
Biała Woda – potok górski w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika.

Białka – potok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim.

Bogoryja lub Bogoria – potok górski w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika.

Brodek – potok, prawy dopływ Skrzynczany.
Czarny Potok – potok górski w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, w Górach Bialskich, krótki lewy dopływ Białej Lądeckiej.
Czerwony Strumień – potok górski w Sudetach Środkowych na południowej granicy z Czechami w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim.
Dzika Orlica – rzeka w Sudetach, rozdzielająca w południowej części Góry Bystrzyckie od Orlickich, dopływ Orlicy, należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego. Źródła w rejonie Torfowiska pod Zieleńcem. Płynie początkowo na południe, później na południowy wschód. Na odcinku 29,5 kilometra wzdłuż rzeki biegnie granica Polski i Czech. Ten sam odcinek stanowi też południowo-zachodnią granicę ziemi kłodzkiej.
Garb Golińca – masyw górski w południowo-zachodniej części Gór Bardzkich w Sudetach w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Góry Bardzkie – pasmo górskie w Sudetach; najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych. Długie na 20 km i szerokie od 6 do 10 km góry ciągną się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie. Na północnym wschodzie opadają wyraźnym uskokiem brzeżnym ku Przedgórzu Sudeckiemu, a na południowym zachodzie przechodzą łagodnie w obniżenie Kotliny Kłodzkiej. Na północnym zachodzie graniczą z Górami Sowimi, a na południowym wschodzie z Górami Złotymi. Całe pasmo o powierzchni ok. 200 km² rozdzielone jest antecedentnym przełomem Nysy Kłodzkiej – Przełomem Bardzkim – na dwie części: Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni.

Góry Bystrzyckie – rozległy, słabo zróżnicowany masyw górski w Sudetach Środkowych. Administracyjnie Góry Bystrzyckie położone są w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Góry Orlickie – najwyższa część Sudetów Środkowych, w Czechach i Polsce; najwyższy szczyt – Wielka Desztna, 1115 m n.p.m.

Góry Sowie (332.44; cz. Soví hory, niem. Eulengebirge – pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich.

Jaszkówka – potok, prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Jego źródła znajdują się na zachodnich zboczach Ptasznika, w Górach Złotych, na wysokości 490-545 m n.p.m., w lesie, na granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Następnie potok ten uchodzi do Nysy Kłodzkiej w pobliżu Krzyżnej Góry w Kłodzku.
Jelonik – potok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim
Klikawa – potok górski w Sudetach Środkowych, przepływający przez Góry Orlickie i Wzgórza Lewińskie w woj. dolnośląskim.

Mostowy Potok – potok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim.

Obniżenie Noworudzkie (332.46) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych.

Panna – rzeka górska w południowej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, na Wysoczyżnie Idzikowskiej.
Pławna niem. – górski potok w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika i Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej.

Pogórze Orlickie – według podziału fizycznogeograficznego J. Kondrackiego i W. Walczaka mezoregion wchodzący w skład Sudetów Środkowych. W jego skład wchodzą mikroregiony: Wzgórza Lewińskie i Obniżenie Kudowy. Większość mezoregionu leży na terenie Czech, a do Polski należy tylko mały fragment tego mezoregionu między miejscowościami Duszniki-Zdrój, Kulin Kłodzki i Kudowa-Zdrój.
Porębnik lub Poręba – potok górski w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.

Powiat kłodzki – powiat w Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kłodzko. Ma on kształt zbliżony do czworokąta, wcinającego się w obszar Czech. Pod względem liczby ludności zajmuje drugie miejsce wśród powiatów województwa dolnośląskiego. Gęstość zaludnienia wynosi 98,48 mieszkańców na 1 km².
Przełom Bardzki lub Przełom Nysy Kłodzkiej – przełom Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie w Polsce.

Roszycki Spław (niem. Bottig Fluss – potok, prawy dopływ Ścinawki o długości 5,28 km. Jego źródła znajdują się na obszarze Kotliny Kłodzkiej, na zachód od Roszyc, na wysokości ok. 450 m n.p.m. W części źródliskowej składa się z kilku drobnych potoków biorących swój początek na łąkach, które łączą się ze sobą poniżej Roszyc. Następnie płyną dalej wśród pól i łąk, coraz bardziej zwężającą się i pogłębiającą się doliną, która na wysokości Korytowa przekształca się w wąwóz. Przed ujściem bieg potoku łagodnieje, a dolina poszerza się. Roszycki Spław uchodzi na wysokości ok. 290 m n.p.m., naprzeciwko zabudowań Gołogłowów.
Równica – rzeka górska w południowej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, na Wysoczyżnie Idzikowskiej.
Rudy Dół – dolina rzeczna w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika, w paśmie Krowiarek w woj. dolnośląskim.
Sarnica, dawniej Chłopska Kopa – wzniesienie 551 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej.

Szklarzynka niem. (Glasewasser) – górski potok w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika.

Szpitalna Górka – wzniesienie położone w północnej części Kłodzka, na Ustroniu. Wznosi się na wysokości 320 m n.p.m.

Szyndzielnik – potok górski, prawy dopływ Białej Lądeckiej.

Ścinawka – rzeka, lewy dopływ Nysy Kłodzkiej o długości 64,31 km i powierzchni dorzecza 594 km².

Tartaczny Potok – potok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim. Lewy dopływ Dzikiej Orlicy o długości około 4,8 km, ciek III rzędu należący do zlewiska Morza Północnego.

Tylnik – potok górski w południowej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, w Górach Bialskich.
Waliszowska Woda – rzeka górska w południowej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Wschodnich, na Wysoczyźnie Idzikowskiej

Zalew w Starej Morawie – sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnoślaskim. Wybudowany został z funduszy europejskich. Oddany został oficjalnie do użytku 7 lipca 2007 r. Południowo-zachodni brzeg posiada naturalne ukształtowanie z bezpośrednim dostępem do wody. Pozostałe brzegi są wykonane w postaci betonowego obwałowania. Jest to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.
Żabi Dół – dolina rzeczna w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika, w paśmie Krowiarek w woj. dolnośląskim.