
Góry Bystrzyckie – rozległy, słabo zróżnicowany masyw górski w Sudetach Środkowych. Administracyjnie Góry Bystrzyckie położone są w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
Czerwony Strumień – uroczysko; dawna miejscowość w Górach Bystrzyckich, gmina Międzylesie, położona na płaskowyżu Czerwień, którą tworzy północne zbocze Kamyka nad potokiem Czerwony Strumień.

Dolina Orlicy – górska dolina rzeki, mikroregion w Sudetach Środkowych w woj. dolnośląskim.

Droga Dusznicka - droga w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim, powiat kłodzki.

Droga Stanisława – droga w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Droga wojewódzka nr 389 – droga wojewódzka w Sudetach w Górach Bystrzyckich i Górach Orlickich o długości ok. 42 km, łącząca drogę krajową nr 8 na przełęczy Polskie Wrota z drogą krajową nr 33 w Międzylesiu. Została zbudowana w 2 ćwierćwieczu XX wieku. Należy do najwyżej położonych szos asfaltowych w Polsce. Otwierają się z niej widoki Kotliny Kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Doliny Orlicy.

Dwór sołtysów – ruiny w Niemojowie w województwie dolnośląskim, w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich.

Fort Fryderyka – fort zbudowany z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II w latach 1790–1795 na zachodniej kulminacji Kamiennej Góry w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich, w okolicy Pokrzywna koło Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim.

Grupa Sudecka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz Masywu Ślęży.

Wieża widokowa na Jagodnej – wieża wybudowana w 1909 roku na Jagodnej.
Kamieńczyk, czes. Přední Hraniční vrch – wzniesienie w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich w województwie dolnośląskim.

Kostera – nieoficjalny przysiółek wsi Paszków w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Lasówka – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Niemojów – rozwijająca się wieś łańcuchowa w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie – obszar chronionego krajobrazu w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim.

Piaskowice – wyludniona wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.
Piekielna Dolina – przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej między Szczytną a Polanicą, oddzielający Góry Stołowe od Gór Bystrzyckich. Dolina została wypreparowana w górnokredowych piaskowcach ciosowych. Zbocza doliny są strome, w dużej części pokryte blokami piaskowca. Dnem doliny płynie Bystrzyca Dusznicka, a wzdłuż niej poprowadzono: drogę bitą oraz linię kolejową, z Polanicy do Szczytnej, które kilkakrotnie się przecinają.
Przełęcz nad Kamieńczykiem – przełęcz górska, położona na wysokości 705 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych.

Przełęcz nad Porębą – przełęcz górska, położona na wysokości 690 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych.

Przełęcz pod Uboczem – przełęcz górska, położona na wysokości 735 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych.

Przełęcz Sokołowska - płaskie siodlo – w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bystrzyckich, w grzbiecie odchodzącym ku wschodowi od Kamiennej Góry w kierunku Zagajnika. Na południe od przełęczy rozciągają się zabudowania Pokrzywna. Z przełęczy roztacza się widok na Polanicę-Zdrój, Góry Stołowe i Kotlinę Kłodzką.
Przełęcz Spalona – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.

Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem” – torfowiskowy rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych, na terenie gminy Szczytna w powiecie kłodzkim.

Rozdroże pod Hutniczą Kopą - skrzyżowanie dróg w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim, powiat kłodzki, na granicy gmin Duszniki-Zdrój i Szczytna.

Solna Jama – niewielka jaskinia krasowa w wyrobisku starego kamieniołomu u południowo-wschodniego podnóża masywu Czerńca, w dolinie potoku Gołodolnik, jedyna w Górach Bystrzyckich.
Spalona – wieś w Polsce w Górach Bystrzyckich, administracyjnie położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka przy drodze wojewódzkiej nr 389.

Spalona Dolna – nieoficjalna nazwa osady leśnej (gajówka) należąca do Spalonej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.
Spalona Droga – górska droga w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim.

Strażnik Wieczności – kamienna figura przedstawiająca wyprostowanego mężczyznę w kapeluszu, stojąca na początku tzw. Drogi Wieczności w Górach Bystrzyckich. Powstała w miejscu, w którym w czasie zamieci zamarzł mieszkaniec jednej z okolicznych wsi. Przez wiele lat figura służyła jako drogowskaz do pobliskiej wsi Pokrzywno (Nesselgrund), której niemiecka nazwa wraz z wyrytą strzałką znajduje się na mufce, okrywającej złożone na brzuchu ręce mężczyzny.

Zamek Szczerba – ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.

Szklana Góra – część miasta Szczytna, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.

Wieża widokowa na Torfowisku pod Zieleńcem – wieża wybudowana w 2007 r. na Torfowisku pod Zieleńcem. Rozebrana 2 września 2020 r.

Fort Wilhelma – fort w pobliżu wsi Huta w Górach Bystrzyckich wzniesiony z rozkazu Fryderyka Wilhelma II.

Wzgórze Marii — wzgórze w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Polanicy-Zdroju, w województwie dolnośląskim.

Zagajnik – wzgórze na północno-wschodnim skraju Gór Bystrzyckich na granicy z Kotliną Kłodzką. Stanowi zakończenie bocznego ramienia odchodzącego na wschód od Kamiennej Góry. Na grzbiecie i północnym zboczu tego ramienia znajdują się zabudowania Pokrzywna, Sokołówki i Nowego Wielisławia, a od południa Starkówka.