Herb powiatu białobrzeskiegoW
Herb powiatu białobrzeskiego

Herb powiatu białobrzeskiego przedstawia francuską średniowieczną tarczę herbową dwudzielną w lewy skos, z wkomponowanym w środek pasem.

Herb powiatu ciechanowskiegoW
Herb powiatu ciechanowskiego

Herb powiatu ciechanowskiego przedstawia na prostokątnej, hiszpańskiej tarczy herbowej na niebieskim tle wizerunek zamku w Ciechanowie w kolorze złotym, na którego prawym murze wyłania się postać świętego w białej szacie ze złotym nimbem, trzymającego w prawej ręce klucz złoty oparty o prawe ramię. Nad frontową wieżą zamku widnieje hiszpańska tarcza herbowa, na której czerwonym polu widnieje orzeł mazowiecki.

Herb powiatu grodziskiego (mazowieckiego)W
Herb powiatu grodziskiego (mazowieckiego)

Herb powiatu grodziskiego przedstawia w polu czerwonym po prawej stronie głowę orła mazowieckiego zwróconą w lewo i po lewej stronie herb Bogoria z herbu Grodziska Mazowieckiego. Herb został uchwalony przez radę powiatu na sesji w dniu 25.01.2001 r.

Herb powiatu garwolińskiegoW
Herb powiatu garwolińskiego

Herb powiatu garwolińskiego sięga do najstarszych symboli używanych na obszarze powiatu garwolińskiego, czyli do znaków ziemi czerskiej i województwa sandomierskiego. Głównym elementem herbu jest kroczący w prawo smok czerski na srebrnym tle, a pod nim cztery poziome, równoległe i tej samej szerokości pasy, będące częścią symboliki ziemi sandomierskiej. Herb ustanowiono w 2002 r.

Herb powiatu gostynińskiegoW
Herb powiatu gostynińskiego

Herbem powiatu gostynińskiego jest tarcza herbowa trójdzielna tak, że tarcza jest dwudzielna w pas i pole górne jest dodatkowo dwudzielne w słup. W prawym górnym polu, na czerwonym tle znajduje się czarny orzeł ze złotym dziobem, językiem, nogami oraz złotą literą R na piersi. W lewym górnym polu, na pomarańczowym tle umieszczona jest czerwona mitra książęca. W polu dolnym, na niebieskim tle - srebrne ceglane i blankowane mury miejskie z otwartą bramą i trzema ceglanymi i blankowanymi wieżami, z jednym oknem łukowym każda.

Herb powiatu grójeckiegoW
Herb powiatu grójeckiego

Herb powiatu grójeckiego – półokrągła tarcza trójdzielna w odwróconą literę T.

Herb powiatu kozienickiegoW
Herb powiatu kozienickiego

Herb powiatu kozienickiego – podstawowy symbol powiatu kozienickiego.

Herb powiatu legionowskiegoW
Herb powiatu legionowskiego

Herbem powiatu legionowskiego jest w polu błękitnym srebrny orzeł według wzoru orła używanego na czapkach I Brygady Legionów między srebrnym pastorałem ze złotą krzywaśnią w słup z prawej i srebrnym mieczem ze złotą rękojeścią w słup ostrzem w dół z lewej.

Herb powiatu lipskiegoW
Herb powiatu lipskiego

Herb powiatu lipskiego to obok flagi powiatu, najważniejszy jego symbol.

Herb powiatu łosickiegoW
Herb powiatu łosickiego

Herb powiatu łosickiego próbowano przyjąć w 2003 roku. Projekt uzyskał jednak negatywną opinię Komisji Heraldycznej. Komisja zwróciła uwagę na zasadnicze błędy jakimi było użycie niespotykanego w herbach polskich podziału na trzy pola oraz wykorzystanie nieuszczerbionych godeł: wojewódzkiego i stolicy powiatu. Herb został ustanowiony mimo to Uchwałą Nr V/29/03 Rady Powiatu Łosickiego z dnia 20 marca 2003 r. Uchwała ta została uchylona przez wojewodę mazowieckiego. Decyzję wojewody powiat zaskarżył w sądzie, ale sąd odrzucił zarzuty. W związku z tym, do czasu opracowania poprawnych symboli, powiat pozostaje bez herbu.

Herb powiatu makowskiegoW
Herb powiatu makowskiego

Herb powiatu makowskiego

Herb powiatu mińskiegoW
Herb powiatu mińskiego

Herb powiatu mińskiego stanowi tarcza dwudzielna w słup, późnogotycka z podstawą zaokrągloną. W polu prawnym czerwonym srebrny orzeł niekoronowany ze złotą przepaską na skrzydłach, z takimż dziobem, szponami oraz pierścieniem na ogonie. W polu lewym błękitnym znajduje się złota ośmioramienna gwiazda nad złotym półksiężycem.

Herb powiatu mławskiegoW
Herb powiatu mławskiego

Herb powiatu mławskiego składa się z dwóch tarcz półokrągłych, z których jedna umieszczona jest centralnie w drugiej.

Herb powiatu nowodworskiego (mazowieckiego)W
Herb powiatu nowodworskiego (mazowieckiego)

Herb powiatu nowodworskiego przedstawia w polu czerwonym mur srebrny z bramą i trzema basztami, pod którymi rzeka srebrna w pas. W prześwicie bramy chusta srebrna związana w krąg. Na środkowej, najwyższej baszcie orzeł srebrny ze złotą przepaską na skrzydłach oraz złotymi pazurami, dziobem i pierścieniem na ogonie.

Herb powiatu ostrowskiego (mazowieckiego)W
Herb powiatu ostrowskiego (mazowieckiego)

Herb powiatu ostrowskiego − określony został w załączniku nr 1 zgodnie z § 4 pkt 4 Statutu powiatu ostrowskiego uchwalonego 30 grudnia 2002 roku.

Herb powiatu otwockiegoW
Herb powiatu otwockiego

Herb powiatu otwockiego - przedstawia: na tarczy dwudzielnej w słup, w polu prawym, czerwonym – pół orła srebrnego, w polu lewym, złotym – zielonego, skrzydlatego smoka, z czerwonym językiem, wyskakującego z czary zielonej.

Herb powiatu piaseczyńskiegoW
Herb powiatu piaseczyńskiego

Herb powiatu piaseczyńskiego – polu czerwonym, nad rzeką srebrną, takiż baranek między dwiema wieżami blankowanymi srebrnymi, każda z jednym oknem czarnym i dwoma proporcami srebrnymi na daszku czarnym.

Herb powiatu płockiegoW
Herb powiatu płockiego

Herb powiatu płockiego w polu czerwonym dwudzielny orzeł „mazowiecko - płocki",.

Herb powiatu pułtuskiegoW
Herb powiatu pułtuskiego

Herb powiatu pułtuskiego przedstawia w polu czerwonym orzeł srebrny pod którym trzy kłosy złote między pastorałem srebrnym a takimż krzyżem w skos.

Herb powiatu płońskiegoW
Herb powiatu płońskiego

Herb powiatu płońskiego przedstawia hiszpańską tarczę herbową czwórdzielną w krzyż. W polu pierwszym na czerwonym tle widnieje mazowiecki orzeł biały. W polu drugim na czerwonym tle - dwie srebrne blankowane wieże, mające po dwa okna łukowe w układzie jedno obok drugiego, ze złotymi szpiczastymi dachami, a między nimi złota kula. W polu trzecim na srebrnym tle ceglany mur czerwony z blanką i blankowaną wieżą pośrodku tej samej barwy z trójkątnym dachem złotym i oknami dwoma w układzie kwadratowe nad prostokątnym. W polu czwartym na czerwonym tle orzeł czarny płocki. Pola I i IV symbolizować mają przynależność ziem powiatu do Mazowsza i Ziemi Płockiej. Pole II to herb stolicy powiatu - Płońska, zaś III to herb Raciąża.

Herb powiatu pruszkowskiegoW
Herb powiatu pruszkowskiego

Herb powiatu pruszkowskiego tarcza dwudzielna z lewa w skos. W polu pierwszym czerwonym srebrny orzeł mazowiecki, w polu drugim błękitnym, złoty rycerz z mieczem i tarczą, na srebrnej tarczy zielony smok czerski.

Herb powiatu przasnyskiegoW
Herb powiatu przasnyskiego

Herb powiatu przasnyskiego to podzielona w krzyż prostokątna tarcza hiszpańska. W pierwszym polu znajduje się na białym tle mur czerwony, z trzema wieżami tego samego koloru. Pola drugie i trzecie przedstawiają trzy złote kłosy zboża (żyto), z których dwa skrajne ułożone skośnie do krawędzi pola. Barwy pól kolejno zielona i niebieska. W czwartym polu widnieje drzewo z korzeniami, gałęziami i dużą szyszką, obok którego przedstawiony jest róg myśliwski.

Herb powiatu przysuskiegoW
Herb powiatu przysuskiego

Herb powiatu przysuskiego przedstawia tarczę dzieloną w słup, z prawej osiem pasów naprzemiennie czerwonych i srebrnych, z lewej w polu błękitnym inicjał P ażurowy, złoty, nad którym takaż korona ażurowa.

Herb powiatu radomskiegoW
Herb powiatu radomskiego

Herbem powiatu radomskiego jest półkolista (renesansowa) tarcza herbowa złożona z dwóch herbów.

Herb powiatu siedleckiegoW
Herb powiatu siedleckiego

Herb powiatu siedleckiego przedstawia w polu czerwonym rzekę falistą srebrną. Nad nią waga srebrna, której szalki osadzone na ostrzu miecza gorejącego w słup o złotym ostrzu i srebrnej rękojeści. Poniżej rzeki dwie skrzyżowane szable srebrne ze złotymi rękojeściami.

Herb powiatu sierpeckiegoW
Herb powiatu sierpeckiego

Herb powiatu sierpeckiego - oficjalny symbol tego powiatu.

Herb powiatu sochaczewskiegoW
Herb powiatu sochaczewskiego

Herb powiatu sochaczewskiego jest symbolem tego powiatu.

Herb powiatu szydłowieckiegoW
Herb powiatu szydłowieckiego

Herb powiatu szydłowieckiego – symbol powiatu szydłowieckiego, jeden z dwóch znaków jego tożsamości obok flagi.

Herb powiatu warszawskiego zachodniegoW
Herb powiatu warszawskiego zachodniego

Herb powiatu warszawskiego zachodniego jest w krzyż, w polu 1 i 4 czerwonym orzeł srebrny z dziobem, przepaską i łapami złotymi, w polu 2 i 3 srebrnym smok kroczący zielony z językiem i łapami czerwonymi.

Herb powiatu wołomińskiegoW
Herb powiatu wołomińskiego

Herb powiatu wołomińskiego przedstawia, na tarczy dwudzielnej poziomo, w polu górnym o barwie czerwonej - pół orła białego (srebrnego), w polu dolnym o barwie błękitnej postać świętego Michała Archanioła w złotej zbroi trzymającego w prawej dłoni płomienisty miecz, a w lewej czerwoną wagę. Herb odwołuje się do historii i tradycji ziem powiatu. Półorzeł biały (srebrny) w polu górnym nawiązuje bezpośrednio do historycznego herbu Mazowsza - orła białego bez korony i przepaski na skrzydłach w polu czerwonym. Orzeł ten wywodzi się z godła dynastycznego Piastów i znany był już w XII wieku. Stylizację orła przyjęto według pieczęci herbowej księcia mazowieckiego Siemowita III z 1371 roku. Postać świętego Michała Archanioła, w średniowieczu jednego z głównych patronów rycerstwa, symbolizuje zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku pod Ossowem i Radzyminem.

Herb powiatu węgrowskiegoW
Herb powiatu węgrowskiego

Herb powiatu węgrowskiego jest jednym z dwóch symboli powiatu.

Herb powiatu wyszkowskiegoW
Herb powiatu wyszkowskiego

Herb powiatu wyszkowskiego to dwupolowa tarcza hiszpańska, z których jedno jest sercowe. W polu pierwszym na zielonym tle snop żółty związany białym sznurem. Nad snopem krzyż kawaleryjski biały. W polu sercowym trzy równe pasy poziome: krańcowe białe i środkowy czerwony.

Herb powiatu zwoleńskiegoW
Herb powiatu zwoleńskiego

Herb powiatu zwoleńskiego to tarcza dwudzielna w słup, typu hiszpańskiego.

Herb powiatu żuromińskiegoW
Herb powiatu żuromińskiego

Herb powiatu żuromińskiego - jedyny symbol powiatu.

Herb powiatu żyrardowskiegoW
Herb powiatu żyrardowskiego

Herb powiatu żyrardowskiego stanowi tarcza herbowa najpierw dwudzielna w słup, a potem lewa heraldycznie strona dwudzielna w pas. Heraldycznie prawą połowę zajmuje połowa herbu województwa mazowieckiego. Po lewej stronie widnieją herby miast znajdujących się w powiecie: Żyrardowa i Mszczonowa.