
Aelia Capitolina – miasto zbudowane przez Hadriana w roku 130 r. n.e., na miejscu Jerozolimy zrujnowanej w 70 r. Miało status kolonii rzymskiej. Prawdopodobnie jego fundacja przyczyniła się do wybuchu powstania Bar Kochby.
Bazylika świętej Anny w Jerozolimie – rzymskokatolicki kościół znajdujący się na początku ulicy Derech Sha'ar HaArayot, będącej przedłużeniem ulicy Via Dolorosa, w pobliżu Bramy Lwów i kościołów Biczowania i Skazania, w Dzielnicy Muzułmańskiej Starego Miasta Jerozolimy. Bazylika mniejsza od 10 lipca 1954 roku, zalicza się do eksterytorialnych Posiadłości Francji w Ziemi Świętej.
Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Kościół Biczowania, znany też jako Kaplica Biczowania – niewielki kościół w muzułmańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie na Via Dolorosa, znajdujący się naprzeciwko II Stacji Drogi Krzyżowej.

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Jerozolimie – kościół w muzułmańskiej dzielnicy Starego Miasta na Via Dolorosa, należący do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, upamiętnia miejsce, gdzie Jezus Chrystus dźwigający krzyż, spotkał swoją matkę Maryję; stąd dedykacja świątyni Matce Bożej Bolesnej. Kościół jest częścią zespołu budynków, będących siedzibą katolickiego ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimskiego. W pobliżu znajduje się IV Stacja Drogi Krzyżowej.

Cytadela Dawida – historyczne i archeologiczne miejsce w obrębie Starego Miasta Jerozolimy.

Droga Krzyżowa, także: Via Dolorosa, Via Crucis – droga prowadząca poprzez Stare Miasto Jerozolimy, od medresy Omara (Al-Omarijja) do bazyliki Grobu Świętego, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus niosąc krzyż na Golgotę, a na której w każdy piątek odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej.

Dzielnica chrześcijańska – jedna z czterech dzielnic Starego Miasta Jerozolimy. Jest ona usytuowana w północno-zachodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Damasceńskiej do Bramy Nowej, a następnie wzdłuż zachodniego muru do Bramy Jafy. Graniczy od południa z Dzielnicą Żydowską i Dzielnicą Ormiańską w Jerozolimie, a od wschodu z Dzielnicą Muzułmańską.

Dzielnica muzułmańska – jedna z czterech dzielnic Starego Miasta Jerozolimy. Jest największym i najludniejszym ze wszystkich kwartałów. Jest usytuowana w północno-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Lwów na wschodzie, wzdłuż północnego muru Wzgórza Świątynnego do Bramy Damasceńskiej na zachodzie. Graniczy od południa ze Wzgórzem Świątynnym i Dzielnicą Żydowską, a od wschodu z Dzielnicą Chrześcijańską.

Dzielnica Ormiańska w Jerozolimie – jedna z czterech dzielnic Starego Miasta Jerozolimy. Jest najmniejszym ze wszystkich kwartałów. Jest on usytuowany w południowo-zachodniej części Starego Miasta. Pomimo swojej niewielkiej wielkości i małej populacji, Ormianie i ich patriarchat wyraźnie zaznaczają swoją obecność na Starym Mieście. Ormianie są chrześcijanami, jednak podkreślają odrębność swojej dzielnicy od Dzielnicy Chrześcijańskiej.

Dzielnica żydowska – jedna z czterech dzielnic Starego Miasta Jerozolimy. Jest usytuowana w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Wzgórza Świątynnego do Dzielnicy Ormiańskiej na zachodzie.
Bazylika Ecce Homo, znajduje się przy Via Dolorosa w Jerozolimie, w miejscu gdzie według Nowego Testamentu i tradycji, Jezus Chrystus został ukazany tłumowi przez Poncjusza Piłata ze słowami: "Ecce Homo" ("Oto Człowiek").

Grota Pojmania Jezusa, zwana też Grotą Getsemani – kaplica katolicka w Jerozolimie na zboczu Góry Oliwnej, w Dolinie Cedronu. Przylega do kościoła Grobu Najśw. Maryi Panny, wchodzi w skład sanktuarium Getsemani. Od roku 1361 jej właścicielami są franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Po powodzi, do której doszło w roku 1955, w latach 1956-1957 badania archeologiczne przeprowadził w niej i sporządził opis naukowy o. Virgilio Corbo OFM.
Kościół św. Jana Chrzciciela – prawosławny kościół z V wieku na terenie jerozolimskiego Muristanu, w dzielnicy chrześcijańskiej.

Katedra św. Jakuba w Jerozolimie należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i znajduje się w ormiańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie. Z katedrą połączony jest klasztor.

Katedra Zwiastowania Matki Bożej w Jerozolimie należy do greckokatolickiego Kościoła melchickiego.

Franciszkański klasztor Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie – klasztor franciszkanów, wchodzący w skład Kustodii Ziemi Świętej, na terenie łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, w Dzielnicy Chrześcijańskiej Starego Miasta w Jerozolimie. Częścią kompleksu jest jerozolimski kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela.

Konkatedra Najświętszego Imienia Jezus w Jerozolimie – kościół katolicki, stanowiący obok bazyliki Bożego Grobu drugą w randze ważności świątynię łacińskiego patriarchy Jerozolimy, konsekrowany w 1872.

Kościół Chrystusa w Jerozolimie to kościół anglikańskiej episkopalnej diecezji jerozolimskiej na Starym Mieście, niedaleko Cytadeli Dawida. Był pierwszym kościołem anglikańskim i protestanckim zbudowanym na Bliskim Wschodzie. Był to również pierwszy kościół w Jerozolimie w czasach współczesnych, który używał dzwonów, aby przywoływać wiernych.

Kościół Odkupiciela w Jerozolimie – jedyny kościół luterański na Starym Mieście, niedaleko Bazyliki Grobu Świętego.

Litostratos w Jerozolimie – starożytna posadzka z płyt kamiennych znajdująca się w podziemiach Bazyliki Ecce Homo i w Kaplicy Skazania w dzielnicy muzułmańskiej.

Kościół św. Marka w Jerozolimie – pochodzący z XII wieku kościół wraz z przyległym kompleksem klasztornym należący do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w Dzielnicy Ormiańskiej, siedziba arcybiskupa.
Muristan – część dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta w Jerozolimie, zlokalizowana na południe od Bazyliki Bożego Grobu.

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w łacińskim patriarchacie Jerozolimy, w wikariacie jerozolimskim, w Izraelu / Palestynie. Parafię prowadzą franciszkanie.
Sadzawka Owcza lub Betesda – sadzawka, czyli basen wodny w muzułmańskiej dzielnicy Jerozolimy, w dolinie Bet Zeta, obok Bazyliki św. Anny.

Kościół Skazania także kaplica Skazania – niewielki kościół w muzułmańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie na Via Dolorosa, znajdujący się na terenie klasztoru franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej, miejsce upamiętnienia skazania Chrystusa na śmierć.

Studium Biblicum Franciscanum – Wydział Nauk Biblijnych i Archeologii Papieskiego Ateneum Antonianum w Rzymie, który ma swoją siedzibę w Jerozolimie przy Via Dolorosa.

Studium Theologicum Jerosolimitanum (STJ) – seminarium duchowne Kustodii Ziemi Świętej, mieszczące się w klasztorze San Salvatore na Starym Mieście w Jerozolimie.
Synagoga Beit El w Jerozolimie, zwana również Midrasz Hasidim i Jesziwat haMekubalim – synagoga znajdująca się w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie
Synagoga Churba, znana także jako Churbat Rabbi Jehuda ha-Chasid – synagoga w Jerozolimie, w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta.

Synagoga Ohr ha-Chaim w Jerozolimie – synagoga znajdująca się w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie, przy ulicy Ohr ha-Chaim.

Synagoga Ramban w Jerozolimie – najstarsza czynna synagoga na terenie Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie, znajdująca się na rogu ulicy Ha-Yehudim i placu Rova.

Synagoga Stambułska w Jerozolimie – synagoga znajdująca się w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie, wchodząca w skład tzw. czterech sefardyjskich synagog.

Synagoga Tiferes Yisrael w Jerozolimie, zwana również Nissan Bek Shul – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie.