. Ambondro był przypuszczalnie ssakiem o trybosfenicznym uzębieniu, wyprzedzającym kolejnego znanego posiadacza tego typu uzębienia o około 25 milionów lat.

Dzikan rzeczny, świnia rzeczna – gatunek ssaków parzystokopytnych z rodziny świniowatych.

Dzikan zaroślowy – gatunek ssaka z rodziny świniowatych, blisko spokrewniony z dzikanem rzecznym.

Falanruk malgaski, falanruk – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae). Wcześniej zaliczany był do rzędu owadożernych ze względu na kształt uzębienia, a następnie do wiwerowatych. Do Eupleridae wyłoniony w wyniku przeprowadzonych badań molekularnych.

Fanaloka madagaskarska, fanaloka – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Fossa, wcześniej zaliczany do wiwerowatych. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia. Z powodu nazwy systematycznej mylona z fossą.
Fossa madagaskarska, fossa – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae), wcześniej zaliczany do wiwerowatych (Viverridae), jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta, największy ze ssaków drapieżnych występujących na Madagaskarze.

Galidia kasztanowata – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Galidia.

Indris krótkoogonowy, indrys, babakoto – gatunek owocożernego ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).
Kuman wąskosmugi, mangusta wąskosmuga – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Mungotictis. Gatunek zagrożony wyginięciem.
Lemur katta – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Lemur.

Lemurak karłowaty – gatunek małpiatki z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Allocebus, opisany początkowo pod nazwą Cheirogaleus trichotis.

Lemuria czarna, lemur mokok, akumba – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemuria czerwonobrzucha, lemur czerwonobrzuchy – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae) występujący na wschodnim Madagaskarze, w lasach deszczowych.

Lemuria koroniasta – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Mierzy 31–36 cm długości, osiągając masę ciała 2 kg. Jego ogon mierzy 42–51 cm długości. Jest endemitem suchych lasów liściastych północnego krańca Madagaskaru. Spożywa głównie kwiaty, owoce i liście. Jego populację szacuje się na 1000-10000 osobników, z których większość zamieszkuje Ankarana Plateau, aczkolwiek istnieje także populacja w Montagne d'Ambre. Gatunek charakteryzuje się brązowopomarańczową koroną na szczycie głowy. Samice mają szare ciało i pomarańczową koronę. Samce są ciemniejsze w barwach czerwonobrązowych, koronę mają w czerni i pomarańczy. Długość życia tego gatunku wynosi w przybliżeniu 20 lat, dojrzałość płciową lemury te osiągają po 20 miesiącach życia. Porody następują zazwyczaj późnym wrześniem bądź wczesnym październikiem, po ciąży trwającej 125 dni.
Lemuria rdzawa – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Zamieszkuje Madagaskar. Do 2001 uznawano go za podgatunek w obrębie gatunku Eulemur fulvus, z którego wyodrębniono go, podnosząc do rangi osobnego gatunku. W grudniu 2008 gatunek podzielono, wyróżniając na jego miejsce 2 odrębne gatunki. Eulemur rufus żyje na suchych nizinnych terenach porośniętych lasem na północnym zachodzie Madagaskaru. Natomiast Eulemur rufifrons występuje na południowym zachodzie, jak też na wschodzie wyspy. Podział bazował na badaniach genetycznych i morfologicznych. Analiza mitochondrialnego DNA wskazuje, że Eulemur rufifrons może być bliżej spokrewniony z Eulemur fulvus, Eulemur albifrons i Eulemur sanfordi, niż z Eulemur rufus.

Lemuria szarogłowa – gatunek średniej wielkości ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Przed rewizją taksonomiczną z 2008 znany był jako Eulemur albocollaris. Zamieszkuje południowy wschód Madagaskaru. W 2005 dzięki obrazom satelitarnym ustalono, że pozostaje mu 700 km² siedliska w jego zasięgu występowania. Znaczne zagrożenie stanowi dla niego utrata siedliska naturalnego. Gatunek zaliczono nawet do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych świata w latach 2006–2008. International Union for Conservation of Nature (IUCN) przyznało mu status gatunku zagrożonego wyginięciem, uzasadniając to bardzo ograniczonym zasięgiem występowania, dalej należy do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych świata.

Lepilemur białostopy – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lepilemurowatych (Lepilemuridae). Wyglądem przywodzi na myśl innych przedstawicieli swej rodziny. Ma szare plecy, jasnoszarą do białawej brzuszną stronę ciała i jasnobrązowy ogon. Prowadzi nocny tryb życia. Przemieszcza się po lesie, wspinając się na drzewa pionowo i skacząc z gałęzi na gałąź. Należy do endemitów: spotyka się go tylko na Madagaskarze. Zamieszkuje podzwrotnikowe, bądź zwrotnikowe suche tereny porosłe krzakami. Zagraża mu utrata środowiska naturalnego z powodu działań związanych z rolnictwem i produkcją węgla drzewnego.

Maki złoty, maki złocisty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Malgaszomysz rdzawa – gatunek gryzonia z rodziny malgaszomyszowatych.

Megaladapis – rodzaj wymarłego ssaka naczelnego z rodziny Megaladapidae, obejmujący 3 wymarłe gatunki zamieszkujące niegdyś Madagaskar. Największe mierzyły od 1,2 do 1,5 m długości.

Mikrusek kasztanowaty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae).
Mikrusek myszaty, lemurek myszaty – gatunek małpiatki z rodziny lemurkowatych, wyglądem przypominający mysz.

Mikrusek rdzawy – gatunek ssaka z rodziny lemurkowatych.

Palczak madagaskarski, aj-aj – gatunek małpiatki, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych, blisko spokrewniony z większym od niego, wymarłym Daubentonia robusta.

Prolemur szerokonosy – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Reprezentuje monotypowy rodzaj Prolemur. Gatunek endemiczny Madagaskaru. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) umieszczony w kategorii gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem (CR). Dawniej był szeroko rozprzestrzeniony w wielu częściach wyspy. Z powodu niszczenia środowiska oraz polowań jego populacja została ograniczona do poziomu około 500 osobników.

Salanoja jednobarwna, salano – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae).

Salanoja szerokostopa – gatunek mięsożernego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae). Jeden z dwóch gatunków z rodzaju Salanoia. Zasięg jego występowania jest ograniczony jedynie do rejonu Lac Alaotra na Madagaskarze. Pierwszy raz zaobserwowany w 2004 roku. Gatunek najbliżej spokrewniony jest z salanoją jednobarwną, do którego podobny jest genetycznie, ale różni się cechami morfologicznymi. Został uznany za odrębny gatunek i opisany w 2010 roku. Veron i współpracownicy (2017) uznają jednak S. durrelli za młodszy synonim S. concolor.
Sifaka biała, sifaka Varreauxa – gatunek ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).

Sifaka diademowa – gatunek ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).

Ssawkonóg skryty – odkryty niedawno gatunek madagaskarskiego ssaka z rodziny ssawkonogowatych (Myzopodidae). Bardzo mało wiadomo o jego zwyczajach, ale podejrzewa się, że przypominają one te, jakie ma ssawkonóg uszaty.

Ssawkonóg uszaty, złotawka madagaskarska – gatunek ssaka z rodziny ssawkonogowatych (Myzopodidae), endemit madagaskarski, relikt z czasów, gdy Madagaskar był jeszcze połączony z Afryką.

Tenrek zwyczajny, kretojeż bezogonowy – gatunek ssaka owadożernego z rodziny tenrekowatych. Nazwa rodzajowa Tenrec pochodzi od słowa „tandraka” w języku malgaskim, zaś nazwa gatunkowa ecaudatus znaczy po łacińsku „bez ogona”.

Wari czarno-biały, lemur wari – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae), której jest największym przedstawicielem. Prawdopodobnie jest to jedyny gatunek naczelnych budujący gniazda wyłącznie na czas porodu i pierwszych tygodni opieki nad młodymi.

Widłogłówka dwupręga – gatunek małpiatki z rodziny lemurkowatych. Liczebność populacji nie jest znana, ale przypuszcza się, że jest to gatunek stosunkowo liczny i szeroko rozprzestrzeniony.